Szinte észrevétlenül kerülhetnek életveszélybe a Covid-betegek

Szinte észrevétlenül kerülhetnek életveszélybe a Covid-betegek

A tudósok még mindig keresik a válaszokat arra, hogy az új típusú koronavírus pontosan hogyan károsítja a tüdőt és a test más részeit. Az egyik legveszélyesebb rejtély az, hogy a vírus hogyan okoz „csendes hipoxiát”, olyan állapotot, amikor a szervezet oxigénszintje abnormálisan alacsony anélkül, hogy a betegek légszomjat vagy légzési nehézséget tapasztalnának.

A hipoxia olyan állapot, amikor a szöveteknek nem áll rendelkezésükre elegendő mennyiségű oxigén a szervezet belső állapota állandóságának fenntartásához. Oka lehet a szövetek nem megfelelő oxigénellátása, az alacsony vérellátás vagy a vér alacsony oxigéntartalma (hipoxémia). Ez az állapot helyrehozhatatlanul károsíthatja a létfontosságú szerveket. Csendes hipoxia az az állapot, amikor az egyén oxigénszaturációs szintje riasztóan alacsonyabb (~50–80% telítettség, míg a várt telítési szint 95% vagy magasabb), ennek ellenére az egyén nem tapasztal légzési nehézséget és légszomjat. A hipoxia így szinte észrevétlenül képes károsodást okozni, ezért nevezik csendesnek.

Normális (egyéb, nem Covid okból kialakult) hipoxiás betegeknél megnövekedett légzésszám figyelhető meg, de ez sem mindig jellemző a csendes hipoxiában szenvedő betegeknél. Számos kutatás igazolta, hogy a csendes hipoxia előfordulási gyakorisága a Covid-19-betegeknél 20 és 40 százalék között mozog. A kutatók azt feltételezik, hogy a fertőzés először a tüdőt károsítja, ami miatt annak egyes részei nem képesek megfelelően működni. Ezek a szövetek oxigént veszítenek és leállnak, és többé nem töltik fel a véráramot oxigénnel, ami csendes hipoxiát okoz.

A csendes hipoxia közvetett károsodást okozhat a szervezetben, különösen az agyban, az oxigénhiány és a gyulladás következtében. Az elhalálozott Covid-19-betegek gyakran súlyos agykárosodást szenvedtek, beleértve a szélütést, az agyvérzést, valamint az akut agyvelőgyulladást is. Emellett a hipoxiás állapot súlyos endoteliális (érfali) károsodást okozhat, és hozzájárulhat a „citokinviharhoz”, a Covid-19 fertőzés jellegzetes vonásához, tovább növelve a sejtek károsodását.

Hírdetés

A csendes hipoxia nem teszi lehetővé, hogy a betegek felismerjék a tüdőkárosodást jelző tüneteket, amelyek valójában a Covid-19 súlyosságának egyik fő mutatói, így a kialakult állapot a panaszok alapján tapasztaltnál súlyosabb is lehet, hiszen mindez észrevétlenül történik. A jelenség otthoni felismerését tovább nehezíti, hogy betegen az ember egyébként is kevesebbet mozog – nem sétál, vagy lépcsőzik –, így még kevesebb esélye van az oxigénhiány felismerésére.

A csendes hipoxia jelenlétét többféleképpen is kideríthetjük.

A koronavírussal fertőzött betegeknél a csendes hipoxia korai felismerése kulcsfontosságú a Covid okozta hosszú távú hatások és a halálozási arány minimalizálása érdekében. A korai felismerés megkönnyítheti annak eldöntését, hogy mikor kell elkezdeni az oxigénkezelést, illetve segít eldönteni azt is, hogy milyen oxigenizációs módszert kell alkalmazni, ha intenzív ellátásra kerül sor.

Emiatt, ha ön koronavírus-fertőzésben szenved, még ha enyhék is a tünetei, és ha nem is érez nehézlégzést, akkor is javasolt az oxigénszaturációjának ellenőrzése otthonában is. Ne csak nyugalomban mérje az értéket, hanem a lakáson belüli mozgás közben is. Figyelje meg, és jegyezze le az értékeket, csökkent-e a szaturáció, változik- e a mért érték terhelésre! Számolja a légzésszámát, ezt is jegyezze le, és ha rendellenes értékeket tapasztal, feltétlenül értesítse kezelőorvosát, vagy súlyos esetben a mentőszolgálatot! Mivel a csendes hipoxiában szenvedő betegek alacsony oxigénszaturáció mellett sem éreznek kellemetlenséget, szigorú kezelési eljárás szükséges. Folyamatos monitorozás nélkül a légzőszerveiken kívül más szöveteik is tartósan károsodhatnak. A megfelelő kezelés érdekében a csendes hipoxiával diagnosztizált koronavírus- fertőzött betegeket intenzív terápiában kell részesíteni a vitális paraméterek szigorú monitorozása mellett.

(webbeteg)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »