Szijjártó visszaszólt Amerikának

A külgazdasági és külügyminiszter szerint a Colleen Bell budapesti amerikai nagykövet által felvetett kérdéseket Magyarország az Európai Unióval vitatja, illetve vitatta meg, és le is zárta. Ezt annak kapcsán szögezte le Szijjártó Péter, hogy az amerikai nagykövet a diplomáciában szokatlan nyíltsággal sorolta azokat a problémákat, amelyek szerinte a magyarországi demokráciát veszélyeztetik.

Szijjártó Péter ezt csütörtökön az amerikai nagykövetnek a Budapesti Corvinus Egyetemen a magyar-amerikai kapcsolatokról tartott szerdai előadására reagálva közölte az MTI-vel. „Sokszor hallhattuk már a Colleen Bell egyetemi előadásán elmondott amerikai véleményeket, azok semmi újdonságot nem tartalmaztak” – olvasható Szijjártó Péter nyilatkozatában.

A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel Magyarország nem az Egyesült Államok, hanem az Európai Unió tagállama, „a nagykövet által felvetett kérdéseket az Európai Unióval vitatjuk meg. Sőt, korábban már meg is vitattuk, és le is zártuk őket”.

Hírdetés

„Tudjuk, hogy az Amerikai Egyesült Államok szeretne minél több bevándorlót látni Európában, nyilván ezért fogalmazták meg most a véleményüket, ugyanakkor Magyarország az egyetlen olyan európai ország, amely meg tudta állítani a határainál a bevándorlók áradatát” – áll a nyilatkozatban. A nagykövet mások mellett kritizálta a kormány menekültpolitikáját, a paksi atomerőmű bővítését és a korrupciót.

„Szemétdombra kell hajítani az intoleráns retorikát”

Colleen Bell előadásában hosszú és udvarias bevezető után a diplomáciában szokatlan nyíltsággal sorolta azokat a problémákat, amelyek a magyarországi demokráciát veszélyeztetik – számolt be az Index. Többek között az orosz olaj- és gázfüggőségünk káros hatásaira hívta fel a figyelmet a nagykövet, szerinte szabad, és diverzifikált, több forrásra épülő energiapolitika nélkül Oroszország politikai vagy gazdasági túszaivá válhatunk. Colleen Bell arról is beszélt, hogy a nacionalista, intoleráns retorikát a szemétdombra kell hajítani. Szerinte súlyos aggodalmakra ad okot, hogy Magyarországon rendszerszintű a korrupció, ami pedig aláássa a tisztességes kormányzást, és ez táptalaja lehet az erőszakos szélsőségesség erősödésének. A nagykövet arra kérte a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra a paksi atomerőmű bővítéséről szóló megállapodás részleteit. A nagykövet arról is szólt, hogy gondok vannak a bíróságok függetlenségével, illetve kifogásolta a kormány menekültpolitikáját is.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »