A többször elutasított gázársapka bevezetéséről tárgyalnak ma az energiaügyi miniszterek Brüsszelben. Az idő szorít, ezért az unió vezetői azt szeretnék, ha már ma meglenne a megállapodás. A javaslat megosztja a tagállamokat, hosszú ideje nem közeledtek az álláspontok. Magyarország mellett több tagállam is elutasítja a brüsszeli tervet – számolt be az M1 Híradó.
Nagy csata várható ma Brüsszelben, ugyanis a gázársapka bevezetéséről tárgyalnak az energiaügyi miniszterek – erről írt Szijjártó Péter közösségi oldalán. A külgazdasági és külügyminiszter aláhúzta: a gázársapka rossz, káros és veszélyes, de úgy tűnik, ennek ellenére bevezethetik. A mostani már a sokadik próbálkozás arra, hogy Brüsszel elfogadtassa a több tagállam által már többször elutasított gázársapka ötletét. Így szeretnék ugyanis letörni a szankciók miatt egekbe emelkedett, Európát recesszióval fenyegető gázárakat – számolt be az M1 Híradó.
„Ez nem egy ezüstgolyó, ami majd lenyomja a gáz árát, hanem egy erős eszköz, amit szükség esetén használhatunk” – így jellemezte alig egy hónapja Kadri Simson a brüsszeli javaslatot. Az energiapolitikáért felelős észt biztos akkor azt mondta: megawattóránként 275 eurós gázárplafont szeretnének a holland tőzsdén kötött havi ügyletekre. Csakhogy a tagállamok álláspontja több tárgyalási forduló után sem közeledett. Sajtóinformációk szerint a javaslatot most 16 ország támogatja. Ausztria, Németország, Hollandia és Dánia pedig Magyarországhoz hasonlóan elutasítja. Brüsszel a konfliktust most az árplafon csökkentésével próbálja feloldani. A Politico arról ír, hogy az új javaslat az eredetileg tervezett 275 euró/MWh-s határt 188 euró/MWh-ra csökkentené. A brüsszeli lap úgy tudja, a mostani tárgyalás sorsdöntő lesz, ugyanis az uniós vezetők közölték az energiaügyi miniszterekkel: hétfőn mindenképpen meg kell egyezniük. Szakértők szerint viszont a gázársapka tovább mélyíti a válságot, mert súlyosan veszélyezteti Európa pénzügyi stabilitását és ellátásbiztonságát, mert a termelők más piacon adják majd el az energiahordozókat.
„Oroszország nem fog energiahordozót szállítani azokba az országokba, amelyek csatlakoznak a kartellhez” – mondta Maria Zaharova. Az orosz külügyi szóvivő korábban kartellezésnek és ármanipulációnak nevezte a tervezetet. Arra figyelmeztetett: azok az országok, amelyek támogatják az ársapkát, nem kapnak orosz gázt. Norvégia – ahol az energiahordozókból származó bevételek megnégyszereződtek – annyit közölt: köszönik, de nem kérnek a gázársapkából – erről a Világgazdaság írt korábban.
A Portfolio szerint Katar pedig egyenesen képmutatásnak nevezte Brüsszel ötletét, ugyanis szerintük korábban pont az Európai Unió volt, amely versenyszabályokat határozott meg ezen a piacon. Szijjártó Péter szerint „Az az ársapka, amely gyakorlatilag az orosz gáz európia piacról történő kiszorítására irányul, ez egészen egyszerűen abszurd.” Magyarország semmiképp sem támogatja az ársapka bevezetését, mert az áremelkedést hozhat és ellátásbiztonsági kockázatot jelent. A miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy a gáz árának maximálása csak egy álcázott szankció.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »