Szijjártó: nagyon tanulságos kilépni az európai buborékból

Szijjártó: nagyon tanulságos kilépni az európai buborékból

A világnak ki kell használnia az ENSZ éves közgyűlését az ukrajnai béke előmozdítására, a magyar kormány végig ezt az álláspontot fogja képviselni a hét folyamán, így az európai uniós külügyi tanács mai ülésén is, amelyet a közgyűlés alkalmából tartanak meg. A konfliktus mélyítése helyett végre a békére kell koncentrálni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn New Yorkban.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be megérkezését követően, hogy az EU-s külügyminiszterek hagyományos New York-i tanácskozásán is azt az álláspontot fogja képviselni, hogy “tegyük félre a háborút eszkaláló, a konfliktust mélyítő, a helyzetet súlyosbító javaslatokat, s végre törődjünk azzal, hogy hogyan lehet majd béke Ukrajnában”.

Kiemelte, hogy az ENSZ idei közgyűlésére rendkívüli körülmények között kerül sor az ukrajnai fegyveres konfliktus miatt, amelynek negatív hatásai az egész világon érezhetők, nem csak Európában, például az energiaellátás bizonytalanságai, a száguldó infláció tekintetében.

– szögezte le.

Majd hozzátette: ehhez minél előbb béketárgyalásokra, azokat megelőzően pedig fegyverszünetre van szükség, az ezekről szóló egyeztetésekre pedig nem létezik alkalmasabb fórum az ENSZ-nél.

Hírdetés

“Az ENSZ-ben jelen van mindenki, itt minden nehéz kérdést meg lehet beszélni, az egymással akár még ellenséges viszonyban lévő országok vezetői is egyszerre vannak jelen” – fogalmazott.

Szijjártó Péter ezért azt szorgalmazta, hogy a világ használja ki most ezt a hetet, ugyanis a háborúnak csak tárgyalásokkal lehet véget vetni.

– húzta alá.

A külügyminiszter hétfő este a közösségi oldalán közzétett posztjában leszögezte: a világ békét akar, mert az egész világ megszenvedi a háború következményeit, így az elszabaduló energia-, valamint élelmiszerárak súlyos problémákat okoznak az afrikai és latin-amerikai országoknak egyaránt. “A ghánai és kubai kollégák is hosszasan beszéltek minderről ma itt, New Yorkban” – tette hozzá.

“Történnek persze jó dolgok is: Ghánában egyre több helyen használják a magyar víztisztítási technológiákat, Kubával pedig aláírtuk az ösztöndíj és a diplomata képzési megállapodást” – fogalmazott a posztban Szijjártó Péter.

(MTI/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »