Beszéljük meg közös ügyeinket! címmel találkozóra gyűltek össze az ország minden tájáról a szerzetesi fenntartású szociális intézmények vezető. A szerzetesi iroda adott helyet a találkozónak Budapesten március 6-án, amikor is a résztvevők az intézményekben jelentkező nehézségekről beszélgettek.
A találkozó közös imádsággal kezdődött, amit a Ferences Szegénygondozó Nővérek, a szécsényi Betánia Idősek Otthonából érkező Hajós M. Ágnes nővér vezetett, a 62. zsoltár sorainak segítségével.
A résztvevőket Formanek Tamás, az iroda szociális intézményi tanácsadója, a találkozó szervezője köszöntötte. Megköszönte a sok megküldött kérdés és a találkozó előkészítésébe bekapcsolódó résztvevők aktivitását. Látszik – mondta –, hogy mennyi gyakorlati kérdés merül fel munkánk során és most együtt keressük a válaszokat.
Az első témát Szögeczki József, a Szociális Missziótársulat által fenntartott Szikszón működő Bethánia Szeretetotthon intézményvezetője vezette fel a korábban megjelent, Egész évben karácsony lelkületével című cikkében felvetett kérdéssel kapcsolatban.
Intézményeik társadalmi szerepvállalása kapcsán megfontolandónak találta azt a tendenciát, amellyel a személyi térítési díj megállapítása során egyre gyakrabban találkoznak: hogy egyes személyek, családok számára a díj megfizetése jelentős terhet jelent.
A lakókkal és hozzátartozóikkal fenntartott intézményes segítő kapcsolatra milyen hatást gyakorol a térítési díjak relatíve magas szintje? Az ellátás folyamatában milyen pszichoszociális következményei vannak a gazdálkodási kényszerek érvényesítésének? Az együttműködés és partnerség kapcsolatát milyen tényezők mentén lehet fenntartani? Milyen emberi méltósággal kapcsolatos megfontolásaink vannak egyéni, családi, intézményi, társadalmi szinten? Ezzel kapcsolatban került szóba Az emberi méltóság védelmének axiómája című kiadvány, és hogy mennyire fontos a téma keresztény, katolikus megközelítése.
Ebéd után Knáb Judit CJ nővér, az iroda vezetője üdvözölte a jelenlévőket, és elmondta, hogy mennyire fontos az együttműködés a szociális területen dolgozó szakemberek között.
A program Szili Attila, Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány gazdasági vezetője részvételével a digitális átállás gyakorlati kérdéseit elemezve folytatódott. Az új, digitális feladatok listája, ki meddig jutott a cégkapu, hivatali kapu, Ügyfélkapu+ vagy DÁP kérdésében. Fontos kérdés az ügyintézéshez szükséges kompetenciák és jogosultságok meghatározása.
A találkozón nem mindenki tudott személyesen részt venni, de volt lehetőség online bekapcsolódni. Az egyik ilyen módon bekapcsolódó résztvevő, Ziegler Henrietta, az Alexiánus Testvérek Szent Erzsébet Otthonának vezetője megállapította, a hozzászólások is megerősítették, hogy valamennyi intézmény szembesül azzal a fokozódó kihívással, hogy
Egyetértett Csomó Tamás megfogalmazásával, hogy az idősek otthona elsősorban azon idősek számára biztosít otthont, akik még képesek egymással interakcióba lépni, és nem kifejezetten palliatív ellátást nyújtó intézményként kell működnie. Természetesen figyelembe kell venni, hogy
A hospice és palliatív ellátás speciális szakmai felkészültséget és humánerőforrást igényel, amely meghaladja a jelenlegi szakmai személyzet kompetenciáit. Ennek megfelelően elengedhetetlenné válna a célzottan erre a feladatra képzett, szakmai team alkalmazása.
A súlyos demens személyek gondnokság alá helyezésének kérdésében, Ziegler Henrietta úgy tapasztalta, hogy megoszlik az intézményvezetők által alkalmazott gyakorlat, számára az a kérdés, mikor van az a pont, amikor ebben nekik, intézményvezetőként fel kell lépnünk.
Sokuk számára új információként szolgált a Fogyatékosságügyi Államtitkárság megalakulása, valamint az a tény, hogy mostantól az idős és demens személyek is hozzájuk tartoznak – állapította meg.
Szöveg és fotó: Formanek Tamás/MSZKI
Forrás: Szerzetesek.hu
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »