Szeretetből épül közösség Nagydémen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét Pontja által

Szeretetből épül közösség Nagydémen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét Pontja által

„Senki sem birtokolja a tökéletességet vagy a mindentudást, hanem közösen kell rájönniük arra, hogyan is tud előre lépni a közösség.” Bokros Márk pannonhalmi bencés szerzetes mondta ezt a nagydémi Jelenlét Pont megáldásán még június 30-án. Az elmúlt hónapokban ennek életre váltásán munkálkodtak a Veszprém vármegye Pápai járásában található hátrányos helyzetű településen.

Nagydémen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által koordinált Felzárkózó Települések Program jóvoltából a nyáron számos programot, szolgáltatást, élményt nyújtottak – és nyújtanak azóta is – a helyieknek a Jelenlét Ponton dolgozók, hogy segítsenek a hátrányok leküzdésében.

A nyár legnagyobb projektje a mini játszótér felépítése volt. Homokozó, hinta, mérleghinta és egy játszótorony is került az udvarra – meséli Csetényi-Guba Mária, a Jelenlét Pont vezetője. A beruházás azért is jelentős, mert a programok és szolgáltatások egy részével kifejezetten a gyermekes családokat szólítják meg. A fejlesztés azonban itt nem állt meg, már tervezik a mezítlábas ösvény kialakítását is.

A gyerekek szeptemberben vehették birtokba a játszóteret, de addig sem maradtak élmények nélkül. A helyi óvoda nyári leállása alatt Micimackó klubot szerveztek, így hétfő délelőttönként az ovisok zsivajával telt meg a közösségi tér. Mozgásos, labdás és ügyességi játékokkal, kreatív műhellyel várták a kicsiket. Az óvoda újraindulásakor a programot áttették délutánra és ki is bővítették.

Míg a Jelenlét Ponton dolgozók egy része a gyermekekkel foglalkozott, addig az édesanyákkal kötetlen beszélgetések folytak: eszmecserék a hétköznapi nehézségek megoldásairól, illetve önbizalom- és személyiségfejlesztő társas került elő, valamint kreatív tevékenységre nyílt lehetőség.

A Jelenlét Ponton a csecsemőktől kezdve a fiatalokon át, a szülőkön keresztül az idősekig mindenkinek kínálnak programot. Az általános iskolásoknak többek közt ingyenes napközis tábort szerveztek. „A településen élő rászoruló családok sok esetben nem tudnak befizetni nyári táborra vagy több napos nyaralásra, ezért számukra külön lehetőség, hogy a nyári szünetben élményeket tud biztosítani a Jelenlét Pont” – mondja Mara, ahogyan Nagydémen mindenki szólítja a Jelenlét Pont vezetőjét.

De nem csak a táborozás volt új élmény a gyerekeknek: két alkalommal sátorozós estet is tartottak az udvaron tábortűzzel, énekléssel, játékkal és sok-sok beszélgetéssel. Mara azt meséli, hogy mindegyik gyerek számára az újdonság erejével hatott ez az izgalmas program. Nagyon jól szórakoztak, így ezt biztosan folytatják jövőre is.

Az ifiklubban is zajlott az élet egész nyáron. Heti több alkalommal tartottak foglalkozásokat a fiataloknak. A tapasztalatok szerint a zene iránt nagyon fogékonyak, így sok ilyen jellegű programot kínáltak nekik. Ezt tovább gondolva októbertől heti rendszerességgel dolgozik egy gitároktató a Jelenlét Ponton, aki a gyerekeket és a felnőtteket tanítja gitározni.

Az idősebb korosztálynak szintén rendszeresen szerveznek találkozókat Maráék. A beszélgetés mellett komoly munka folyik a klubban. Műsorokat állítanak össze, amikkel helyben és a környékbeli településeken lépnek fel. Emellett számos alkalommal szerveztek közös kirándulásokat.

Hírdetés

Virágzik a gazdaság is – mondja Mara. Az öngondoskodás jegyében a közösségi ház udvarán művelik a földet a családok, a helyiek egy része pedig a saját portáján alakított ki kiskertet. A vetőmagot a Felzárkózó Települések Programot koordináló Máltai Szeretetszolgálat biztosítja. Egyebek mellett cukkinit, kaprot és zöldbabot termesztenek, illetve a tavaly ősszel eltett magokból az idei évben saját termesztésű tökök virítottak a kertben, ami az októberi tökfaragáskor szintén nagy élményt adott nemcsak a gyerekeknek, de szüleiknek is.

Programjaikról a közösségi médiában rendszeresen beszámolnak, ezáltal bárki betekintést nyerhet a Nagydémi Jelenlét Pont életébe, és nagyon sok pozitív visszajelzést is kapnak azon keresztül. Különösen megható volt, amikor az egyik helyi kötődésű, de nem ott élő hozzászóló – aki rendszeresen bátorító, lelkesítő szavakkal ismeri el a házban folyó munkát – nemrégiben váratlanul meglátogatta a Jelenlét Pontot. Épp egy szakmai nap zajlott és a kötetlen, jó hangulatú eseményhez saját verseivel járult hozzá. „Jó volt megtapasztalni azt a szeretetet, közvetlenséget és jó szándékot, amivel a Jelenlét Pont rendelkezik! Aki oda belép, igazi feltöltődésben és megkülönböztetett szeretetben van része. Örülök, hogy – ha rövid időre is – de részese lehettem ennek a felejthetetlen délutánnak” – mondta Lukács László a látogatása után.

Szeptembertől Maráék a szakmai együttműködésekre is nagy hangsúlyt fektetnek, például csapatépítő napokat tartanak a más megyékben működő Jelenlét Pontokkal. Ennek jegyében először közös ifjúsági klubot tartottak, majd október közepén az idősebb korosztály részére szerveztek őszi kirándulást a Pannonhalmi Főapátságba.

Adódik a kérdés, hogy mindezt hogy bírja az a maroknyi csapat, akik a Jelenlét Pontot viszik. Mara mellett ugyanis mindössze két állandó munkatárs, egy családmentor és egy szociális segítő dolgozik. „Rendkívül hálás vagyok, mert a helyiek mindenben mellettünk állnak. Az önkormányzat a nagyobb rendezvényekhez helyszínt biztosít, a kert művelésében és a közösségi ház körüli teendőkben pedig önkéntesek segítenek. Kérni sem kell őket, maguk jelentkeznek egy-egy munkára, ami nagyon megható és megerősítő.”

Ma is Mara fülébe csengenek egyikük szavai, aki felajánlotta, hogy rendszeresen lenyírja a füvet. „Azt mondta, hogy így szeretné visszahálálni azt a sok jót, amit a családjáért teszünk. Ennél többre pedig nincs is szükség – mondja Mara. – Az a célunk, az éltet bennünket itt a Jelenlét Ponton, hogy mások hasznára legyünk, és nagy öröm azt tudni, hogy a helyiek úgy érzik, valóban tudunk segíteni.”

A Felzárkózó Települések Programot 2019-ben indította a kormány a Magyar Máltai Szeretetszolgálat koordinálásával. Ebben partnerszervezetekkel együttműködve igyekeznek – egy jelenléten alapuló módszertan és átgondolt, településre szabott cselekvési terv mentén – segíteni a leghátrányosabb helyzetben lévő 300 településnek a felzárkózásban. Az érintett településeket egyebek mellett a lélekszámot, a születések számát, a komfort nélküli lakások arányát, a nyilvántartott álláskeresőket és a nyolc általánost el nem végzettek arányát figyelembe véve választották ki.

A programhoz 2021 júliusában a Pannonhalmi Főapátság is csatlakozott, hogy az alig 300 lelkes Nagydém felzárkózását segítse. 

Forrás: Pannonhalmi Főapátság

Fotó: Nagydémi Jelenlét Pont Facebook-oldala

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »