Szerdáig kell regisztrálni a haszonállatokat, talán a háztájiban tartott csirkét is – és ezért fizetni kell

Szerdáig kell regisztrálni a haszonállatokat, talán a háztájiban tartott csirkét is – és ezért fizetni kell

Szerdáig kell regisztrálni a haszonállatokat, talán a háztájiban tartott csirkét is – és ezért fizetni kell Lajos P. János2025. 04. 08., k – 17:19 Pozsony |

Az Állami Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet (ŠVPS) két napot adott a nem regisztrált tenyészetek regisztrációjára az egész országban. A felhívás szerint minden állatot, még a tyúkokat és a nyulakat is regisztráltatni kell, ráadásul 33 eurót kérnek a regisztrációért.

Két napot adott az Állami Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet (ŠVPS) arra, hogy regisztrálják az emberek az illegálisan tartott állataikat. A felhívást április 7-én tették ki a honlapjukra, és április 9-éig, vagyis szerdáig adtak rá időt. 

Ez vonatkozik a kis, háztáji állattartókra, és a nagyobb, több állatból álló tenyészetekre is. A regisztráció azonban nem ingyenes: a természetes személyek 33 eurót, a jogi személyek 100 eurós illetéket fizetnek.

A felügyelet által a saját honlapján megjelentetett felhívás alapján azonban a regisztráció minden állatra vonatkozik, az egész ország területén, tehát nem csak a száj- és körömfájásra fogékony állatokra, hanem minden haszonállatra. Ez azt jelenti, hogy a háztájiban tartott tyúkokat és nyulakat is be kell jelenteni, pedig azokra a fertőzés nem veszélyes.

A rendelet minden állattartóra és minden haszonállatra vonatkozik

Simon Zsolt (Magyar Fórum) korábbi mezőgazdasági miniszter szerint a felügyelet több hibát is elkövetett, ráadásul rendkívül szoros határidőt adott meg. 

Hírdetés

A felhívás szerint minden állattartónak regisztrálnia kell, vagyis azokat is regisztrációra kényszerítik, akikre a törvény nem vonatkozik

” – magyarázta Simon. A törvény szerint azoknak kell regisztrálniuk, akik legalább egy disznót, marhát, kecskét vagy juhot tartanak. „Azokra azonban nem, akik a haszonállatot legfeljebb fél évig tartják. Ez a mai napig így van a törvény alapján kiadott miniszteri rendeletben” – tájékoztatott a volt miniszter. 

Ugyancsak nem kellett bejelenteni, ha valaki legfeljebb 50 tyúkot vagy legfeljebb 100 nyulat tartott otthon. Szerinte a rendelet nem egyértelmű, és nem is csak a száj- és körömfájásra reagál. „Ha a járványt akarják megfékezni, akkor a betegségre fogékony állatok, tehát a disznók, marhák, juhok, kecskék regisztrációját kellett volna kötelezővé tenni” – mondta Simon.

A felügyelet a honlapján nem pontosítja, milyen állatokra vonatkozik a regisztrációs kötelezettség, igaz, egy kiadott szórólap alján már azt írja, hogy csak a fogékony állatokat, vagyis a disznót, szarvasmarhát, kecskét és a juhot kell regisztrálni.

Érdekes Töltse ki a regisztrációs kérvényt, és mellékelje az igazolást arról, hogy használhatja állattartásra az adott parcellát vagy épületet (a kérvény az 1-es számú melléklet)Töltse ki a regisztrációs űrlapot (2. számú melléklet)Fizesse be a regisztrációs illetéket – természetes személy 33 euró, jogi személy 100 euró.Mutassa be személyesen a kitöltött nyomtatványokat a regionális állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági felügyeletnél, ahol ezt megerősítikA lepecsételt dokumentumokat küldje el a következő címre: CRHZ, Rosinská cesta 12, 010 08 ŽilinaA regisztráció alapján megkapja a tenyészet regisztrációs számát, amit használni kell minden szállítás vagy változás bejelentése esetén Hogyan kell regisztrálni a haszonállatokat A regisztrációért fizetni kell

Azt is kifogásolja a volt miniszter, hogy „elfelejtették” közölni, hogy a regisztráció díjköteles. „Annak is 33 eurót kell fizetnie, aki egy kecskét vagy birkát tart Tőketerebesen, hogy lelegelje a kertjében a füvet” – magyarázta Simon. Ezt a változást tavaly szeptemberben vezette be a minisztérium. 

Azért van olyan sok »fekete gazdaság«, mert 33 eurót kell fizetni azért, hogy beregisztrálom, hogy tartok egy disznót fél évig

 – mondta a volt miniszter. Tavaly szeptemberig ugyanis csak be kellett jelenteni a háztájiban tartott állatot, most viszont már regisztrálni kell, amiért pedig regisztrációs illetéket kell fizetni.

Szerinte ez illetékfizetési kötelezettség azért is méltánytalan jelenleg, mert az állam a járványt próbálja megfékezni. „Rendkívüli helyzet van, és ha az államnak szüksége van a járvány miatt arra az információra, hogy hol milyen állatot tartanak, akkor a háztáji gazdaságok számára például 5 birkáig elengedhették volna az illetéket” – véli Simon. Szerinte ezt a kormány akkor is megtehette volna, ha törvénymódosítás kellene hozzá. „Bármilyen törvényt tudnak 2 nap alatt gyorsított eljárásban módosítani, ezt miért nem?” – kérdezi Simon.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »