Szellemkórházból korszerű járóbeteg-kezelő intézet

Szellemkórházból korszerű járóbeteg-kezelő intézet

A pozsonyi Bezruč utca a régebben születettek számára nemcsak az ott található világhírű Kék templomról volt ismert, ebben az utcában volt Pozsony egyik legismertebb kórháza is, amely a szocializmus évei alatt főleg a neves sebészeiről, a nőgyógyászatáról meg a koraszülött osztályáról volt híres.

A funkcionalista építészet eme 1932 és 1939 között épült remeke Alois Balán és Jiří Grossman építészek tervei alapján készült. Akkoriban nagyon korszerű épületnek számított, és eredetileg a járási szociális biztosító központjaként, illetve a dolgozók szociális biztosítójának gyógykezelő intézeteként szolgált az épületkomplexum, amit az ismert Ladislav Dérer professzor vezetett. Szülészettel és rendelőintézettel ellátott kórház a második világháború után lett belőle. A mai formáját a múlt század 60-as éveiben nyerte el, a változtatások főleg a belső tereket érintették, és megváltozott az épület rendeltetése is.

1965-ben létesült itt az első koraszülött állomás. Az ország egész területéről idehozták a koraszülött kisbabákat, hogy megpróbáljanak segíteni nekik az életben maradásban.

Kulturális műemlékké 1989-ben nyilvánították az épületet.

Állami kórház és rendelőintézet 2005-ig volt, elsősorban az Egyetemi kórház felépülése miatt szűnt meg. Ekkor azonban már nagyon rossz állapotban volt a kórház, felszereltségével sem felelt meg már az akkori kor követelményeinek. 2008-ban az utolsó orvosok is kiköltöztek az épületből, és azóta jobb híján csak omladozott az épület. Szellemkórházzá vált a főváros szívében, s aki csak tehette, elkerülte az épületet.

Március elsején nyílik az új rendelőintézet

Mintegy 17 évnyi magárahagyatottság után fogtak az épület felújításába, hogy az újra a köz érdekeit szolgálhassa, egy korszerű, a 21. század követelményeinek teljes egészében megfelelő rendelőintézet formájában. A legendás kórház felújított épületkomplexumának egy részét, amelyben korszerű lakásokat és irodahelyiségeket alakítottak ki, már két éve átadták. Most a rendelőintézeten van a sor, amelyet a tervek szerint március 1-jétől vehet birtokba a nagyközönség.

Naponta 500, évente 120 000 beteget vizsgálnak majd itt meg, ígéri az új korszerűen kialakított egészségügyi központ vezetése.

A rendelőintézet minőségi alap- és standardon felüli ellátást, szélesebb körű szakmai szolgáltatást és rövidebb várakozási időt biztosít a szakkivizsgálásokra”

– jelentette ki Tibor Hlavatý belgyógyász, gasztroenterológus, a Bezruč utcai Egészségügyi Központ szakmai garansa és igazgatója.

A háziorvosok mellett a betegek fokozatosan az itt található nyolc szakorvos valamelyikéhez kérhetnek beutalót. „Március elsején megnyílnak az első nőgyógyászati, gasztroenterológiai, reumatológiai, neurológiai, bőrgyógyászati ​​és háziorvosi szakrendelők. Június 1-jétől megnyitjuk a rendelőintézet utolsó, harmadik emeletét is, a kardiológiai, diabetológiai, belgyógyászati, urológiai és egyéb specializált belgyógyászati szakrendelőkkel. Később a reumatológiai és bőrgyógyászati ​​központ további speciális részlegekkel bővül” – fogalmazott a bratsilavskenoviny.sk portálnak dr. Tibor Hlavaty igazgató. Összesen 27 mentőautóval és egy gyógyszertárral is bővül az egészségügyi központ az idei az év során.

Csúcstechnológiával felszerelt központok

Hírdetés

Az itteni egészségügyi központok a legmodernebb berendezésekkel rendelkeznek, sőt egy helyen olyan szolgáltatásokat is nyújtanak majd, amelyeket általában csak kórházakban végeznek.

Olyan nőgyógyászati ​​beavatkozásokat fogunk itt végezni, amelyeket általában nem járóbeteg-szakrendeléseken, hanem kórházakban végeznek.

Kiterjedt infúziós kezelést és biológiai kezelést biztosítunk a különféle betegségekben szenvedőknek, mint például a bélgyulladás, reumás betegségek, pikkelysömör vagy a szklerózis multiplex.

Van egy csúcsfelszerelésű endoszkópos központunk is endoszkópos csarnokokkal és denzitometriával (csontsűrűségmérőkkel)” – magyarázta Hlavatý doktor. A bőrgyógyászati ​​központunk a pikkelysömör kezelésével is foglalkozik majd, amelyek keretében UV-kezelések is rendelkezésre állnak.

A központok koncepciójának az az előnye, hogy itt egy helyen összpontosulnak azok a beavatkozások, vizsgálatok, amelyekre az adott betegségben, ez esetben a mozgásszervi rendszer megbetegedéseiben szenvedőknek szükségük van.

A denzitométer minden 50 év feletti ember számára ajánlott, a kóros és szükségtelen töréseket okozó csontritkulás kimutatására, amelyek megelőzhetőek, ha a betegséget időben észleljük” – mondta a szakorvos. A reumatológiai szakrendelőkön és a denzitometrián kívül infúziós központ is rendelkezésre áll a gyulladásos betegségekben, például reumás ízületi gyulladásban szenvedők számára, valamint műtő, ultrahang, capillaroscopia (a hajszálerek mikroszkopikus vizsgálatára) és átfogó vizsgálatok összessége a mozgásszervi betegségekben szenvedők számára.

A Bezruč utcai járóbetegkezelő mindenki számára jobb hozzáférést ígér az egészségügyi ellátáshoz – a minőségi, ingyenes alapellátásban részesülő idősektől a színvonalon felüli szolgáltatások iránt érdeklődőkig.

Becslések szerint a jövő évtől az orvosi központok teljes felszerelése után naponta mintegy ötszáz beteg keresheti fel a rendelőt, ami éves viszonylatban 120 000 kliens ellátását jelenti.

Az új mentőautók növelik a város betegellátó kapacitását, a rendelőintézet megnyitásával pedig csökken a szakorvosi kivizsgálásra való várakozások ideje is. Más rendelőintézetekhez képest a Bezruč utcai járóbetegkezelő négy-hat héten belül szeretne időpontokkal szolgálni a szakkivizsgálásokra. Másutt ez az idő például egy neurológiai vagy reumatológiai kivizsgálás esetében 3-6 hónap.

A betegek már február 14-étől bejelentkezhetnek hozzánk vizsgálatra a poliklinika honlapján található online foglalási rendszeren keresztül. A bejelentkezés telefonon keresztül vagy e-mailben is lehetséges.

Javítja a város egészségügyi ellátását

Az egészségügyi ellátás bővülésének örül a megyei önkormányzat is. Dr. Tomáš Szalay a megye egészségügyi osztályának igazgatója szerint a várakozási idők problémája rendszerszintű, a szakorvosok ugyanis nem a gyógyult betegek számáért, hanem a teljesítményért kapnak fizetést. Ezért szívesebben kezelik ugyanazokat a betegeket, mint az újakat.

Így a beteg sokáig vár az első vizsgálatra, házról házra jár, vagy ha anyagi lehetőségei engedik, inkább külön fizet a vizsgálatért”

– magyarázta Szalay.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »