A szlovákiai infláció miatt az élelmiszerek tekintetében a térség legdrágább államává váltunk, ami azt is jelenti, hogy egy átlagos háztartás bevételeinek ötödét élelmiszerek vásárlására költi – derült ki a WOOD & Company elemzéséből.
Az átlagos szlovákiai háztartás a magas költségek mellett azonban nem is takarékoskodik megfelelően, így 100-150 euró értékű élelmiszert dob ki a szemétbe, miután annak szavatossági ideje már lejárt. A földművelési minisztérium adatai szerint lakosonként évente 100 kilogramm élelem kerül a kukába, holott az infláció miatt ételre és üdítőre átlagban a negyedével többet kénytelen kiadni a lakosság, mint az év elején.
Az idei adatok majd iránymutatók lehetnek, mert augusztusban is mínuszban voltak a nagy hiper- és szupermarketek, valamint a legtöbb speciális élelmiszer- és nem élelmiszerboltok is, vagyis a lakosság csökkentette a fogyasztását. A legjelentősebb változás a hipermarketek és szupermarketek (nem szaküzletek) eladásainak 3%-os csökkenése volt. Eladásaik az összes kiskereskedelmi forgalom több mint kétötödét teszik ki.
Az infláció tehát egyértelmű hatással volt arra, milyen mennyiségű élelmiszert vásárolunk, s annak ellenére, hogy az infláció hatásai ebben az ágazatban csökkentek, a tavaly tapasztalható áremelkedés jelentős hatással volt a fogyasztói szokásokra, vagyis jobban meggondoljuk miből és mennyit vásárolunk. Ennek a gazdaságilag nem túl kedvező hatásnak viszont pozitív jele lehet a kidobott vagy nem fogyasztott mennyiségben, de erről majd csak később lesznek pontos adatok.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »