A Rocker Rádió a tavaly márciusi lezárások idején nagy sikerrel szavaztatta meg hallgatóit a Rocker ABC játékban. Ennek a folytatása a Metal Történelem, amelynek keretében ma, március 19-én 2001 legjobb albumaira lehet szavazni. Neked melyik a kedvenced?
„Miután sajnos az idei tavasz is otthonülős lesz, úgy gondoltuk, megint összehozunk egy kis játékot. 1980 és 2020 között keressük az év rocklemezeit, persze a hallgatóink segítségével” – mondta Kalácska Gábor, a Rocker Rádió egyik alapítója.
A játékban rendkívül egyszerű részt venni: a rádió a közösségi oldalain (facebook, instagram, viber, telegram, hundub) megosztja az aktuális évet, amelynek rocklemezeire lehet szavazni. Ezután csupán annyi a játékos dolga, hogy beírja egy kommentbe a kedvenc albumát, amely az adott évben jelent meg. Minden komment egy szavazat, a legtöbb voksot kapott lemez nyer.
„Szeretnénk picit hozzájárulni ahhoz, hogy a bezártság órái kellemesebben teljenek. A játék talán előhoz néhány kellemes emléket az elmúlt évtizedekből” – mondta Thuróczy Richard, a Rocker Rádió másik alapítója.
A Rocker Rádió munkatársai természetesen az emlékek felfrissítésében is segítenek: a szavazás napján, 9-19 óra között bemutatják az év (szerintük) 10 legerősebb rocklemezét a műsorban. Voksolni viszont bármelyik, az adott évben megjelent albumra lehet.
Ma, március 19-én 2001 legjobbjaira lehet szavazni. Íme a mai ajánlójuk:
Akkori énekesük, Dave Williams váratlan halála jelentős törést okozott a Dallas-i Drowning Pool karrierjében. Pedig kezdetben minden álomszerűen alakult. Bemutatkozó albumukból, a 2001-es Sinnerből hat hét alatt eladtak egymillió példányt, komoly turnékon vettek részt headlinerként, valamint az Ozzfestre is meghívást kaptak. Aztán 2001. augusztus 14-én bekövetkezett a tragédia: Williamset holtan találták a csapat buszában. Bár a zenekar a sajnálatos esemény után is aktív maradt, első nagylemezük sikerét meg sem tudták közelíteni.
Az időzítés nagymestereinek is nevezhetnénk a Slayer tagjait, hiszen kilencedik nagylemezük, a God Hates Us All 2001. szeptember 11-én, a World Trade Center elleni terrortámadás napján került forgalomba az Egyesült Államokban. Az album borítóját sem találta mindenki szalonképesnek, így csak egy különleges védőcsomagolásban kerülhetett az üzletek polcaira. Szerencsére a zenével senkinek nem volt gondja, sőt a korong második tétele, a Disciple még a csapat történetének első Grammy-díj jelölését is begyűjtötte.
Még megjelenésének évében bearanyozódott a debreceni Tankcsapda 2001-es nagylemeze, az Agyarország. Egyéb elismerésben sem szenvedett hiányt a korong, hiszen például a Mahasz az Év hazai modern rock albuma címmel jutalmazta a triót. Az Agyarország azért is tekinthető mérföldkőnek a csapat történetében, mert ezen az albumon mutatkozott be a rajongóknak a zenekart azóta is erősítő dobos, Fejes Tamás.
Komoly kiadói, valamint rajongói nyomás nehezedett a Slipknotra, mielőtt piacra dobták volna második nagylemezüket. A maszkos muzsikusoktól szinte mindenki azt várta, hogy folytassák a debütalbummal megkezdett utat. A zenekar viszont egészen másképp döntött, és 2001. augusztus 28-án kiadták történetük mindmáig legsötétebb, legborultabb nagylemezét, az Iowát.
Vin Dieselnek, valamint klasszikus mozifilmjének, a Tripla X-nek elég sokat köszönhet a német Rammstein, hiszen harmadik sorlemezük, a 2001-es Mutter egyik tétele, a Feuer Frei helyet kapott a film betétdalai között, valamint maga a zenekar is vászonra került egy rövid jelenet erejéig. A vendégszereplés számos új rajongót hozott az azóta is változatlan felállásban alkotó csapatnak.
Olyan klasszikus horrorsztorikról emlékezik meg az amerikai Iced Earth 2001-es nagylemezén, mint például a Lugosi Béla által jegyzett filmtörténeti örökzöld, a Wolf Man, vagy éppen a Nagy-Britanniát éveken keresztül rettegésben tartó sorozatgyilkos, Hasfelmetsző Jack története. A stílszerűen Horror Show címet viselő albumra a saját dalok mellett kicsit kakukktojásként felkerült egy Iron Maiden szerzemény, a Transylvania is.
Egy útkeresőnek szánt EP kiadása után teljes játékidejű nagylemezzel jelentkezett 2001-ben a püspökladányi Dying Wish. A Never-ending Road című korong promotálására kiadójuk, a Hammer Records hathatós segítségének köszönhetően két videóklipet is le tudott forgatni a csapat, valamint nagysikerű országos turnékat is tető alá hoztak, és természetesen nem hiányozhattak a legnagyobb hazai fesztiválokról sem.
Világszerte több mint 12 millió példányban talált gazdára az örmény származású tagokból álló amerikai zenekar, a System of a Down második nagylemeze, a Toxicity. Ez az egyetlen olyan album a zenekar történetében, amelynek borítóján nem kellett elhelyezni a Figyelem! Szókimondó szövegek! feliratú matricát. Biztosan nem ezért, de az album legelkötelezettebb rajongói között találhatjuk a Metallica két tagját, Lars Ulrich-ot, valamint a gitáros Kirk Hammettet. Utóbbi még egy System-koncerten is beugrott pengetni kicsit a Grammy-díjra jelölt Aerials-ban.
Az ősrajongók legnagyobb bánatára a Machine Head tovább folytatta 2001-es albumán, a Superchargeren az eggyel korábbi nagylemezen elkezdett utat. A csapatot történetét kezdettől fogva követők meglehetősen nehezen barátkoztak meg az egyre inkább lágyuló dallamokkal, valamint a frontember, Robb Flynn rapelésével. Elkeseredésüket némileg enyhítette az album nyitótétele, a Bulldozer, amely egyfajta előfutára volt a 2001 után kiadott Gépfej-anyagok hangzásvilágának.
Ugyan nem változott meg gyökeresen ötödik albumára sem a német Edguy stílusa, de azért a 2001. szeptember 24-én megjelentetett Mandrake-en találkozhatunk néhány, a zenekarra korábban nem jellemző újítással. Rögtön a nyitó tételben, a Tears of Mandrake-ben úgy beköszön a Hammond-orgona, hogy az talán még a Deep Purple-nél is megállta volna a helyét. Egy szó, mint száz, az Edguy ezen a korongon is hozta a tőlük jogosan elvárt szintet.
Szavazni facebookon itt, instagramon itt, viberen itt, telegramon itt, hundubon itt, további rocklegendákat hallgatni pedig itt tudtok.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »