Szárításra nem alkalmas a medvehagyma

Szárításra nem alkalmas a medvehagyma

Aki gyakran jár a természetben, már észrevehette, hogy a fák alatt megjelent a jellegzetes illatú medvehagyma. Ennek a gyógynövénynek még azelőtt kell megnőnie és elvirágoznia, mielőtt a fák beárnyékolják. Amikor elvirágzik, semmi nyom nem marad utána, s csak a következő tavasszal jelentkezik újra.

Mi jellemzi?

Állítólag a medvéről nevezték el (amikor a legyengült medvék felébredtek téli álmukból, ezt a gyógynövényt ették). A medvehagyma csak két hónapig él, általában április elején jelenik meg. Jellegzetes illata és csípős, a metélőhagymához hasonló íze van. Zöld leveleit kell gyűjteni. Ha összedörzsöljük, fokhagymaillatot érzünk. Szárításra nem alkalmas. Vigyáznunk kell, nehogy összetévesszük a mérgező gyöngyvirággal.

Pótolja a vitaminokat és az ásványi anyagokat

Pótolja a télen elveszített vitaminokat és az ásványi anyagokat, fertőtleníti az emésztőrendszert. Ugyanolyan anyagokat tartalmaz, mint a fokhagyma: C-, B-, de főleg B6-vitamint, továbbá szelént és alicint (ez a felelős a jellegzetesen csípős ízéért) és más, kéntartalmú anyagot.

Hírdetés

Szerepe a népi gyógyászatban

Csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, tisztítja a vért, gyomorproblémák enyhítésére és légzési panaszok ellen használják, továbbá erősíti az immunrendszert. Az antibakteriális és antioxidációs anyagok gazdag forrása. Legjobb nyersen fogyasztani, de készíthetünk belőle gyógyitalt is.
Két bögre felszeletelt levelet tegyünk befőttesüvegbe, öntsük le fél liter 40 százalékos fehér alkohollal, 14 napig hagyjuk napos helyen. Szűrjük le, és reggelente kis adag vízzel 10-15 cseppet fogyas?szunk belőle. Sebeket is gyógyíthatjuk vele.

Gasztronómiai alkalmazása

Hasonlóan mint a rukkola, a zsázsa vagy a zsenge pitypang, a medvehagyma is nagyon közkedvelt. Frissen szedett leveleit nyersen is fogyaszthatjuk, de salátába is tehetjük, sőt főzeléket is készíthetünk belőle.

(zdravie-k)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »