Számvitel rendjének megsértése gyanúja és köztartozásokkal kényszertörölt cégek homályosítják el a szájmaszkokat Lamborghiniből és Bentleyből osztogató vállalkozó jótékonykodásait
„Lamborghinivel és Bentleyvel érkeztek a maszkok a győri kórházba” – ezzel a figyelemfelkeltő címmel jelent meg egy írás két napja az Index hírportálon. Egy szociálisan rendkívül érzékeny, segítő lélek nemes cselekedetéről számolt be a lap – a Kisalföld nyomán -, amelyből megtudhatták az olvasók, hogy „István” (a keresztnevét szerénységéből fakadóan nem árulta el) egyszer használatos szájmaszkokat adományozott a győri kórháznak. Első alkalommal egy metáltürkiz Lamborghini Aventadorral, másodszor már egy kevésbé feltűnő autócsodával, egy fekete Bentley Continentallal érkezett a Petz Aladár kórházhoz. A Kisalföld „felkereste Istvánt, hogy interjút készíthessen vele”. Hogy mi alapján sikerült a lapnak beazonosítani a férfit, a jó ég tudja (a Facebookon álnéven regisztrált), lényeg, hogy megtalálták. Az viszont nagy kár, hogy a méregdrága autók háttérbe szorították az adományozót, mint embert. A Privatkopo.hu már korábban, március végén felfigyelt az üzletemberre, igaz, nem jótékonykodással összefüggésben…
Ettől leesik Mariska néni tundrabugyija az idősek otthonában: Lamborghini Aventador
Két héttel ezelőtt (amikor még nem osztogatott szájmaszkokat Pápai István) a bűnügyi portál terjedelmes tényfeltáró cikkben taglalta, miként fantomizáltak egy jelentős köztartozással terhelt társaságot azt követően, hogy a NAV végrehajtást indított a vállalkozással szemben. Pápai másnap kiszállt a cégből, amely alig másfél hónap elteltével már egy szerb állampolgár tulajdonában volt, akit sem az adóhivatalnak, sem a cégbíróságnak nem sikerült megtalálnia, ezért a kft.-t kényszertörölték.
A történetről beszámoló cikket itt olvashatják:
„Cégeltüntetésben jártas szerb „álvállalkozó” közreműködésével fantomizálták a győri húsos nagyvállalkozó problémás kft-jét”
Ez is ment a „kukába”
A PPF Manager Kft.-t 2012. április 23-án alapította Pápai István és testvére, Pápai Ferenc. A cég cukor-, valamint mezőgazdasági termékek nagykereskedelmével foglalkozott. A vállalkozás nettó árbevétele 2012-ben (tehát rögtön az indulás évében) 1 milliárd 790 millió forint volt, a tulajdonosok azonban ennek ellenére 17 millió 170 ezer forintnyi veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni.
Pápai István az alapítás után nem egészen két hónappal, 2012. június 6-án elhagyta a társaságot. Testvére, Ferenc 16 hónappal később, 2013. október 14-én követte a példáját. Figyelemre méltó, hogy a cég a 2013-as üzleti évben már csupán 540 ezer forint nettó árbevételt realizált, azaz a forgalma 70 százalékkal visszaesett az előző évhez viszonyítva.
Pápai Ferenctől a győri Raffael Attila vette át a már csak agonizáló társaságot, amely attól a naptól kezdve már semmilyen tevékenységet nem folytatott, az új ügyvezető-tulajdonos a hatóságok számára elérhetetlennek bizonyult, ezért az illetékes cégbíróság 2014. augusztus 15. napján elrendelte a kft. kényszertörlését. 2015 októberében, amikor a Pápai-fivérek és az őket követő Raffael Attila már árkon-bokron túl voltak, a NAV illetékes hátralékkezelési osztálya – egy nagyobb összegű köztartozás miatt – végrehajtást rendelt el a cég ellen, ami nagyjából annyit ért, mint halottnak a csók, ugyanis a vállalkozás akkor már teljesen vagyontalan volt.
Kérem a következőt! Kényszertörléssel értek véget a BB Food Capital „kalandjai” is
Lightwave Capital Kft. néven, 2014. november 21-én alakult az a cég, amelyet kilenc hónappal később, 2015. augusztus 28-án vett át az alapítóktól a győri illetőségű Balázs Béla, aki még ugyanazon a napon BB Food Capital Kft.-re keresztelte azt. A vállalkozás székhelye egy budapesti VI. kerületi székhelyszolgáltató iroda címére volt bejegyezve. A kft. Balázs felbukkanásáig nem folytatott tevékenységet, bevételei és kiadásai nem voltak, „alvó” állapotban várta sorsa jobbra fordulását. Nem hiába.
Ugyanis attól a pillanattól, hogy Balázs Béla átvette a kormányrudat, szédületes tempóban növekedett a cukor-édesség, valamint tejtermék, illetve hús-húskészítmény nagykereskedelem tevékenységet folytató kft. forgalma. 2016-ban 3 milliárd 425 millió forint nettó árbevételt tüntettek fel a cég éves beszámolójában, igaz, az adózott eredmény rendkívül szerényre sikeredett, mindössze 3 millió 959 ezer forint nyereség keletkezett. Egyszerű halandó ilyenkor azt gondolná: határ a csillagos ég!
Nem így történt. A mindössze kettő főt foglalkoztató BB Food Capital 2017-ben már nem tett közzé éves beszámolót. Aztán 2018-ban sem. Ezzel összefüggésben felmerülhet a számvitel rendje megsértése bűncselekmény gyanúja, hiszen a Büntető törvénykönyv 403. § szerint a vagyoni helyzet áttekintésének és ellenőrizhetőségének meghiúsítása bűntett, ami három évig terjedő szabadságvesztéssel szankcionálandó. Nem tudni, mi történhetett hirtelen a céggel, mindenesetre furcsa, hogy az egyik évben még majdnem 4 milliárdos árbevételt produkált, a rá következő évben pedig már mérleget sem adott le… Rotty.
A társaság életében 2016. december 31. után az egyetlen tetten érhető történés az volt, hogy 2019. február 25-én – ügyvezetőként és tulajdonosként – feltűnt egy hölgy Balázs mellett, Hollaus-Komáromi Georgina Réka. Az ő üzleti tevékenységéről nem sokat tudni, annyi bizonyos, hogy Pápai István neki adta át 2019 októberében az IP Top Market Kft. elnevezésű cégét, amely a tulajdonosváltást követően Réka Food néven folytatja működését. Már amennyiben működésnek lehet nevezni azt, hogy a társaság az alakulás ideje (2014. szeptember 25.) óta semmit nem csinál, bevételei és kiadásai nincsenek. Pontosabban az, hogy 2016 végét követően Hollaus-Komáromi színrelépése volt az egyetlen nyomon követhető változás a kft. létével összefüggésben, nem teljesen igaz, hiszen a NAV illetékes hátralékkezelési osztálya – jelentős összegű köztartozás miatt – 2017. december 18-án végrehajtást rendelt el a céggel szemben.
A vég – ténylegesen – 2019. június 15. napján következett be a BB Food Capital Kft.-nél, amikor is a cégbíróság elrendelte a vállalkozás kényszertörlését, az ügyvezetőt, Balázs Bélát pedig 5 évre eltiltotta attól, hogy gazdasági társaságot irányítson, illetve abban többségi tulajdont birtokoljon.
Pápai István ezúttal a szerényebbik autójával, egy Bentley Continentallal jótékonykodott (Fotó: Kisalföld)
Több forrásból származó, egybehangzó információk arra utalnak, hogy a BB Food Capital Kft.-t valójában – a háttérből – Pápai István irányíthatta, a gazdasági szempontból nem túl pallérozott képességű Balázs csupán – csinos fizetésért – a nevét adhatta a vállalkozás tevékenységéhez, de a jelentősebb döntéseket nem ő hozhatta.
Jöhet a következő! Pápai „hű fegyverhordozóját” a cégbíróság eltiltotta az ügyvezetéstől, mégis vidáman igazgat
Nem sokkal azt követően, hogy a 2016-ban még kitűnően prosperáló, közel 4 milliárd forintos árbevételt elérő BB Food Capital Kft.-t a következő esztendőben vakvágányra tolták tulajdonosai, 2017. március közepén Balázs Béla átvette a 2012-ben alakult, az adásvétel pillanatáig az égvilágon semmilyen tevékenységet nem végző, „békésen szunyókáló” Technoelectric Kft.-t. Az új „góré” a cég elnevezését még ugyanazon a napon BB Food Global Kft.-re változtatta, és a társaság székhelyét pedig áthelyezte Újlengyelbe, egy székhelyszolgáltató irodájába. A kft. tevékenységi körében megjelent a cukor-édesség, továbbá a tejtermék, illetve a hús-húskészítmény nagykereskedelme. Azt, hogy Balázs és Pápai jól ismerik egymást, szoros kapcsolatban állnak, az is bizonyítja, hogy Pápai István 2017. június 26-án (tehát mindössze 3 hónappal a társaság megszerzését követően) tulajdonostársa lett a férfinak a csupán négy főnek munkát adó BB Food Globalban.
A vállalkozás nettó árbevétele szinte abban a pillanatban az „egekbe szökött”, ahogy az a két cimbora kezei közé került. A 2017. március 17. és december 31. közötti mintegy 9 hónapban a vevők 2 milliárd 308 millió forinttal hizlalták a kft. bankszámláit, ami azt sejteti, hogy a 2017 elején „összeszakadt” BB Food Capital kereskedelmi kapcsolatait, rendelésállományát Pápaiék áthelyezhették az új „szerzeménybe”, az ugyanis nehezen hihető, hogy egy semmiből kinőtt, gyakorlatilag zéró üzleti előélettel rendelkező cég azonnal többmilliárdos forgalmat realizáljon. Meglepő, hogy a hatalmas árbevétel szerény, alig 13 millió forintos adózott nyereséget generált.
Pápaiék a következő, 2018-as esztendőben rátettek még egy lapáttal, és meg sem álltak a 4 milliárd 437 millió forintos nettó árbevételig. Mégis: adózott nyereségként csupán 3 millió 340 ezer forint marad a cég „malacperselyében”.
Ilyen szédületes eredmények mellett érthetetlen, hogy Pápai István miért szállt ki 2018. december közepén a jól menő vállalkozásból, és hagyta magára „hű fegyverhordozóját”, Balázs Bélát, aki egyébként 2020. február 18. napjától sem ügyvezetője, sem többségi tulajdonosa nem lehetne a kft.-nek, hiszen a cégbíróság – a BB Food Capital Kft.-nél kifejtett, fékezetten jogkövető magatartása matt – 5 évre eltiltotta attól. Ennek ellenére a hatályos cégnyilvántartás szerint még mindig ő a BB Food Global Kft. „mindenhatója”. Vajon ki lesz a következő? Vagy ez a társaság is megy a süllyesztőbe?
Van másik! A Bo-Zso Kft. kasszájába is elkezdtek dőlni a milliárdok – vajon meddig?
Persze, az is lehet, hogy Pápai azért távozott a (még) „dübörgő” társaságtól, mert minden idegszálával a következő, a 2018. március végén megszerzett új „aranybányára” szándékozik összpontosítani. A TIKER-VAD Kft. jogelődje 2016. április 20-án alakult, és egészen addig nem csinált semmit (két év alatt nulla forint árbevétel), amíg Pápai és régi barátja, a győri Bozi Zsolt szemet nem vetettek rá. Bozi neve ismerős lehet azok számára, akik olvasták a március végén, „Cégeltüntetésben jártas szerb „álvállalkozó” közreműködésével fantomizálták a győri húsos nagyvállalkozó problémás kft-jét” címmel megjelent cikket, ugyanis a 2019-ben cégtemetőbe juttatott La Habana Kft. ügyvezetői tisztségét 2 hónapon keresztül Bozi József Sándor látta el, aki Bozi Zsolt testvére.
Pápai és Bozi a már megszokott „koreográfiát” alkalmazta: a frissen „bekebelezett” cég nevét Bo-Zso Market Kft-re változtatták, székhelyét Újlengyelbe, a jól bejáratott székhelyszolgáltatóhoz jelentették át, a társaság tevékenységi körébe pedig felvették a cukor-édesség, továbbá a tejtermék, illetve a hús-húskészítmény nagykereskedelmet.
A fentiek ismeretében talán nem meglepő, a csupán négy embernek munkát adó új szerzemény is azonnal elkezdett zakatolni: 2018-ban (alig 9 hónap alatt) 2 milliárd 313 millió forint nettó árbevételt produkált, az adózott nyeresége pedig megközelítette a 20 millió forintot. 2019-ben még ezt a gyilkos tempót is képesek voltak fokozni Pápaiék: 5 milliárd 70 millió forintos nettó árbevétel mellett 30 millió forint adózott nyereségnek örülhettek.
Érdekesség, hogy a nevezett társaságok egyike sem rendelkezik internetes honlappal, amely bemutatná az általuk forgalmazott termékek skáláját, valamint kapcsolat-felvételi lehetőséget biztosítana a kiskereskedelmi üzletek, azaz a potenciális vevők számára.
Szuperverdákkal villog, de ügyvédje szerint „nincs luxusautó a tulajdonában”, Kis Grófo gratulációját azért illedelmesen megköszönte
A Privatkopo.hu szerette volna megtudni, hogy a BB Food Capital Kft., a BB Food Global Kft., valamint a Bo-Zso Market Kft. működését illetően történhettek-e olyan cselekmények, amelyeket a törvény büntetni rendel, Pápai István jogi képviselője azt közölte: „Ügyfelem a hozzá köthető cégek vonatkozásában mindig a hatályos jogszabályok alapján járt el, semmilyen törvénysértést nem követett el.”
Arra a kérdésre, hogy milyen pénzügyi forrásból vásárolta a vállalkozó az általa használt, feltűnést keltő méregdrága gépkocsikat, hiszen az éves beszámolók szerint az összes hozzá köthető cég együttes adózott nyeresége nem biztosít fedezetet az autócsodák megvételére, az ügyvéd így reagált: „Pápai István nem kívánja megosztani Önökkel vagyoni helyzetét, azonban annyit kért, hogy leírjak válaszomban, nincs luxusautó a tulajdonában.”
Ennek ellenére – a Facebook tanúsága szerint – Kis Grófo gratulációját, illedelmesen megköszönte, egy szóval sem említve, hogy a metáltürkiz Lamborghini Aventador nem az ő tulajdona…
Forrás:privatkopo.hu
Tovább a cikkre »