Több mint száz helyszínen rendeznek koncerteket az Orgonák éjszakáján, május 23-án – tájékoztatta a szervező Filharmónia Magyarország. A 2019 óta évről évre megrendezett esemény célja, hogy minél szélesebb közönséggel megismertessék az orgona páratlan hangzásvilágát. Az idei programsorozat egyik újdonságát a gyertyafényes hangversenyek jelentik.
Május 23-án ismét „életre kel” a hangszerek királynője. A pünkösd vigíliáján tartott Orgonák éjszakáján egyetlen estére nemcsak a templomokat és koncerttermeket, hanem egész városokat megtöltenek zenével.
A 2019-ben indult kezdeményezés az évek során jóval túlnőtt eredeti keretein – ma már nemcsak hazai, hanem nemzetközi eseménnyé vált, amelyhez világszerte csatlakoznak intézmények, művészek és zenerajongók.
Az idei programsorozat különösen gazdagnak ígérkezik: több mint száz helyszínen, több tucat orgonista közreműködésével szólal meg több ezer billentyű és több tízezer síp. A nemzetközi programsorozathoz határon túli magyarlakta települések és európai nagyvárosok is csatlakoznak. A szervezők célja, hogy ez az egyetlen este több százezer hangon keresztül szólítsa meg a közönséget – és még több élménnyel gazdagítsa a résztvevőket.
Az Orgonák éjszakája különlegessége, hogy a hangszer nemcsak hagyományos környezetében hallható. A templomok és koncerttermek mellett köztereken, mozgó színpadokon (Theater Wagen), sőt a természetben is felcsendül az orgonaszó: a Balatonon vízi koncert, a horvátországi Zadarban pedig a tengeri orgona hangja is csatlakozik a programokhoz.
A fesztivál egyik kiemelt budapesti eseménye a Zeneakadémián megrendezett Orgonaversenyek versenye, amelyen Sien-mej Fang (Xianmei Fang) és az olasz Silvio Celeghin orgonaművészek lépnek színpadra a Nemzeti Filharmonikus Zenekar közreműködésével, Teremi Dárius vezényletével. A műsoron Vajda János, Hidas Frigyes és Ott Rezső orgonaversenyei szerepelnek; ez utóbbi ősbemutatóként hangzik el.
Ugyancsak különleges élményt ígér a Szent István-bazilikában nemzetközi hírű orgonaművész, Francesco Finotti gyertyafényes koncertje.
Budapesten a Belvárosi Ferences templomban egész éjszakás orgonakoncert várja a közönséget; míg a város több pontján a Theater Wagen mozgó színpada hozza közelebb az orgonazenét az utcai közönséghez.
A Deák Téri Evangélikus Templomban egész éjszakás orgonakoncert-sorozattal készülnek.
A rendezvényhez számos vidéki város is csatlakozik
Számos vidéki helyszínen is különleges hangszerpárosítások várják a közönséget: Székesfehérváron orgona és trombita, Miskolcon orgona és hegedű, Győrben pedig szintén egy izgalmas hangszerpárbeszéd szólal meg.
Székesfehérváron Kaposi Brúnó orgonaművész és Seidl Dénes trombitaművész lép fel. Miskolcon Tabajdi Ádám orgonaművész és Osztrosits Eszter hegedűművész ad koncertet az Avasi templomban. Győrben Hegyi Barnabás orgonaművész és Maros Dóra hegedűművész közös hangversenye lesz hallható a Loyolai Szent Ignác bencés templomban. Debrecenben, a Református Kistemplomban három tenor és orgona találkozása ígér emlékezetes estét: Boncsér Gergely, Klein Ottokár és Vadász Dániel tenoristák és Sárosi Dániel orgonaművész adnak közös koncertet.
Pécsett Orgonakoncert a csillagok alatt – Filmzenék szabadtéren címmel szabadtéri rendeznek koncertet a Kodály Központ előtt. Gedai Ágoston fellépésén a filmzene legendás dallamai szólalnak meg orgonán. A program olyan ikonikus filmek zenéit idézi meg, mint a Ben-Hur, a Moulin Rouge vagy A Gyűrűk Ura.
Az Orgonák éjszakája azonban nemcsak koncertekről szól. A programsor része orgonagyár- és manufaktúra-látogatás, egész éjszakás koncert, valamint közösségi események is.
Pécsen jótékonysági futóesemény is kapcsolódik a fesztiválhoz: az Akadálymentes Zene családi futáson a részt vevő családok a Kodály Központtól a Zsolnay Kulturális Negyedig futnak, orgonazene kíséretében. A közös mozgás után a családok több paralimpikon segítségével parasportokat is kipróbálhatnak, és közelebbről is megismerhetik az akadálymentes sport és a Down-szindrómával élők világát.
Budakeszin orgonamanufaktúra-látogatás várja az érdeklődőket, Pécsen pedig orgonagyár-látogatáson lehet megismerni a hangszerkészítés titkait. Villányban bororgona program kapcsolódik az eseményhez.
Balatonfüreden, a tó közepén vízi koncertet is hallhat a közönség. Zadarból pedig a tengeri orgona hangja is bekapcsolódik a programokba ezen a napon.
A fesztivál egyik legfontosabb sajátossága, hogy nyitott kezdeményezés: nemcsak meghívott művészek lépnek fel, hanem bárki csatlakozhat saját programmal. Ez a sokszínűség teszi igazán egyedivé az eseményt, amely évről évre új arcát mutatja meg. Az Orgonák éjszakája tehát egy különleges közösségi zenei élmény – egy este, amikor a világ különböző pontjain ugyanaz a hangszer szólal meg, mégis mindenhol más történetet mesél.
Az Orgonák éjszakája eseményeiről ITT lehet tájékozódni.
Forrás: filharmónia.hu; MTI
Fotó (archív): Merényi Zita
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »


