Székfoglaló ülésre került sor a Szent István Tudományos Akadémián, Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében május 12-én. Ekkor tartotta meg székfoglaló előadását Szalay Péter Széchenyi-díjas kémikus, az ELTE Kémiai Intézetében működő Elméleti Kémiai Laboratórium vezetője, az MTA levelező tagja.
Az alábbiakban Szalay Péter Mit ad a kvantumelmélet a kémiának és egy hívő embernek? című székfoglaló előadásának rövid összefoglalóját adjuk közre.
Az előadás visszanézhető az akadémia YouTube-csatornáján.
A XX. század elején kidolgozott kvantumelmélet merőben új szemléletet hozott a fizikába, és magyarázatot adott a kémia „misztikus” fogalmára, a kémiai kötésre, valamint elméleti hátteret adott az elemek periódusos rendszeréhez és az atomok spektrumához. Több évtizedes fejlődés nyomán létrejött a kémia új ága, a kvantumkémia, amely számítások révén segíti a kutatásokat.
Az előadásban Szalay Péter megmutatta, hogy a vegyész szemszögéből hogyan is alakult ez a folyamat, és példákon keresztül világította meg, hogy miben is tudnak ezek a számítások segíteni a vegyészi gyakorlatban: példaként a DNS-molekulát felépítő nukleobázisok fénnyel szembeni stabilitását tárgyalta. A molekuláris vezetés példáján pedig legújabb eredményeit is felvillantja.
Az előadás második részében a kvantumelmélettel kapcsolatos fogalmakat – mint például bizonytalansági elv, posztulátumok, részecske-hullám dualizmus – használta fel arra, hogy megmutassa, a szigorú elmélethez ragaszkodó kutató is találhat fogódzókat ezekben vallásos kérdések megválaszolására.
Fotó: Lambert Attila
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »