Szakértők cáfolják a vegetáriánusok és vegánok véradásával kapcsolatos tévhitet

Szakértők cáfolják a vegetáriánusok és vegánok véradásával kapcsolatos tévhitet

A növényi alapú étrend egyre növekvő népszerűségével párhuzamosan a vérvételi helyeken is számos különféle vélekedéssel találkoznak. Az egyik gyakori tévhit szerint a vegetáriánusok nem adhatnak vért vagy plazmát. A Komáromi AGEL Kórház szakemberei azonban felhívják a figyelmet arra, hogy sem a vegetáriánus, sem a vegán étrend önmagában nem akadálya a véradásnak. A döntő tényező nem az étrend típusa, hanem a véradó általános egészségi állapota, hemoglobinszintje és a szervezet vasraktárainak állapota.

Míg a hagyományos, állati eredetű élelmiszereket is tartalmazó étrend úgynevezett hemvasat tartalmaz, amelyet az emberi szervezet viszonylag könnyen és hatékonyan szív fel, a növényi forrásokban nem található hemvas. Ezekből a szervezet úgynevezett nem hemvasat tud felvenni, amely kevésbé hatékonyan szívódik fel.

Ennek felszívódása kevésbé hatékony, hasznosulása megközelítőleg 2 és 20 százalék között mozoghat. A hemvas esetében ez az arány körülbelül 15–35 százalék. A felszívódás mértéke azonban az étrend összetételétől és a szervezet vasraktáraitól is függ. Éppen ez a különbség adhat okot arra az aggodalomra, hogy a vegetáriánusok és vegánok nem tudják a biztonságos véradáshoz szükséges szinten tartani szervezetük vastartalmát.

A megfelelő vasszint rendkívül fontos a véradó számára.

A vas ugyanis a hemoglobin – a vörösvértestek oxigénszállító festékanyagának – alapvető alkotóeleme, amely biztosítja az oxigén eljuttatását a tüdőből az egész szervezetbe. Vashiány esetén csökkenhet a hemoglobinszint, és vérszegénység, azaz anémia alakulhat ki, ami indokolttá teheti a véradás átmeneti elhalasztását.

Hírdetés

„Sem a vegetáriánus, sem a vegán étrend nem feltétlenül akadálya a megfelelő vasbevitelnek. Fontos, hogy az étrend vasban gazdag élelmiszereket tartalmazzon, és arra is figyeljünk, mi segíti elő annak felszívódását” – magyarázza Beáta Husárová, a Komáromi AGEL Kórház munkatársa.

Ha a vegetáriánusoknál vagy vegánoknál alacsonyabb vasszint jelentkezik, azt állati eredetű termékek fogyasztása nélkül is hatékonyan pótolhatják.

Megfelelő növényi vasforrások a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a diófélék, a magvak, valamint a leveles zöldségek, például a spenót vagy a brokkoli.

A nem hemvas felszívódását jelentősen javíthatja, ha egyidejűleg C-vitaminban gazdag élelmiszereket is fogyasztunk. Ezzel szemben a fekete tea, a kávé vagy nagyobb mennyiségű kalcium közvetlenül étkezés utáni fogyasztása csökkenti a vas felszívódását.

„Különösen a nyári hónapokban, amikor az emberek szabadságra mennek, csökken a véradók száma, és a vérkészletek gyakran nem elegendőek. Ráadásul minden véradó a vérvételt megelőzően kötelező vérképvizsgálaton esik át, amely azonnal megmutatja, hogy a szervezete alkalmas-e a véradásra. Ezért nincs ok aggodalomra. A véradók és a vérkomponensek donorainak alkalmassági vizsgálatakor elsősorban magának a véradónak az egészségét és biztonságát tartjuk szem előtt” – magyarázta Bódi Gabriella , a hematológiai és transzfuziológiai osztály főorvosa.

SZE/Felvidék.ma/Sajtóközlemény


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »