Száj- és körömfájás: levélben kéri Ficót a Szövetség, hogy likvidálás helyett a szigorú karantént alkalmazzák

Száj- és körömfájás: levélben kéri Ficót a Szövetség, hogy likvidálás helyett a szigorú karantént alkalmazzák

Száj- és körömfájás: levélben kéri Ficót a Szövetség, hogy likvidálás helyett a szigorú karantént alkalmazzák Lajos P. János2025. 03. 27., cs – 16:27 Pozsony |

A Magyar Szövetség azt kéri a kormánytól, hogy ne öljék le az egészséges állatokat, inkább szigorú karanténnal próbálják megállítani a járványt.

A magyar párt tisztában van a járvány súlyosságával, de arra kéri a kormányt, hogy az állatállomány likvidálása helyett „gyors, határozott, ugyanakkor humánus intézkedéseket” léptessen életbe. A Szövetség szerint ezt indokolja, hogy Szlovákiában más a tenyésztők struktúrája, mint Nyugat-Európában. 

Meggyőződésünk, hogy az érintett gócok központjában (3 km-es körzetben) az egészséges állatállomány azonnali felszámolása helyett kevésbé drasztikus, de ugyanolyan hatékony eljárást kellene találnunk

 – írja levelében Ficónak Gubík László, a Szövetség elnöke. Úgy véli ugyanis, hogy a néhány tucat állatot tartó kis családi farmokon az állatok likvidálása „súlyos traumákat okozhat az ott élők, az érintett családok életében, miközben negatívan befolyásolja a vidéki életet is”.

Úgy vélik, hogy Szlovákiában megfelelőbb lenne a „maximálisan szigorú karantén” elrendelése a védőövezetben. 

A farmok teljes lezárása, az állatok folyamatos ellenőrzése, a lakosság mozgásának korlátozása az adott községen belül – ezek mind ellenőrizhető és elfogadható módszerek lennének a vírus terjedésének megakadályozására

 – véli Gubík. A Magyar Szövetség arra kéri a miniszterelnököt, hogy értékelje át a radikális felszámolási módszert, és ehhez felajánlják a „szakmai, személyi és politikai segítségüket” is.

Kapcsolódó cikkünk

Richard Takáč (Smer) mezőgazdasági miniszter szerint a megelőzés érdekében szükség van a védőövezetben tartott állatok leölésére, akkor is, ha még egészségesek. Viszont gyorsan kártérítést adnának a háztáji tenyésztőknek, hogy nyugtassák a helyzetet.

A mezőgazdasági miniszter szerint a száj- és körömfájással kapcsolatban meghozott minden intézkedés összhangban van a hazai és az uniós előírásokkal, szerinte a kormány gyorsan lépett. A miniszter ma reggel találkozott az Európai Bizottság szakembereivel, akik megerősítették, hogy a kormány hatékonyan lép fel a járvánnyal szemben.

A miniszter védte a legtöbbet vitatott intézkedést, az állatok elpusztítását a védőövezetben, akkor is, ha nem fertőzöttek. 

Az uniós tisztviselők is megerősítették, hogy az állatok leölése szükségszerűség, nincs választási lehetőségünk, és a gyorsaság ebben az esetben is a legfontosabb

 – hangsúlyozta a miniszter.

Hírdetés

Bakán már elindult a kártalanítás

Kijelentette viszont azt is, hogy a minisztérium mindent megtesz, hogy a háztáji tenyésztők kártalanítása mielőbb megtörténjen.

„Szeretném megnyugtatni az adott régióban élőket a kártalanítás szempontjából: minden embert kompenzálunk, Bakán, ahol lezajlott az állatok likvidálása már jelen vannak a minisztérium munkatársai, akik a polgármesterrel együtt segítik a kérvények kitöltését” – mondta a miniszter. Szerinte ezzel is jelezni akarják a lakosságnak, hogy mindent megtesznek a gyors kártalanítás érdekében, és egyben meg is akarják nyugtatni a helybelieket. 

Néhány napon belül a piaci áraknak megfelelő kompenzációt kapnak az emberek 

– üzente a helyieknek Takáč. 

Baka polgármestere, Bertalan György lapunknak megerősítette, hogy valóban elkezdődött a kártérítési folyamat. „A minisztérium munkatársai megkezdték a károk felmérését” – erősítette meg a miniszter szavait Bertalan, aki maga is érintett, mert voltak állatai. Szerinte azonban a kártérítés sem fogja megnyugtatni az embereket.

A miniszter szerint a nagy farmoknak várniuk kell a kártérítésre, ott a kárfelmérés is sokkal tovább tart, és az uniós szervek is komolyan ellenőrzik, hogy az előírásoknak megfelelően zajlik-e a folyamat.

Csiliznyáradon még élnek az állatok

A másik érintett faluban, Csiliznyáradon egyelőre még csak az állatok összeírása történt meg. 

A faluban 9 családot, 4 farmot és 5 magángazdát érint az állatok leölése

 – mondta lapunknak Lukács József, Csiliznyárad polgármestere. Mivel az állatokat még nem likvidálták, ezért a kártérítési folyamat sem indult meg. A polgármester szerint azonban az emberek már fáradtak, szeretnének mielőbb túl lenni állataik elkerülhetetlen elvesztésén.

Takáč védte azt az álláspontot is, hogy a háztájiban tenyésztett állatokat leölik, még ha egészségesek is, mert a karantént nem tudják betartatni.

Az nehezen elképzelhető, hogy aki otthon neveli a két malacát, védőöltözetben fog bejárni a malacokhoz, majd miután megetette őker dezinfikálja a ruházatát. Ezt mi sem tudjuk ellenőrizni

 – magyarázta a miniszter.  Sok gazda azonban elégedetlen a kegyetlennek tartott eljárás miatt, Lúcson ma (csütörtökön) is tüntetést szerveznek azok a gazdák, akik szerint elkerülhető lenne az állatállomány likvidálása.

Egyelőre nincs új gócpont

A miniszter megerősítette, hogy újabb gócpontot csütörtök délig nem találtak, és egyelőre a gyanú sem merült fel arra, hogy valahol újabb beteg állatokat találnak. Szerinte azonban ez még nem jelenti, hogy nyugodtan hátradőlhetnek székükben. 

Magyarországon március 6-án jelezték az első fertőzést, majd tegnap jött az újabb, vagyis a kettő között mintegy 21 nap telt el

 – mondta annak kapcsán, hogy szerdán a Mosonmagyaróvár melletti Levélen is találtak fertőzött állatokat.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »