Minden nemzetrésznek meg kell vívnia a maga küzdelmét – nyilatkozta a ma7-nek Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki szerint óriási szükség van a parlamenti képviseletre, hisz így lehet formálni az emberek életét, a gazdaságot, politikát, kultúrát és közéletet.
Sokan úgy gondolják, a magyar közösség szempontjából kulcsfontosságú lesz a közelgő választás. Ön osztja ezt a nézetet?
Mindenképp így van. Mondom ezt anélkül, hogy kívülről beleszólnánk, anélül, hogy Magyarországról okoskodnánk. Minden egyes nemzetrésznek a maga küzdelmét, persze sok-sok segítséggel, de meg kell vívnia. Például Délvidéken, Szerbiában a Vajdasági Magyar Szövetség már sokadszorra bent tudott lenni a szerb parlamentben és a tartományiban is. Tudják formálni az életüket, az ottani gazdaságot, politikát, kultúrát és közéletet, és erre óriási szükség van.
Én bíztatok is mindenkit. Rengeteg helyen jártam itt Szlovákiában, a Felvidéken, sok-sok egyházi közösségnél is, de nem csak náluk. Azt látom, hogy a megmaradásért a mindennapok küzdelmében mindent meg akarnak tenni. De hogyha nagyobb célt, nagyobb eredményt akarunk elérni, akkor mindenkinek helyben meg kell tenni azt a lépést, hogy elmegy azon a szombaton választani, mert ez fogja befolyásolni a következő éveket.
Mi múlik ezen? Mindannyiunknak fontos a család, nem mindegy, milyen családpolitikát folytat egy kormány, a többségi társadalom. Aztán ott a béke kérdése. Nem mindegy, hogy a háború pártján állunk vagy pedig a tűzszünetet és a békét akarjuk erősen, mint ahogy egyébként tudomásom szerint a szlovák társadalom nagy többsége is ezt az álláspontot képviseli. Nem mindegy, hogy hogyan gondolkozunk az Európai Unió központosító törekvéseiről. Azt gondolom, a többségi társadalom itt is, a magyarokhoz hasonlóan úgy gondolja, megvan a jogunk beleszólni annak a közösségnek az életébe, amelyben élünk, amelynek teljes jogú tagjai vagyunk. Sok minden más témában is, mint az élet védelmében vagy a teremtett világ védelmében azonosan gondolkodunk nagyon sokan. De ezek kapcsán csak akkor lehet eredményt elérni, ha ott vagyunk, ha sikerül sok-sok év után megugrani a választáson azt a küszöböt, amelyet egyébként szerintem sikerül, ha megvan az összefogás, a szövetség.
Véleménye szerint az emberek értik-e, átlátják-e, hogy mekkora tétje van ennek a választásnak, amely nemcsak önmagáról a parlamenti képviseletről szól, hanem a térség további irányultságáról is?
Azt látjuk, hogy Nyugat-Európában a templomok sokaságát bezárják, lerombolják vagy átalakítják szórakozóhelyeknek. Hála Istennek, a mi térségünkben, sem Magyarországon, sem Szlovákiában, a közép-európai térségben nem ez a tendencia, hanem megszépítjük, megújítjuk a templomokat. Annak ellenére, hogy nagyon nagy a támadás, a lelki rombolás, még mindig megvan a kereszténység üzenete. Ez fontos a szlovákoknak is.
Ha van egy értéke egy közösségnek, egy nemzetnek, szlovákoknak, magyaroknak, románoknak és másoknak, engedtessék meg, hogy ezt képviselhessük és megtarthassuk magunknak. Ez is a tétje a választásoknak.
Nagyon nehéz helyzetben vagyunk itt, Közép- és Kelet-Európában. A határainkon túl háború zajlik. Nagyon fájdalmas látni, hogy testvérnépek pusztítják egymást. Másrészt a gazdaságunkra is óriási hatással van a háború. Nekünk az a feladatunk, törekvésünk és kötelességünk is, hogy amennyire lehet, a tűzszünetért és a békéért mindent megtegyünk. Ne a háborút erősítsük, ne a háborúpárti gondolatokat szolgáljuk, hanem pontosan az ellenkezőjét. Szerintem ezen a téren is hasonlóan gondolkodunk, ebben is egyek vagyunk. Ezek is a tétjei a mostani választásnak.
Talán a migránsok megnövekedett száma miatt is, a politika szintjén, a kampányban és a liberális sajtóban egyre gyakrabban kerül szóba Magyarország, bukkan elő az Orbán-ellenesség. Mi lehet e mögött?
Az, hogy miért van ellenségesség, egyértelmű. A liberális pártok egy részét Soros Györgyék és Brüsszel fizeti, azért, hogy az ő politikájukat minden ellenállás és zokszó nélkül végrehajtsák. Ezt felismerték nagyon sokan Közép-Európában, jól érzik, hogy ez tulajdonképp a szuverenitás elvesztését jelenti. Ezért van az, hogy miután ők parancsra cselekednek, pénzt, támogatásokat fogadtak el, azt mondják, amit diktálnak az uraik. De azt is látjuk, hogy a többségi szlovák társadalomnak nem rossz a véleménye sem Orbán Viktorról, sem Magyarországról. Ez kölcsönös.
Meg szeretnénk maradni szlováknak, meg szeretnénk maradni magyarnak. Nem szeretnénk azt, amit tapasztalunk például Bécsben is, ahol már kisebbségben vannak a tősgyökeres osztrák gyerekek. Ezt szerintem egy nemzet sem szeretné. Ezt a földet, amin az őseink éltek és ahol mi magunk is szeretnénk élni a jövőben is, azt igenis meg akarjuk őrizni. Így a migráció kérdésében a többség a magyar álláspontot támogatja. Már nyolcadik éve küzdünk ebben a témában, és nagyon szomorú, hogy az Európai Unió vezetőinek egy része csak most kezdi felismerni ennek a problémának nemcsak a gyökerét, hanem a pusztítását és a következményeit.
The post Soltész: minden nemzetrésznek meg kell vívnia a maga küzdelmét appeared first on Külhoni Magyarok.
Forrás:kulhonimagyarok.hu
Tovább a cikkre »