A Ma7 szavalóversenyén 2. helyezést ért el a bősi Amade László Alapiskola kilencedikes tanulója, Vida Léna Johanna, az alapiskolások 5-9. évfolyamának kategóriájában. Szép Ernő Várjon című versét választotta, de az is lehet, hogy mindez fordítva történt, a vers választotta őt…
A szavalóversenyre készülve ugyanis Léna a megfelelő szöveg után kutatva valamit olvasgatott, amikor a tanárnő egy verset mutatott az egyik kislánynak, aki elutasította az ajánlatot, mivel még fiatalnak érezte magát a szöveghez.
Én meg csak hallgattam és felcsillant a szemem… Úgy éreztem, hogy szükségem van erre a versre, nekem ezt mindenképpen el kell mondanom”
– mesélte Léna. A felkészítő tanárnő, Kovács Horváth Judit aztán tőle is megkérdezte, hogy nem szeretné-e elmondani ezt a verset? Innen már nem volt megállás… A versmondótól megtudtam, hogy már elsős kora óta szaval, főként a Tompa Mihály Országos Versenyre készülve, ám azt már felkészítő tanára tette hozzá, hogy eddig csak prózát mondott. Ez a vers azonban annyira megtesztett neki, hogy az idei „Tompikára” is ugyanezekkel a sorokkal készült. Léna alsó tagozatos korában nem is igazán figyelt a szöveg mélyebb rétegeire, akkor még csak az volt az elsődleges szempont, hogy jól megtanulja és szépen elmondja. Ötödikes-hatodikos korában azonban már egyre jobban kezdte érdekelni maga a mondanivaló is.
Olyan szövegeket kerestem magamnak, amelyek tetszenek, fontos, hogy értsem is őket és szeressem is elmondani”,
– osztotta meg velünk szépirodalmi öntudatra ébredésének pillanatait Léna.
Arra a kérdésemre, hogyan szereztek tudomást a versenyről, Kovács Horváth Judit válaszolt:
Igazából annak a kislánynak az anyukája hívta fel rá a figyelmünket, akiről Léna az előbb beszélt, és szerinte jó ötlet lenne benevezni. Utánanéztünk, rákerestünk az interneten, és azt mondtuk, miért ne? Maga egy szavalóverseny eléggé szubjektív kategória. Láttuk azonban, hogy egy olyan szakmai zsűri értékel, amelynek tagjai ismertek, valóban hozzáértők, és így történt… Nagyon örülünk az eredménynek. Az sem mellékes, hogy az iskolát is sikerült így népszerűsíteni, de a suli oldalára is felkerült a ma7 videójának linkje, a szülők is találkoztak vele, tehát ezek a dolgok egymást erősítik. Ez egy nagyon jó kis interakció volt oda és vissza, amin közösségünk csak nyerhet.”
Mint kiderült, a két gyakorló magyartanár az iskolából összesen négy tanulót indított a versenyen.
Visszatérve a versre… Kiválasztása után a gyakorlás úgy kezdődött, hogy először a felkészítő pedagógus elolvasta, értelmezte, s elmagyarázta Lénának, hogy véleménye szerint hogyan kellene elmondani. Persze semmi sincs kőbe vésve, ezért videón megnézték a vers különféle interpretációit, melyek közül közösen kiválasztották azt az előadást, amelyet a leginkább magukénak éreztek. Innen indult aztán a vers csiszolgatása, alakítgatása és legfőképpen Léna személyiségéhez való igazítása. Judit elmondása szerint már az elején érezte, hogy ez a vers Lénára „íródott”.
De vajon mi volt az, ami a versben megfogott, kérdeztem a versmondót.
Először is az, hogy nagyon jól lehet hangsúlyozni és nagyon bele tudom magam élni ebbe a szituációba. Mindjárt elképzeltem, hogy én hogyan mondanám, tehát belebújtam a szerepbe”,
fogalmazta meg a verssel kapcsolatos gondolatait Léna, aki azt is elárulta, hogy színészi ambíciói is vannak, de sok egyéb is érdekli. Például imádja az angolt, ami talán nem is meglepő annak vonatkozásában, hogy édesanyja az alapiskola angoltanára. Léna 9 éve jár zeneiskolába, furulyára, ezenkívül öt éve énekel az iskola énekkarában és néptáncol. Azt már szerényen elhallgatja, hogy diáktársaival két napja érkeztek haza az Öko-Logika Kárpát-medencei Környezetvédelmi Csapatversenyről, ahol ötödikek lettek (ezt is Kovács Horváth Judit újságolta el). A sportot is szereti: karatézik és a floorballt is kiválóan műveli, hiszen már a kerületi versenyre készülnek a lányokkal. A sors „fintora”, hogy egyazon napon volt a Tompa Mihály Országos Verseny járási fordulója és a járási floorball bajnokság. De Léna ezt is megoldotta, a barátnőjével együtt gyorsan elmondták a verseket és aztán uzsgyi, irány a floorball! Ettől már csak az a szebb, hogy mindkettőben sikerült továbbjutniuk. Léna a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnáziumban készül továbbtanulni, amihez nagyon sok szerencsét kívánunk, a médiacsaládunk versenyén elért második helyezéshez pedig szívből gratulálunk!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »