A kutak többségén futó rendszer alkalmatlan az új korlátozások kezelésére, a benzinkutasoknak ötletük sincs, mit tehetnének. A Független Benzinkutak Szövetségének elnöke szerint az érintettek megkérdezése nélkül döntött a kormány és már biztos, hogy plusz költségekkel számolhatnak – írja az RTL.hu.
Gyulyás Gergely kancelláriaminiszter és Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója, csütörtök este, rendkívüli kormányinfón jelentették be, hogy a növekvő tranzitforgalom és a „pánikkeltés” miatt a kormány három intézkedést hozott: csökkentik a gázolaj jövedéki adóját, fellépnek a rémhírterjesztők és a nem megfelelő eszközbe tankolók ellen, valamint a 7,5 tonna feletti kamionok és a 3,5 tonna feletti, külföldi rendszámú autók csak a nagynyomású kútoszlopoknál tankolhatnak, piaci áron.
Hogy utóbbi a gyakorlatban mindez hogyan fog kinézni, annak kiderítésében a Magyar Közlönyben megjelent határozatok sem segítettek, és úgy tűnik, hogy az érintettek sem látnak tisztán a kérdésben. Egyelőre annyi biztos, hogy az ellenőrzéseket a NAV végzi majd, aki pedig szembemegy a kormány döntésével, akár milliós bírságot is kaphat.
Gépész László, a Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) elnökségi tagja kérdésünkre elmondta: a részletes szabályok még nem jelentek meg, így egyelőre sötétben tapogatóznak, próbálják kitalálni, hogyan lehetne megfelelni az új szabályozásnak.
„Tudjuk, hogy nagyjából mi a cél, látjuk, hogy mit kellene elérni, de hogy mindez hogyan valósítható meg a pénztárgépes rendszereken vagy egy adott kútoszlop rendszerén, az egyrészt technikai, másrészt komoly számítástechnikai és nem utolsósorban elszámolási probléma” – magyarázta Gépész László, aki szerint most mindenki azon töpreng, hogyan lehetne a kétnapos határidő alatt mindent megfelelően átalakítani.
– fogalmazott az FBSZ elnökségi tagja, aki elmondta: ő már kiadta a pénztárgépek szoftverjét kezelő vállalkozásnak, hogy találjanak megoldást arra, hogyan lehet ugyanazt az üzemanyagot kétféle áron kiadni. Egyelőre csak remélik, hogy a határidő végéig sikerül megoldást találni.
„Az a rendszer, ami jelen pillanatban a benzinkutak többségén fut, az erre teljesen alkalmatlan és felkészületlen” – szögezte le Gépész László.
A szabályozás betartatásának kérdése sem tisztázott. Kézenfekvő megoldásnak tűnhet, hogy egy benzinkút egyik munkatársa ellenőrizze, hogy ki, hol és mibe tankol, erre viszont a vállalkozásoknak nincsen mozgásterük. „Egy ilyen megoldásnál nem tudom, hogy ki fogja kifizetni annak az az embernek a bérét” – reagált a felvetésre Gépész László, aki szerint ez az ötlet azért sem állná ki a gyakorlat próbáját, mert egy ilyen „ellenőrző embernek” bizalmat, jogkört kellene szavazni arra, hogy valóban meg tudja állapítani, hogy ki, hol, mennyiért vehet üzemanyagot, különben „horribilis bírságot kockáztatunk”.
A szervezet képviselője szerint már most biztosan kijelenthető, hogy a csütörtök este bejelentett korlátozások a benzinkutakat fenntartó cégeknek plusz költségeket jelentenek, hiszen önmagában a szoftverek átállítása sincsen ingyen. Az ilyen beállításokhoz, módosításokhoz pedig a benzinkutaknak nincsen joguk, kizárólag a szakcégeket kereshetik meg.
„Megint olyan intézkedést látunk, aminek a célja a probléma enyhítése lenne, azonban azt is látjuk, hogy az érintettek legnagyobb részét – tehát nem a Molt, hanem az egyéb benzinkutakat – nem kérdezték meg, így véleményük ezekben a megoldásokban nem tükröződik. Ennél nagyobb probléma, hogy az ezzel okozott technikai problémákat sem vették figyelembe, és nem látjuk azt a törekvést, hogy a megoldás irányába megkönnyítsék az elmozdulást. Két napot kaptunk arra, hogy kitaláljuk, hogyan oldjuk meg a jelenleg megoldhatatlannak tűnő problémákat – fogalmazott Gépész László, aki azt is elmondta, hogy utánaszámoltak a Hernádi Zsolt által közölt számoknak, amelyekkel azt támasztotta alá, hogy bár van elég üzemanyag, a Mol Nyrt. logisztikáját nem ilyen terhelésre alakították ki. „Egyetértek azzal, amit Hernádi Zsolt mondott: logisztikai problémáról van szó. Amit nem látok, illetve ezekből az intézkedésekből nehezen kiolvasható, hogy ezek a logisztikai problémák hogyan fognak megoldódni.” Hozzátette:
„Értjük azt a szándékot, hogy csökkenteni kell a benzinkutak terheltségét, hogy egyáltalán kiszolgálhatók legyenek. Amit nem látok, az a többletkapacitása, ami a meglévő Mol-kutakon túl a most oda szerződött partnerek kiszolgálását lehetővé tenné. Ha a Mol kútjainál csökken a terhelés, talán lesz erre lehetőség, de erre rövidtávon nem látok esélyt” – fogalmazott Gépész László.
Szűkszavúan reagált az RTL megkeresésére a Shell Hungary Zrt., amikor arról kérdeztük őket, hogyan fogják betartatni a kormány által előírt korlátozásokat kútjaikon:
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »