Ausztriában szombat este belpolitikai válság alakult ki, miután az Osztrák Néppárt (ÖVP) megszakította a koalíciós tárgyalásokat a szocdem SPÖ-vel. A választás még szeptember végén zajlott, azt az Osztrák Szabadságpárt nyerte, de demokratikus szempontból vitatható módon az államfő a regnáló ÖVP-t bízta meg kormányalakítással. Nyilvánvalóan azért, hogy ne konzervatív-nemzeti kormány alakuljon. Csakhogy a koalíciós tárgyalások összeomlottak, Karl Nehammer (ÖVP) kancellár pedig bejelentette lemondását. Egy ideig úgy volt, Sebastian Kurz, a rendkívül fiatal volt politikus, akit a német titkosszolgálatok manipulációi távolítottak el a hatalomból, visszatér. Nem így lett.
Kurz ugyanis időközben egyértelművé tette, hogy nem óhajt visszatérni az osztrák nagypolitikába. Kurz 2017-2019 illetve 2020 és 2021 között volt kancellár, előtte osztrák belügyminiszter volt. Belügyminiszersége idején szembe került Angela Merkel akkori német kancellárral és a német kormány migrációs politikájával. Ezért későbbi kormányait a német titkosszolgálatok folyamatosan nyomás alatt tartották.
Első kormánya 2019-ben a Strache-botrány miatt bukott meg. Az Osztrák Szabadságpárt akkori elnöke, Heinz-Christian Strache egy jól felépített, színészekkel és rejtettkamerákkal végrehajtott politikai csapdába esett, és minősíthetetlen körülmények kötött bizalmas információkat adott ki – tudta nélkül.
A botrány miatt felbomlott az ÖVP-FPÖ koalíció. Kurz 2020-ban a Zöldekkel (balliberálisok) kötött koalíciós alkut, ám a sajtó újra felszínre hozta a Strache-botrányt, majd Kurz ellen újabb ügyeket kezdtek el feszegetni. A kancellár távozásra kényszerült. Ezt követően otthagyta a nagypolitikát.
Fontos tudni, hogy sokan Németországot sejtik a Strache-botrány és Kurz lemondatása mögött is. Angela Merkelék ugyanis kísérletnek tekintették az osztrák politikát, és arra keresték a választ, működhet-e egy néppárti-zöldek koalíció. A Strache-ügy kapcsán később kiderült, hogy komoly titkosszolgálati manipulációk is történtek – bár ez Strache meggondolatlan és ostoba kijelentéseit nem teszi semmissé. Nem csoda, hogy a Strache-botrány után Kurz a Zöldekkel lépett koalícióra…
Ausztriában a migráció és általában a brüsszeli politikai fanatizmus miatt szintén a szélsőjobb erősödött meg. A 2024. szeptember 29-i választást magabiztosan nyerte az FPÖ, ám az államfő, nem túl demokratikus módon, nem Herbert Kickl FPÖ-s pártelnököt, hanem a regnáló kancellárt, a szocdemekkel koalícióra törekvő Karl Nehammert bízta meg kormányalakítással.
Az tárgyalások összeomlása után felmerült a lehetőség, hogy Kurz visszatér a nagypolitikába. Kérdés, hogy azok, akik ezt először felvetették, miben reménykedtek: abban, hogy tárgyalni tud majd az FPÖ-vel, vagy abban, hogy a baloldal felé orientálódik majd?
Ez végül tárgytalanná vált, és vasárnap délutánra kiderült, hogy Christian Stocker, az ÖVP politikusa, az ÖVP pártigazgatója veszi át Nehammer helyét a párt élén. Az egyelőre nem tisztázott, hogy a koalíciós tárgyalásokat is ő vezeti-e mjad.
Az osztrák belpolitikai válságot most két módon lehet megoldani. Az ÖVP vagy felhagy a baloldaliaknak kedvező, választói akaratot figyelmen kívül hagyó politikával és koalícióra lép az FPÖ-vel, vagy új választásokat írnak ki. Ez utóbbi nem annyira jó a mainstream pártoknak, az FPÖ ugyanis most valószínűleg még jobb eredménnyel nyerné meg a választást, így a koalíciónak több értelme van.
Mindkét esetben az Osztrák Szabadságpárt adja majd a kancellárt.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »