Az Octavia új nemzedékét nagyon várta az autós világ, magát a bemutatkozást is a szokottnál nagyobb érdeklődés kísérte. Ennek oka egyszerű: az autó kezdettől fogva egy kiváló ár/érték arányt képviselő, nagy rakodókapacitású modell, megbízható német technikával.
E tulajdonságai nemzedékről nemzedékre javultak, külseje is fokozatosan szépült, várható volt tehát, hogy a legújabb változat minden eddiginél kiforrottabb és attraktívabb lesz. Az is lett; erről a legelső tesztelőinek egyikeként győződhettünk meg.
Az első hullámban a kombi változat került piacra, tesztautónk is értelemszerűen ilyen volt. A Superbére erősen hasonlító karosszéria hossznövekménye 2,2 cm az elődhöz képest, a tengelytáv változatlan maradt. Az újdonság legfeltűnőbb stíluseleme a hatszögletessé vált új hűtőmaszk, és a sokat vitatott dupla fényszórók eltűnése; helyettük éles vonalakkal határolt, keskeny lámpatestek díszítik az autó orrát.
Ezekben minden szereltségi szinten LED fényforrások dolgoznak, a csúcsverzióban Full Led Matrix technikával kiegészítve. A pengemetszésű hátsó lámpák is teljesen újak, és szintén LED technikát kaptak. Itt – mármint a hátsó részen – további jelentős változás a hatalmasra nőtt tetőspoiler, valamint a ŠKODA felirat központi elhelyezése, ami a Scalán jelent meg először.
Végül még annyit, hogy javult az autó légellenállási mutatója is: jelenleg 0,26, ami egy kombi kasztninál kiváló érték.
Az autót a középső Ambition szereltségben teszteltük, de a márkaforgalmazó szalonjában lehetőségünk volt a Style csúcsverzió statikus megtekintésére is; a szereltségbeli különbségekről majd a kellő helyen szólunk. Az új Octaviában már Ambition szinten alaptartozékká vált a teljesen digitális, 10,25 hüvelykes műszerfal, többféle megjelenítési lehetőséggel.
Itt lép be a kétfunkciós tempomat, a kétzónás automata légkondi, az elülső ülésfűtés, a hátsó parkolóradar, miközben a klasszikus vezetéstámogató rendszerek döntő többsége – ráfutásgátló, gyalogosérzékelő, sávtartó automatika – már alapszinten standard.
A Style csúcsszereltség többlete ugyanakkor a fény- és esőszenzor, a navigáció, az elülső parkolóradar, az elektromosan állítható és programozható vezetőülés, a fűthető volán, az ugyancsak fűthető visszapillantó tükrök, az összesen 5 USB-port, kívülről pedig a dinamikus futófénnyel működő irányjelzők. Az infotainment rendszer funkciói 8,5 hüvelykes kijelzőn hívhatók le. Ennek előnye a szép grafika és az áttekinthető menü, hátránya pedig az ilyen rendszerek leggyakoribb fogyatékossága: a túl kevés klasszikus nyomógomb, a túl sok érintős, képernyő-maszatolós funkció. Különösen jó példa erre a légkondi vezérlése.
S hogy ezt a fejezetet mégis dicsérettel zárhatjuk, az az autó talán nagyobb erényének: az impozáns rakodókapacitásnak köszönhető. Alapon 640, maximalizálva 1700 literes koffer; lenyűgöző!
Az új Octavia az első hullámban 2-2 benzin- és dízelmotorral került piacra, tesztautónkban a gyengébbik gázolajos dolgozott, hatfokozatú kézi váltóval társítva. Ugyanarról a kétliteresről van szó, mint az erősebbik verzió esetében, csak itt 150 helyett 115 lóerőre hangolva. Az Evo TDI megjelölésű erőforrások új kipufogógáz-utánkezelési rendszerrel dolgoznak, ami a gyártó szerint kb. 80 százalékkal mérsékli a nitrogén-oxidok kibocsátását. A teljesítmény és a 300 Nm-es nyomaték abszolút elfogadható dinamikát garantál, lásd gyorsulás és a végsebesség értékét. A fogyasztás pedig kifejezetten barátságos: a tesztet 5 liter alatt teljesítettem az 1,6 tonnás, majd’ 4,7 méter hosszú járművel.
Summa summarum: érdemes volt várni az új Octaviára. Kiváló minőségű, gazdagon felszerelt, attraktív autó lett!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »