Sikeresnek nevezte Kőrösi Csoma Sándor-programot a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára az idei “déli féltekés” program záró konferenciáján kedden, Budapesten.
Szilágyi Péter szerint örömteli, hogy egyre több “a tenni akaró fiatal, akinek fontos a magyar kultúra, a hagyományok és az anyanyelv továbbörökítése nemcsak a Kárpát-medencében, hanem a diaszpórában is”.
A déli félteke hét országába lehetett pályázni ebben az évben, Latin-Amerikától a Dél-Afrikai Köztársaságon és Ausztrálián át Új-Zélandig, és a legnagyobb magyar közösségekbe sikerült is ösztöndíjasokat küldeni – közölte a helyettes államtitkár. Megjegyezte: az idei év újdonsága volt, hogy Kolumbia is bekerült a programba.
Emlékeztetett:
– Azt tapasztalják – fűzte hozzá -, hogy a magyarság ott tud megmaradni és gyarapodni, ahol élő magyar közösségek vannak. A magyar kormány azért küld ösztöndíjasokat a világ sok pontjára, hogy “új energiákat” vigyenek az ottani közösségekbe.
Az ösztöndíjasok a nyolc hónap alatt nemcsak adnak, hanem nagyon sokat kapnak is. Bepillantást nyernek egy-egy távoli magyar közösség életébe, ahol sokan már harmadik-negyedik generációs magyarok, és bár nehéz elsajátítaniuk a magyar nyelvet, mégis működik hétvégi magyar iskola vagy cserkészcsoport – folytatta a helyettes államtitkár.
Jelezte:
Szilágyi Péter megemlített néhány eseményt, amelyen az idei ösztöndíjasok közreműködtek: Ausztráliában megszervezték az “első magyar pikniket”, Brisbane-ben a Magyar ház mellett megnyílt az újonnan épült magyar templom, az Argentínai Magyar Intézmények Szövetsége szakmai találkozót tartott, Brazíliában kürtőskalács- és pogácsakészítő workshop volt, Kolumbiában pedig első alkalommal szólt magyarul mise az egyik katedrálisban.
(MTI)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »