A program a jövő év elejétől lehetőséget biztosít arra, hogy a családok, gyermekek együtt sétáljanak, mozogjanak a Bethesda Gyermekkórház dolgozóival, miközben feltehetik nekik az őket leginkább foglalkoztató kérdéseket. Velkey György, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza főigazgatója az InfoRádióban elmondta: egyik fő céljuk, hogy kiemeljék az embereket a kétdimenziós, képernyőfüggő világból, hogy a természetben más élményekkel gazdagodhassanak.
A Bethesda Gyermekkórház Magyarországon egyedülálló kórházi kezdeményezésként elindítja a Sétálj a dokiddal! elnevezésű programot, amelynek részeként a kórházban dolgozó orvosokkal és szakdolgozókkal lehet együtt mozogni. A program célja, hogy a természetben tett sétával egy kötetlenebb orvos-beteg beszélgetés számára biztosítson lehetőséget és időt, valamint hogy az aktív életre ösztönözzön. A sétáknak a Liget projekt részeként megújult Városliget ad helyszínt.
A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója az InfoRádióban elmondta: egy kötetlen, mégis rendszerszerű havi programot gondoltak ki, amely azért elég sok szervezést, összehangolást igényel a közeljövőben, hiszen az orvosok rendkívül elfoglaltak. Az egyes programokat, találkozókat munkaidő után tartják, az érdeklődők regisztrációt követően élhetnek a lehetőséggel. A városligeti séták remek lehetőséget biztosítanak a pácienseknek arra, hogy feltegyék kérdéseiket a szakembereknek.
Velkey György új véli, rendkívül hasznos ez a kezdeményezés, mert
lehetővé teszi, hogy az orvosok kapcsolatba kerüljenek a kórházon kívül az emberekkel, családokkal.
A hétköznapokban eddig ez vagy a közösségi médiafelületeken, vagy az ambulanciákon, a fekvőbeteg osztályokon, a kórházi ágyak mellett valósulhatott meg, ami azonban nem ad lehetőséget tartalmas beszélgetésekre.
Mint fogalmazott, a program célja a kapcsolatteremtések erősítése, valamint azok személyesebbé tétele. A Magyar Kórházszövetség elnöke hozzátette: a természetben való sétánál nem is lehet jobb mozgásformát kitalálni erre a célra, hiszen jótékony hatással van a mozgásszerveink működésére, továbbá jól karbantartja a testünket is. A Bethesda Gyermekkórház ráadásul nagyon közel van a Városligethez, tehát nem kell nagy távolságot sem megtenni egy-egy felüdítő sétáért. Bízik benne, hogy a kezdeményezésnek köszönhetően még inkább felfedezik majd a természetet a gyermekek és a családok.
Velkey György figyelmeztetett: a gyermekek és a felnőttek egyaránt nagyon sok időt töltenek a számítógép vagy a tévé előtt, ezért
az is a céljuk, hogy „kiemeljék az embereket a kétdimenziós, képernyőfüggő világból, hogy más térben más élményekkel gazdagodhassanak”.
Mint mondta, egy félórás séta még nem jelent életmódváltást, arra azonban talán jó lehetőség, hogy az orvosokkal való beszélgetésekkel együtt lökést adjon arra, hogy ráálljanak az emberek a változásra, sőt a programnak komoly egészségfejlesztő hatása is lehet.
A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója megjegyezte: természetesen más intenzitású mozgás a séta, mint például a futás, más pulzusszámmal is járnak együtt, ebből fakadóan pedig az egészségi állapotunkra vonatkozóan is eltérő a hozadékuk. Ugyanakkor hozzátette: a séta nagyon fontos az egészségtudatosság szempontjából, ezért azt tanácsolja, hogy ha lehet, akkor gyalog járjunk ügyeket intézni is. A Városligetben ráadásul jó levegőn lehet ezt megtenni, kevésbé szennyezett a környezet. Velkey György kiemelte: nagyon jó helyzetben vannak a Budapesten és környékén élő emberek más világvárosokhoz képest, mert a magyar fővárosban és közelében a lakóterületek mellett vannak hegyek is, amelyek kiválóan alkalmasak a kirándulásokra.
A rendszeres séta a krónikus betegségek, a szív- és érrendszeri betegségek, a vérnyomás-emelkedés, a cukorbetegség és az elhízás megelőzésében is szerepet játszhat, továbbá nagy jelentősége van az izomrendszer és az ízületek bejáratásában is.
Velkey György hozzátette: nagy előnye még a sétának, hogy közösségi aktivitás, jókat lehet közben beszélgetni, jelen esetben az orvosokkal.
A Bethesda Gyermekkórház és a Városliget Zrt. szervezésében 2025 elején tartják az első félórás sétát, melynek időpontjáról és részleteiről a közösségi médiafelületeken számolnak majd be. A kezdeményezők szerint a természetben való közös séta segíthet megbontani a hagyományos kórházi, orvos-beteg szerepeket. Az ilyen informális találkozások során az egészségügyi dolgozók jobban megismerhetik a betegek személyes életét, szokásait, problémáit, ami hozzájárulhat a betegellátás minőségének javulásához is.
A kórház közleményében kiemelik: a mozgás közbeni beszélgetés segíthet a betegeknek leküzdeni a betegellátáshoz kapcsolódó szorongást vagy feszültséget. Az ilyen kezdeményezések általában hozzájárulhatnak a betegellátás emberközpontúságának erősítéséhez, a gyógyulási folyamat javításához, valamint az egészségügyi dolgozók egészségének támogatásához.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »