Segítség és kényeztető pillanatok a nővéreknek

Segítség és kényeztető pillanatok a nővéreknek

Embert próbáló időszakot éltek meg a Covid-osztály nővérei a második járványhullámban, ami részben most is megismétlődik. Nyáron pszichológusok és a szépségipar dolgozói segítségével igyekeztek újra erőt meríteni.

Földes Henriettát, a dunaszerdahelyi kórház ápolásért felelős igazgatóhelyettesét arról kérdeztem, az ápolók vezetőjeként hogyan tudja segíteni munkájukat. Beszélgetésünk során kifejtette, az ő feladata, hogy a nővérek mentálhigiénéje rendben legyen, vagyis testileg, szellemileg, lelkileg és szociálisan is egészségesek legyenek.

Hírdetés

„Ők az én pilléreim. Elsősorban a főnővérek, nekik pedig a nővérek nyújtanak támaszt. Ha ők nem lennének, akkor nem lenne, aki dolgozzon a Covid-osztályon. Számomra nagyon fontos, hogy köztük éljek, hogy példaképük lehessek. Hetente többször bemegyek az osztályra, igyekszem lelkesíteni őket, ha látom, hogy sok a munka, akkor én is beállok például a nővérvizitet elvégezni. Közösen megvitatjuk, hogy melyik beteg mehetne haza a kórházból, meghallgatom a véleményüket, ami nagyon fontos, hogy ők is részesei legyenek a döntéseknek. Rendkívül jó az együttműködés közöttünk, lelkesedéssel végzik a munkájukat. Ugyanazok dolgoznak most is a Covid-osztályon, mint a második járványhullámban, így már gyakorlattal tudják végezni a feladatokat” – mondta el. Mint fogalmazott, a második hullám lavinaszerűen jött, rendkívül magas volt az elhalálozás. A nővérek nagyon nehezen tudták feldolgozni a sok halálesetet, ezért ajánlatot kaptak néhány pszichológustól, akik tanácsadást, beszélgetéseket tartottak számukra. Volt is rá igény, nem vonakodtak elfogadni a segítséget. „A május 12-i nemzetközi nővérnap alkalmából konferenciát szoktunk szervezni, de ez már két alkalommal elmaradt. Idén szépségnapot tartottunk a kórház nővérkéinek, akiket a dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola diákjai, kozmetikusok, masszőrök és fodrászok kényeztettek ebből az alkalomból. Ez volt számukra egy kis ajándék arra a nehéz időszakra, amin átmentek” – tette hozzá mosolyogva. Jelenleg 22 koronavírusos beteget kezelnek a dunaszerdahelyi kórházban, az igazgatóhelyettes örömét fejezte ki amiatt, hogy csak egy Covid-osztály van. A teljes kapacitása 29 férőhely és egy további osztály van elkészítve arra az esetre, ha szükség lenne még több beteg elhelyezésére. A dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatal részéről nemrég jött egy felajánlás, hogy fodrászok, borbélyok szívesen vállalnak borotválást, hajvágást a Covid-osztályon fekvő betegeknek, de mivel most nincs sok beteg, egyelőre nem igényelték a szolgáltatást. Az igazgatóhelyettes szerint a megfelelő óvintézkedések betartásával ez teljesen biztonságos lenne.

Földes Henriettától megtudtuk, a második járványhullám lecsengése után több beadvány érkezett az egészségügyi ellátás minőségével kapcsolatban az Egészségügyi Felügyeleti Hivataltól. „Sajnos ezt nem tudjuk kivédeni. Minden panaszt felül kell bírálni, válaszolni rá, ez rengeteg munkával jár. Most például egy tavaly ősszel történt esettel kapcsolatos beadvánnyal foglalkozunk. Akkor hunyt el egy beteg, amikor az alkalmazottak mintegy 80 százaléka koronavírusos volt. Egyszerűen lehetetlen volt minden feladatot úgy ellátni, ahogy szerettük volna. A koronavírus-járvány kezdetekor megköszönték a munkánkat az emberek, most viszont nem ezt kapjuk, nagyon ritka, ha a betegek hálásak az ellátásért. A páciensek nagy része oltatlan. Nem próbálom meggyőzni őket, hogy oltassák be magukat, de mindegyiktől megkérdezem, hogy miért nincs beoltva, és nem tudnak rá egyenes választ adni. Ez rendkívül elszomorító. A Covid-osztályon járva látom a kétségbeesett arcokat, az üresbe néző tekinteteket. Személy szerint a vakcinában hiszek, tapasztalom, hogy mennyire segít. Megpróbálom megtenni a maximumot azért, hogy a csallóközi embereket az oltásra buzdítsam. Májusban létrehoztunk egy mobil oltóegységet és együttműködve a környékbeli falvak polgármestereivel igyekszünk kielégíteni minden igényt. Eddig 1400 személyt oltottunk be háromszor, vagyis 4200 vakcinát adtunk be a falvakban, például Nyékvárkonyban, Nagypakán, Csallóköznádasdon, Dunatőkésen, Patonyréten, Nagyudvarnokban, Nyárasdon és még sorolhatnám. Heti két alkalommal tudjuk végezni a mobil oltásokat, mivel helyt kell állnom más munkaterületeken is a kórházban. Hiszek benne, hogy a munkámmal hozzájárulok, hogy a jelenlegi járványhelyzetből mihamarabb kilábaljunk és tudjuk élni a megszokott hétköznapjainkat” – zárta Földes Henrietta.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »