Šaško: Megoldottuk az elektronikus receptek problémáját Nagy Roland2025. 01. 09., cs – 15:34 Pozsony |
Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter közölte, sikerült elhárítani az elektronikus receptek körüli jogi és adminisztratív problémákat, így a betegeknek nem kell személyesen ellátogatniuk az orvoshoz csak azért, hogy kivehessék a gyógyszereiket.
A napokban lapunk is beszámolt róla, hogy egy jogalkotási hiba eredményeként 2025 januárjától az orvosok ismét csak papíralapú receptek formájában írhatják fel azokat a vényköteles gyógyszereket, amelyeket az egészségbiztosítás nem fedez, tehát a pácienseknek a saját zsebükből kell megtéríteniük az árát. A parlamenti képviselők decemberben fogadtak el egy olyan törvénymódosítást, amellyel összhangba akarták hozni a hazai receptfelírási szolgáltatást az Európai Unió adatvédelmi irányelveivel, de a törvény szövegében maradt egy félrefogalmazás, amely végül ehhez a problémához vezetett.
Az orvosokat és a pácienseket képviselő szakszervezetek komoly hibáról és káoszról beszélnek, hiszen ennek eredményeként még tömöttebbek lesznek az orvosi rendelők, mivel a betegek kénytelenek lesznek ellátogatni az orvoshoz és várakozni csak azért, hogy megkaphassák a receptet.
Kapcsolódó cikkünk
A képviselők célja az volt, hogy megkönnyítsék az emberek életét, egy apró félrefogalmazással azonban éppen az ellenkezőjét érték el. Mivel a hibát az államfő sem vette észre, és aláírta a törvénymódosítást, így az új esztendő beköszöntével a papíralapú receptek mellett a várakozás is visszatér.
A parlamenti képviselők figyelmetlenségének köszönhetően a szlovákiai lakosoknak időutazásban lehet részük. A honatyák eredeti célja az volt, hogy összhangba hozzák az elektronikus receptfelírási szolgáltatást az Európai Unió adatvédelmi irányelveivel. A decemberben elfogadott törvénymódosítási javaslatban azonban maradt egy apró félrefogalmazás. Mivel a hibát az államfő, Peter Pellegrini sem vette észre a jogszabály aláírása előtt, így 2025. január 1-jétől nem lehet elektronikusan felírni azokat a vényköteles gyógyszereket, amiket nem az egészségbiztosító, hanem maga a páciens fedez. Ezek közé a készítmények közé tartoznak a szorongást, valamint az asztmát mérsékelő gyógyszerek, a vérnyomáscsökkentők, de a fogamzásgátlók is.
A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy minden hatodik recept ismét papíralapú lesz, az orvosok pedig évente mintegy 11 millió alkalommal írnak majd fel gyógyszert a régió módszerrel.
Tudnak a problémáról, de…
A Körzeti Orvosok Szlovákiai Társaságának (SVLS) elnöke, Monika Palušková szinte azonnal felhívta a figyelmet a problémára.
Visszatérünk a középkorba. (…) Szlovákia minden polgára nevében köszönjük a képviselőknek a nagyszerű változtatást, amit szokás szerint nem konzultáltak a szakértőkkel
– mutatott rá Palušková, aki szerint a papíralapú receptek visszatérésének árát a betegek fizetik meg, akik „kénytelenek lesznek a zsúfolt várótermekben ülni, amíg az elfoglalt orvosnak lesz ideje kiállítani a receptet”. Arról nem beszélve, hogy az egyébként egészséges polgárok, akik csak receptet szeretnének igényelni kénytelenek lesznek az influenzaszezon kellős közepén a légúti megbetegedéssel küzdő páciensek társaságában egy zárt térben ácsorogni, ami a különböző vírusok terjedése szempontjából sem előnyös.
Az elhibázott változtatás visszaveti továbbá a digitalizációs törekvéseket, és csökkenti az egészségügyi dolgozók hatékonyságát. Az orvosok egyúttal arra is figyelmeztettek, hogy az elektronikus rendszernek köszönhetően eddig könnyű volt elkerülni a duplicitásokat, valamint megelőzni azt, hogy a betegek olyan gyógyszereket kapjanak, amelyek hatóanyagai egymással ellentétesek, így akár komoly károkat is okozhatnak a páciensek szervezetében.
Kapcsolódó cikkünk
Folytatódik a közszolgáltatások digitális fejlesztése, amely jelentősen megkönnyíti a lakosok mindennapi életét. A Fico-kabinet miniszterei ezúttal 16 konkrét élethelyzetet mutattak be, amely esetén a jövőben mindenki otthona kényelméből intézheti a szükséges adminisztratív teendőket.
A kormány tovább fejleszti az állami közszolgáltatásokat, ezúttal 177 millió eurót különítettek el a helyreállítási alapból, amelyet a digitalizációra fordítanak.
A lakosoknak gyakran számtalan különböző igazolást és dokumentumot kell beszereznie, az állam pedig birtokolja ezeket az információkat, ezért meg is oszthatja a polgárokkal. A hivatali ügyintézés helyett hamarosan elektronikusan, néhány kattintással is elérhető lesz egy csomó adat
– közölte Richard Raši (Hlas), a beruházási, régiófejlesztési és informatizációért felelős miniszter, aki azt is elárulta, hogy az átállás fokozatosan zajlik majd le.
Az oktatásügyi minisztérium már 2025-ben elérhetővé teszi az iskolák interaktív térképét, amely megkönnyíti az intézménybe való jelentkezést és beiratkozást. A gazdasági tárca pedig módosítja a vállalkozói engedély igénylésének folyamatát.
A belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok (Hlas) elsősorban arra emlékeztetett, hogy 2025 januárjától a polgároknak már lehetősége lesz arra, hogy a személyi igazolványukat és a jogosítványukat egy mobilalkalmazásban tárolják.
Egyszerűsíteni fogjuk az állandó lakhely megváltoztatását, a nyomtatványok aláírását, gyorsabban lehet majd születési anyakönyvi kivonatot igényelni, de az online fizetési rendszer is fejlesztés alatt áll
– sorolta Šutaj Eštok.
A 16 konkrét élethelyzet közül 10 a munkaügyi minisztérium hatákörébe tartozik. A szaktárca vezetője, Erik Tomáš (Hlas) pontosította, hogy többek között a gyermek születésének bejelentéséről, a betegszabadságról, a nyugdíjba vonulásról, a munkahely elvesztéséről, valamint a halálesetekről van szó.
Kamil Šaško (Hlas), az egészségügyi tárca vezetője jelezte, hogy a minisztériuma esetében a gyermek születése és az elektronikus egészségügyi ellenőrző elérhetővé tétele élvez prioritást.
Egy elektronikus terhességi könyvecskét készítünk elő, amely minden egyes orvoslátogatás után automatikusan frissül majd
– magyarázta Šaško.
Az intézkedések célja, hogy korszerűsítsék az állam szolgáltatásait.
Az egészségügyi minisztérium tud a problémáról, amely megoldásáért tájékoztatásuk szerint mindent megtesznek. A szaktárca egészen az óév utolsó napjáig próbálta megakadályozni, hogy a módosítás életbe lépjen, végül azonban rá kellett jönniük, hogy a hibajavítás ebben az esetben a vártnál tovább fog tartani.
Egy bonyolult jogalkotási eljárásról van szó, amit több szakaszban kell végrehajtanunk. A folyamat így leghamarabb 2025 első negyedévében zárulhat le
– közölte az egészségügyi tárca.
Küszöbön a káosz
A Betegek Jogvédelmi Szövetségének elnöke, Mária Lévyová úgy véli, az adminisztratív hiba komoly következményekkel jár majd.
Január elseje után eluralkodik a káosz. A papíralapú receptek lassacskán eltűntek az orvosi rendelőkből. Igen, a betegek indokolt esetben jogosan kérték, de erre alig volt példa
– közölte Lévayová, aki megerősítette, hogy az e-recepteket életkortól függetlenül mindenki pozitív vívmányként értékeli.
A régi-új módszer visszatérése azonban nem csak kényelmetlen és körülményes, de költséges is. Az elektronikus rendszernek köszönhetően az állam évente öt millió eurót takaríthatott meg.
Kamil Šaško azonban csütörtökön bejelentette, alig egy hét elteltével sikerült orvosolni a hibát, tehát a páciensek által megtérített gyógyszerekre is vonatkoznak majd az elektronikus receptek. A tárcavezető a videóban arról beszélt, gyorsan észlelték a hibát, de mivel egy összetett problémáról volt szó, amely az egészségbiztosítókat és az Egészségügyi Információk Nemzeti Központját (NCZI) is érintette, ezért tovább tartott rendezni a helyzetet.
„Zavar ez a kellemetlenség. Ugyan nem én okoztam, de így is bocsánatot kérek minden betegtől. Nem fogom keresni a felelősöket, mert számomra az a lényeg, hogy szlovákiai páciensek hozzájussanak az egészségügyi ellátáshoz, ebben az esetben az elektronikus receptekhez”
– fogalmazott a miniszter.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »