Sajó-szennyezés – A Greenpeace szerint határérték felett van az arzén

Sajó-szennyezés – A Greenpeace szerint határérték felett van az arzén

A Greenpeace természetvédelmi és környezetvédelmi szervezet újabb méréseket végzett a Sajón, hogy ismét megvizsgálja a folyó arzénszennyezettségét. Mint kiderült, a Sajó szlovákiai szakaszán az arzén mennyisége többszörösan túllépi a megengedett határértéket.

A Greenpeace Magyarország munkatársai szeptember 22-én vettek üledékmintát négy helyszínen: a szennyezés forrása közelében, Alsósajón, majd a folyón lefelé körülbelül 25 km-re, Pelsőcnél, a határ szlovák oldalán Sajólénártfalvánál és a határ magyar oldalán Sajópüspökinél. A mintákban egy magyarországi akkreditált laboratórium vizsgálta a legkritikusabb szennyező anyag, az arzén koncentrációját.

„A hatóságok tétlensége miatt láthatóan szétterült a szennyezés a folyóban, és a toxikus fémek már a Sajó alsóbb szakaszaira is eljuthattak, illetve várhatóan még újabb, kisebb szennyezéshullámok fogják érni a folyó magyar szakaszát is. Mindezekre tekintettel továbbra is fenntartjuk azt a követelésünket, hogy a magyar hatóságok a Sajó vizén túl a folyó üledékére is terjesszék ki a vizsgálataikat, hiszen egyértelmű, hogy a szedimentben mutathatóak ki magas koncentrációban a mérgező fémek. Emellett a szlovák hatóságoknak mielőbb nyilvánosságra kell hozniuk a saját mérési eredményeiket, hogy teljes képet kapjunk a Sajó szennyezettségéről és ennek alapján a lehető leghamarabb megkezdődhessen a szükséges kármentesítés, hogy eltűnjenek a toxikus anyagok a folyóból” – mondta Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője.

Nincs pénz a kutak vízminőségének vizsgálatára

Hírdetés

A Rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ RV) szeptemberben leállította a Sajó menti kutak vízminőségének vizsgálatát, mégpedig abból az okból, hogy nem állnak rendelkezésére elégséges anyagi források a mintavételezésre és azok laboratóriumi vizsgálatára – közölte a napokban Jana Hricková, a hivatal osztályvezetője.

Az energiaár-emelkedéseknek kedvezőtlen hatása van az állami intézmények működésére és költségvetésére is, ez egyaránt érvényes ránk és a Kassai Regionális Közegészségügyi Hivatalra, amely a minták laboratóriumi vizsgálatát végezte. A legutolsó mintavétel a 36. naptári héten zajlott. Amint anyagi lehetőségeink lehetővé teszik, folytatjuk a kutak minőségének ellenőrzését”

– mondta Hricková.

A Rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal az első vizsgálatokat áprilisban végezte el. Július és szeptember között összesen 134 mintát vettek 32 kútból 11 településen (Berzéte, Szalóc, Pelsőc, Lekenye, Beretke, Csoltó, Henckó, Veszverés, Betlér, Rozsnyó és Tornalja).

Hricková rámutatott, mivel a kutak tulajdonosai nem rendelkeztek hasonló vizsgálati eredményekkel a Sajó szennyeződését megelőző időszakból, nem lehet biztosan megállapítani, hogy összefüggés lenne a kutak vízminősége és a folyóba ömlő bányavíz között.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »