Romokban hevernek a szíriai türkmén népcsoport falvai a szíriai Latakia tartomány északi részén az egy héttel ezelőtti, november 25-i orosz bombázásokat követően. Körülbelül kétezren kényszerültek elhagyni otthonukat a légicsapások miatt és kerestek menedéket Dél-Törökországban.
Sokan a szíriai-török határ mentén fekvő Yamadi falunál felállított sátrakban alakították ki átmeneti szállásukat. Az Anadolu török állami hírügynökség tudósítójának itt nyilatkozott néhány türkmén menekült.
Hani Hamis azt mondta, hogy alig tudta kimenekíteni gyerekét és várandós feleségét a támadások közepette. Kiemelte: „az orosz vadászgépek az Iszlám Állam (IÁ) muzulmán terrorszervezet jelenlétének ürügyén bombázták a térséget”. „A légicsapások sújtotta régiókban civilek is élnek” – hangsúlyozta Hamis.
Fatma Sara attól tart, hogy Bassár al-Aszad szíriai elnök kormánya újból megtámadná őket, ha visszatérnének falvaikba.
Muhammed Cafer türkmén férfi arról számolt be, hogy a légicsapásokban civilek haltak meg, a bombák dzsámikat, kórházakat, iskolákat találtak el. Hangsúlyozta, gyermekeik jövője érdekében, valamint azért, hogy dacoljanak a szíriai kormánnyal és az orosz támadásokkal rendbe fogják hozni az iskolákat.
Törökország katasztrófavédelmi hatósága (AFAD) koordinációs központot hozott létre Yamadiban, hogy megszervezze a humanitárius segélyek elosztását az érintett családok között.
A török légierő november 24-én lelőtt egy Szu-24-es orosz vadászbombázót, amely a török vezérkar állítása szerint berepült Törökország légterébe és többszöri figyelmeztetés ellenére sem hagyta azt el. Moszkva tagadja a határsértést. A katonai repülőgép a Türkmén-hegységben zuhant le, a legénység mindkét tagja katapultált. A szíriai polgárháborúban a türkmének különböző lázadó csoportokhoz csatlakozva küzdenek Aszad elnök uralma és az őt támogató orosz beavatkozás ellen. Fegyvereseik a pilótát megölték. November 25-én Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter arról számolt be, hogy az életben maradt navigátort orosz és szíriai katonák mentették meg.
A türkmének egyik parancsnoka korábban azt közölte, hogy az incidensre válaszul a területet a Földközi-tengeren állomásozó orosz hadihajókról kilőtt rakéták lőtték, tüzérségi támadás kíséretében.
A szíriai türkmén (turkomán) kisebbségnek kevés köze van a közép-ázsiai Türkmenisztán lakosaihoz az elnevezésükön kívül.
A szíriai türkmének török népcsoportok leszármazottai, akik az I. világháborút megelőzően telepedtek meg a mai Szíria területén, amely addig az Oszmán Birodalomhoz tartozott. Mindenekelőtt a mai Aleppó és Latakia tartományban, valamint Damaszkusz vonzáskörzetében élnek, nagyszámú arab és kurd népességgel együtt.
A javarészt szunnita muszlim türkmének anyanyelve a török és az azerbajdzsáni nyelv.
Nemzetközi szervezetek és szakértők 140-200 ezerre becsülik e közösség lélekszámát. A török sajtó viszont több mint 1,5 millió türkménről tud, akik a török néppel szoros kulturális rokonságban állva ápolják hagyományaikat. Törökország e kisebbség védhatalmának tartja magát.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »