Robert Lee tábornok szobrát ledöntik a konföderációs államok egykori fővárosában is

Robert Lee tábornok szobrát ledöntik a konföderációs államok egykori fővárosában is

Ralph Northam, Virginia állam demokrata párti kormányzója utasítást adott Robert Lee tábornok – aki a polgárháború konföderációs csapatainak egykori vezetője volt – richmondi szobrának eltávolítására.

(888)

A polgárháborúban (1861-1865) a konföderációs seregek a déli államok katonáit tömörítették, ők álltak hadban az északi unionista csapatokkal. A rabszolgatartó déli államok ugyanis el akartak volna szakadni az Egyesült Államok uniójától. Vereségük után 25 évvel, 1890-ben avatták fel Robert Lee tábornok lovas szobrát a virginiai fővárosban, Richmondban, amely korábban a konföderációs államok fővárosa is volt.

Northam kormányzó kijelentette: „az a szobor már hosszú ideje ott van. Ez nem volt helyes akkor sem, és nem helyes most sem”. Majd közölte, hogy a szobrot „a lehető legrövidebb időn belül” eltávolítják, és raktárban őrzik majd mindaddig, amíg nem döntenek a későbbi sorsáról.

A döntést Northam a 46 éves George Floyd brutális rendőri intézkedés miatt bekövetkezett halála miatti tüntetések közepette hozta meg. Az afroamerikaiak jó része a konföderációs seregek vezetőjében az egykori rabszolgatartó államok megtestesítőjét látja, noha Lee tábornok bizonyítottan ellenezte a rabszolgaságot. A Floyd halála miatti tömegmegmozdulásokon több helyütt megrongálták a konföderációs szobrokat és emlékműveket is, ezért több amerikai nagyvárosban úgy döntöttek a helyi vezetők, hogy eltávolítják a szobrokat.

Hírdetés

Levar Stoney, Richmond afroamerikai polgármestere közölte: a városban további négy konföderációs emlékművet akar eltávolítani.

Az alabamai Birmingham polgármestere, Randall Woodfin – aki szintén afroamerikai politikus – bejelentette, hogy befejezik a 115 éves konföderációs emlékmű már megkezdett elszállítását, miután a tüntetők nekiestek az emlékműnek.

A pennsylvaniai Philadelphiában Frank Rizzo egykori rendőrfőnök szobrát távolítják el, miután vandál tüntetők megrongálták a szobrot. Az 1991-ben elhunyt Rizzót azzal vádolják, hogy az ő irányítása alatt a rendőrök brutálisan bántak az afroamerikaiakkal.

Jim Kenney, Philadelphia jelenlegi polgármestere a Twitteren azt írta: a szobor fanatizmust, gyűlöletet és elnyomást képviselt sok ember számára és túl hosszú időn keresztül.

Kenney egy fotót is közzétett, amely a szobor hűlt helyét mutatja. „Végre eltűnt” – írta a demokrata párti politikus.


Forrás:harcunk.info
Tovább a cikkre »