Akár 140 millió migráns is érkezhet Európa felé Afrikából 2050-ig egy friss világbanki tanulmány alapján. Johannes Teyssen, a német E. ON vezérigazgatója szerint többek között azzal lehetne megállítani ezt a folyamatot, ha felgyorsulna a fekete kontinens villamosítása. Az Afrikából kiinduló migráció szinte biztos, hogy a következő évtizedekben is folytatódni fog, mivel egy tanulmány szerint 2100-ra 4,5 milliárdra is nőhet a kontinens népessége.
A német E.ON vezérigazgatója, Johannes Teyssen a Handelsblatt hasábjain fejtette ki véleményét az Európára nehezedő migrációs nyomásról és a klímaváltozás várható katalizáló hatásairól. Az üzletember szerint
Európa a jövőben még nagyobb migrációs krízissel szembesülhet:
az emberek nemcsak az erőszakos konfliktusok, a gazdasági kilátástalanság miatt fognak tömegesen megindulni Európa felé, de a tartós szárazság, az áradások és a termőföld pusztulása is ebbe az irányba hat – idézte a cikket a Migrációkutató Intézet honlapja.
Így lehetne megfékezni a migránsinváziót
A szerző emlékeztet, hogy
a Világbank tanulmánya szerint 2050-re 140 millió ember veszítheti el otthonát
a fenti jelenségek miatt, ráadásul a szubszaharai Afrika különösen erősen érintett e folyamatokban. Teyssen szerint a folyamat lelassítása is óriási lépés lenne a migrációs szándék mérséklésében. Úgy látja, hogy az egyik kulcs az elektromos áram erőteljesebb használata lehet, hiszen ez egy környezetkímélő megoldás. Jelenleg a szubszaharai Afrikában csupán 43 százalékos a villamos energiával ellátott háztartások aránya.
Továbbá egy olyan megújuló energiaforrásról van szó, amely könnyedén előállítható a megfelelő technológia használatával. Konkrét példaként hozza a német energiacég tanzániai projektjét, ahol egy helyi startup anyagi támogatásával elektromos hálózatokat és akkumulátoros napelemeket építettek ki, így biztosítva több falu áramellátását a korábbi dízel generátorok helyett. Így pedig csökkenteni lehet az elvándorlást, és jóval kevesebben próbálnak eljutni Európába.
Óriási az afrikai migráció
Az afrikai migráció problémája egyre inkább a nemzetközi közvélemény figyelmének a középpontjába kerül.
1990 és 2017 között bár jelentősen nőtt az Afrikán kívülre történő migráció a kontinensről (2015-2017 között 16-ról 17 millióra),
a legtöbben továbbra is a kontinensen belül maradnak (2015 és 2017 között 16-ról 19 millióra nőtt a nemzetközi migránsok száma).
Ennek egyik oka a személyek szabad áramlásának elősegítése Afrikán belül (különböző integrációs formák keretében), másrészt szükségszerűség is, hiszen sokan csak egy másik afrikai államban biztosíthatják megélhetésüket. Csak a régió legfejlettebb gazdaságával rendelkező Dél-Afrikai Köztársaságban 4 millió más afrikai nemzetiségű ember él.
Az Afrika felőli migráció növekedését vetíti előre az is, hogy az ENSZ prognózisa szerint bár Ázsia a következő évtizedekben továbbra is a legnépesebb földrész marad, de súlya a jövőben várhatóan csökken, miközben Afrikáé jelentősen megnő. A növekedés üteme eddig is a „fekete kontinensen” volt a legnagyobb:
1950–2018 között lakosainak száma 5,6-szeresére emelkedett, 2050-re a jelenlegi népességszáma megduplázódik, a század végére megközelíti a 4,5 milliárd főt.
2100-ra az afrikai kontinensen élőknek a világ népességében becsült aránya (40 százalék) alig marad el Ázsiáétól (43 százalék). Mindez azt jelenti, hogy a következő évtizedekben fokozódhat a migrációs nyomás Afrika felől.
Spanyolország lett a migránsok új Mekkája
Idén egyébként eddig már több mint 60 ezer migráns érkezett a földközi-tengeri útvonalon keresztül az idén Európába. Több mint 24 600 migránst fogadott Spanyolország, körülbelül 19 ezret Olaszország, mintegy 16 500-at Görögország, közel 250-et Málta, és több mint 100-at Ciprus. A tavalyi év folyamán ugyanez idő alatt több mint 117 ezer migráns érkezett Európába a Földközi-tengeren keresztül, míg 2016-ban több mint 263 ezer.
Spanyolországba „hála” az erősen bevándorláspárti Pedro Sánchez új szocialista miniszterelnök intézkedéseinek 22 858 migráns érkezett, szemben a tavalyi 6513-mal.
Ez 350 százalékos emelkedést jelent.
Idén csak július 25. és 29. között 1866 illegális bevándorló lépett spanyol felségterületre. Görögországba 15 970 migráns jött 2018 első fél évében, szemben a tavalyi 10 783-al. Így nagyjából 50 százalékos emelkedésről beszélhetünk. A tendenciákat figyelembe véve az Európai Unióba irányuló illegális bevándorlás a jövőben is nőni fog, elsősorban Spanyolország és Görögország felől érkezhetnek tömegesen a migránsok.
Lehetetlenség a kiutasítás
Bár Németország 2015-ben tárt karokkal fogadta az illegális bevándorlókat, mára egyre inkább szabadulnának tőlük. Kormányzati információk szerint a Németországban tartózkodó külföldi állampolgárok nyilvántartásában 2018. június 30-án 689 970 olyan migránsról voltak adatok, akiknek menedékjogi kérelmét jogerősen elutasították.
Ennek ellenére mégsem tudják őket kitoloncolni, mert nem akarják elhagyni Németországot.
A hétszázezer főből álló csoport legnagyobb része török migráns (81 450 fő), utánuk jönnek az afgánok (75 643 fő), majd a koszovóiak (70 932 fő). Rajtuk kívül rengeteg az olyan iraki, szerb, macedón és bosnyák állampolgár, akik elutasított menedékkérelemmel rendelkeznek.
A kampány középpontjában
Az illegális migráció mára akkora problémává vált, hogy az minden bizonnyal a jövő évi európai parlamenti választások fő témája lesz. Eddig a tagállamok belpolitikai kérdései döntötték el a voksolás kimenetelét, ez az első eset, hogy van összeurópai téma – minderről Tóth Erik, a Századvég elemzője beszélt.
Láthatóan csökken azon pártok támogatása, amelyek nem foglalkoznak az illegális migráció kérdésével, vagy rossz választ adnak rá.
Saját mandátumbecslésük alapján az elemző “komoly néppárti dinamikát” és lejtmenetben lévő szocialista-szociáldemokrata eredményt jósolt a jövő májusi európai parlamenti választásra.
Origo
The post Rettenetes jóslat: 140 millió migráns zúdulhat Európára appeared first on PolgárPortál.
Forrás:polgarportal.hu
Tovább a cikkre »