Repülőrajt nélkül: a harmadik negyedévben is stagnált a magyar gazdaság Vataščin Péter2025. 10. 30., cs – 12:09
A magyar gazdaság a harmadik negyedévben stagnált a második negyedévhez képest, más szóval a GDP volumenének változása 0 (nulla) százalék volt – írja előzetes jelentésében a KSH. Éves alapon, 2024 harmadik negyedévéhez képest a GDP 0,6 százalékkal bővült – közölte a HVG.
A magyar gazdaság az év első három negyedévében összesen 0,2 százalék növekedést mutatott fel. Az előzetes jelentés szerint a bruttó hazai termék növekedéséhez legnagyobb mértékben a szolgáltatások, ezen belül legfőképpen az információ, kommunikáció ág teljesítménye járult hozzá. Az ipar és a mezőgazdaság fékezte a gazdaság teljesítményét – áll a HVG összefoglalójában, amely a KSH gyorstájékoztatóján alapul.
Az adatok kellemetlenek, de nem váratlanok. Nagy Márton magyar gazdasági miniszter hétfőn, a ferihegyi repteret érintő fejlesztések apropóján tartott sajtótájékoztatón azt prognosztizálta az Indexnek: a második negyedévhez képest stagnálás (tehát 0 százalék körüli változás) 2024 harmadik negyedévéhez képest pedig mindössze 0,5 százalék növekedés lehetett a harmadik negyedévben. A tárcavezető figyelmeztetett, hogy az adatok valamivel rosszabbak lesznek a piaci várakozásoknál.
A kormány 2025-re már gazdasági repülőrajtot vizionált, ez aztán elmaradt, így a kormány is inkább hanyagolta a kifejezést. Meglepő módon Orbán Viktor miniszterelnök vette elő újra október elején.
A kormányfő szerint a repülőrajt júliusban elkezdődött. Ami annyiban igaz, hogy a kormány elkezdte a választások előtti osztogatást (adókedvezmények, támogatott hitelek stb.), de ami a gazdaságot illeti, az még mindig egy helyben toporog.
A HVG aláhúzta: a harmadik negyedévből csak a júliusi és az augusztusi részletek ismertek. Azok alapján a pocsék negyedéves teljesítmény kicsit sem meglepő.
Az ipar kibocsátása augusztusban a szokásosnál is pocsékabbul alakult. A termelés volumene 7,3, munkanaphatástól megtisztítva 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építőipar éves alapon 14 százalékkal, júliushoz képest 11 százalékkal esett. A beruházások visszaesnek, a második negyedévben 8 százalék volt a csökkenés éves alapon, és a harmadik negyedévben sem lehetett fordulat. A mezőgazdaság súlya a GDP-ben nem jelentős, az aszály ugyanakkor hatalmas károkat okozott, éves szinten az ágazat 0,2 százalékponttal mérsékelheti a gazdasági növekedést a jegybank számításai szerint.
Az egyetlen pozitívum a magyar gazdaságban jelenleg, hogy a belső kereslet stabil és bővül, a kiskereskedelmi forgalom 2 százalék körüli mértékben éves alapon (a január-augusztusi átlag 2,8 százalék).
Előre tekintve a negyedik negyedév már jobb lehet a harmadiknál, némi élénkülés várható – vagy legalábbis a visszaesés lassulása – a beruházások terén, az iparban (ha másért nem, a legalább részleges termelésbe álló új gyárak miatt), a választási osztogatás élénkítheti az építőipart és tovább támogathatja a fogyasztást.
Mindezzel együtt az év egészét tekintve 0,5 százalék körüli gazdasági növekedés valószínű Magyarországon.
Magyarán gyakorlatilag folytatódik a magyar gazdaság 2022 közepe óta tartó stagnálása.
(HVG)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »


