Ami amúgy nem számít különleges dolognak, hiszen Bolgár elvtárs munkahelyén kizárólag ilyen és ehhez hasonló típusú beszélgetéseket lehet figyelemmel követni, de ez a legutóbbi még a Klub Rádiós felhozatalhoz képest is egészen kiemelkedő színvonalat képviselt.
Lampé Ágnes volt a reggeli műsor háziasszonya, aki a tehetségéhez képest egészen drámai hangon tudta felkonferálni mire is számíthatnak a budapesti ballibekből álló rendíthetetlen fotelpartizánok. A téma az Orbán-kormány által a kultúra területen végbe vitt rombolás volt.
Aki válaszol Rényi András, egyetemi tanár.
Rényi elég későn melegedett be. Az interjú első 15 percében semmi újat nem mutatott, ugyanazokat a közhelyeket pufogtatta, amiket a többi ellenzéki értelmiségi szokott magával vinni egy ilyen beszélgetésre (autokrácia, Orbán, centralizálás, Orbán, autokrácia, Orbán) de aztán egyszer csak mindenki legnagyobb örömére megrázta magát, magára talált, és olyan emlékezetes hazugság-félórát hozott össze, hogy Lampé Ágnes alig győzte nyalogatni az ujjait.
Rényi ugyanis elérkezett kedvenc témájához a Petőfi Irodalmi Múzeumhoz (PIM) és annak főigazgatójához, no és persze a Térey ösztöndíjprogramhoz. Jól hallhatóan olyan izgalmi állapotba került, hogy a szokásoshoz képest is erősebb dadogásba kezdett. Nyilván régóta, és nagyon meg akarta már mondani. Egészen aggasztó volt, ahogy egyre szaporábban kezdte venni a levegőt.
Persze valahol érthető, hogy Rényi pánikrohamot kapott, hiszen helyzet van.
Itt valaki, – Demeter – aki nem gyűlöli kellőképp Orbán Viktort, pozícióba került, és ráadásul csinál is valamit. Valami jót, amiről most be kell bizonyítani, hogy rossz. Munka van tehát, feladat állt a házhoz.
Rényi szerint ugyan egy laikus szemlélőnek úgy tűnhet, hogy jó dolog, ha 5 éven keresztül havi 300 ezer forintot kapnak az ösztöndíj programban bekerült írók, de nem úgy van az, hiszen mint mindennek, amihez köze van a Fidesznek, ennek is véres a torka, amit mi sem bizonyít jobban, hogy még maga Bartók Imre is visszautasította a pénzt.
Na ugye!
Lampé helyesel.
Megismétli:
“Bartók vissza u-ta-sí-tot-ta a pénzt!”
Hiába. Vannak még rendes emberek.
A torok pediglen azért véres, -most figyeljünk-, mert Demeter Szilárdnak az egyszemélyes joga feltenni valakit erre a listára. Vagy levenni róla.
(LISTÁRA!!!!!.)
Itt már minden, a felszabadulásban érdekelt hallgató elkezdte érezni a tarkóján a diktatúra jéghideg fuvallatát.
De Rényi nem áll le. Egyre idegesebb, egyre jobban dadog:
“Honnan van ehhez Demeter Szilárdnak legit- imitása..legi..?”
Harmadszorra már nem fut neki.
Jól van az úgy.
“Ilyen dolgokat egyszemélyben eldönteni… ???”
Szinte látom, ahogy reményvesztetten csóválja a fejét.
Én is.
Ugyanis Rényi hazudik.
Hogy miért hazudik,- azért, mert funkcionális analfabéta, vagy mert aljas – igazából tökmindegy. Egy egyetemi tanár szerintem egyik se legyen.
Természetesen nem Demeter Szilárd dönt egyszemélyben a Térey ösztöndíjról. Dehogy!
Szerintem egész egyszerűen lett a szöveg megfogalmazva, ezért ideteszem az igazságot:
“A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója levélben kereste meg az írószervezetek, könyvkiadók, folyóiratok, egyetemi tanszékek, szakmai műhelyek vezetőit, hogy tegyenek javaslatot az ösztöndíjjal támogatandó alkotók személyére. 2020. január 20-án egy tizenkilenc tagú szakmai zsűri választott a középgenerációs (35-65 év közti) írókat megcélzó ösztöndíjra érkezett több, mint 330 jelölt közül. A többfordulós, titkos szavazás eredményeként 30 magyar írót a lehető legszélesebb szakmai konszenzus alapján választottak ki a legfeljebb ötéves alkotói ösztöndíjra.
(..)
“A szakmai kuratórium további 15 írót tartaléklistára javasolt, hogy amennyiben Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója él vétójogával, vagy amennyiben az elkövetkezendőkben valamilyen oknál fogva csökkenne a Térey-ösztöndíjasok száma, akkor a tartaléklistán szereplő alkotók kaphassák az ösztöndíjat.
Demeter Szilárd főigazgató nem vétózott. Sőt, a tartaléklistát látva javaslatára a Térey Ösztöndíjbizottság úgy döntött, hogy két évre mind a 45 kiválasztott író megkapja a Térey-ösztöndíjat.”
Tehát, hogy Rényi és Lampé is megértse:
Nem Demeter Szilárd dönt egyszemélyben -nagyon nem- a Térey ösztöndíjasok személyéről, és nem, nem élt a vétójogával. Egy egészen picit sem.
Szemenszedett hazugságokkal vádolta meg Rényi, Demetert és a Petőfi Irodalmi Múzeumot.
Az meg már csak a hab volt az SZDSZ cukormázzal bevont kriptokommunista tortán, hogy Rényi még valami teljesen követhetetlen, szürreális gondolatmenetbe is végérvényesen belegabalyodott azzal kapcsolatban, hogy a pénz önmagában csak korrumpálni tud. Amiből egyenesen következik, hogy sokkal kevesebb pénzt kellene a kultúrába önteni, mert ha nincs pénz, akkor nincs korrupció.
Vagy valami ilyesmi. Kicsit elvesztettem a fonalat a végére.
Szerintem Lampé is.
Apáti Bence – https://hirtv.hu/
Köszönettel és barátsággal!
Forrás:flagmagazin.hu
Tovább a cikkre »