A többgyermekes családok körében az utóbbi években népszerűek lettek a személyszállításra átalakított haszongépjárművek. Nem csoda, hiszen egyre nehezebb a piacon olyan autót találni, amely öt-hat személynek is reálisan tágas teret kínálna úgy, hogy még mondjuk a csomagok, kerékpárok elszállítására is maradjon elég hely. A gyártók pedig, érzékelve a megugrott érdeklődést, sokkal nagyobb figyelmet szenteltek ezeknek a járgányoknak a fejlesztésébe, aminek egyik ékes példája a tesztelt Renault Trafic SpaceClass.
A Trafic 1980-tól van a piacon, s azóta 50 országban több mint 2,2 millió kelt el belőle. Az aktuális változata már 2014-től velünk van, a tervezők rendszeres ráncfelvarrásai és felújításai tartják a járgányt a jelenlegi sikkes formában. Három évvel ezelőtt dolgozták át az autó orrát, megjelentek az alapban is elérhető LED-fényszórók. Idén is módosították kicsit a dizájnt, a legnagyobb változásokon viszont az utastér esett át.
Az utastér valóban modernebb lett. A sofőr előtt korszerű, 4,2 colos műszeregység van, a médiarendszer kezelésére pedig egy nyolccolos érintőképernyő szolgál.
Tetszett az utastér kialakítása, az anyagok tapintásra kellemesek, jól egymásba illeszkednek, egyik részük sem nyikorog. Tény, hogy az ülések az egyszerűbbek közé tartoznak, de hosszabb utakon is kellő kényelmet biztosítanak. A hátsó sorok ülései sínekre vannak rögzítve, így gyakorlatilag az utastér teljes hosszában tologathatók. A középső üléseket megfordíthatják, hogy az utasok egymással szemben üljenek.
Ezeknek a járgányoknak az egyik legnagyobb előnye a szinte korlátlan térfogatú utastér. Ha a tesztelt, meghosszabbított L2 kivitelezést fogják választani, garantáltan nem kerülnek majd olyan helyzetbe, hogy nem lesz mit hova pakolni. Ennek a változatnak a hossza ugyanis 5480 mm, s ez a rövidebb változathoz képest 400 mm-rel több. Ebben a kivitelben a harmadik sorban utazókat is teljes kényelem fogadja, mindezt úgy, hogy még a csomagtérben is marad elég hely.
A meghosszabbított változat vásárlását viszont nemcsak a rendelkezésre álló rakodótér miatt kell megfontolni, hanem azért is, mert ezzel az autóval már nem a legegyszerűbb a parkolás. Értelemszerűen a klasszikus parkolóhelyekről mindig ki fognak lógni, s a hosszanti irányban való parkolás is gondot okozhat, mivel ez a Trafic nem mindig fér be egy parkolóhelyre. A szűkös fővárosi parkolókon ez a méret már fejtörést okozhat, ezért ha ilyen helyen laknak, inkább a rövidebb változatot ajánlom.
A Trafic felújított változata természetesen nem csak a kozmetikázásról szól, a járgány tíz, a modellben eddig nem elérhető új technológiával büszkélkedhet. Ilyen például az adaptív sebességtartó, a holttérfigyelő rendszer, és a sávelhagyásra figyelmeztető, a közlekedési táblákat vagy a sofőr fáradságát felismerő rendszer. A Trafic ráadásul már automatikusan tudja be- és kikapcsolni a távolsági fényeket, és oldalsó parkolószenzorokkal is rendelkezik.
Az új Traficot csak dízelmotorokkal tudják megrendelni, a kínálat része négy Blue dCi erőforrás lesz 110-től 170 lóerőig terjedő teljesítménnyel. Mindegyik motor teljesíti az Euro 6d-Full normát, Start/Stop rendszerrel és alapban hatgangos kézi váltóval van kiegészítve. A Blue dCi 150 és 170 változataihoz hatgangos EDC automata váltót is rendelhetnek. A tesztelt járgány motorházában épp az utóbbi, erősebb kivitelezés volt, és megmondom őszintén, számomra ez volt a járgány legjobb része.
A négyhengeres, kétliteres dízel szinte személyautókra jellemző dinamikával rendelkezik. Miután felmelegedett, kívül és az utastérben is nagyon halk, a hétköznapi használat során legfeljebb gyorsulásnál és sztrádán, 120 km/óra felett fogják hallani. Az automata nagyban hozzájárul a Trafic kellemes fogyasztásához, az átlag egy hét alatt 7,5 liter volt 100 kilométeren. Sztrádán kilenc-, országúton pedig nagyjából hatliteres fogyasztásra kell számítani.
A járgány ezzel a motorral az emelkedőktől vagy kanyargós utaktól sem riad vissza, bár mindig szem előtt kell tartani, milyen autót is vezetnek, a méretei miatt ugyanis csodákra nem képes. Tetszett a futómű beállítása is, hiszen csak minimálisan engedi az utastérbe az utak egyenlőtlenségeitől érkező vibrációt.
Aki pontosan ilyen autóról álmodozik, annak csak azt ajánlanám, hogy mielőbb rendelje meg, a hivatalos árusítást Szlovákiában januárban kezdik el. Nehéz megmondani, meddig marad kínálatban, vagy pontosabban, milyen darabszámban fogják legyártani. Mondjuk ki őszintén, a szigorodó károsanyag-kibocsátási normák világában nagyon bátor vállalkozás egy személyszállításra átszabott, dízeles haszonjárművet a piacra dobni. Tán épp ezért is valószínűsíthető, hogy a járgány használt változatainak értéke som fog olyan rohamosan csökkenni.
A tesztelés elején nem voltak különösebb elvárásaim a Trafic SpaceClasstól, mégis kellemes meglepetést okozott. Kellő kényelmet, korlátlan utasteret és rakodóteret kínál, ráadásul a fogyasztása is elfogadható. Alapban már nem egész 40 ezer euróért elérhető, amivel kacagva lekörözi a nagy, gyakran családcentrikusként reklámozott SUV modelleket is.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »