Féléves mélypontra estek az olajárak csütörtök délután a növekvő recessziós félelmek miatt. Az északi-tengeri Brent olajfajtát csütörtök kora délután hordónként 95,8 dolláron jegyezték, ami 1,2 százalékos napon belül esés. Az amerikai könnyűolaj, a WTI jegyzése pedig közel 0,7 százalékkal 90 dollár alá süllyedt. Utoljára Oroszország Ukrajna elleni inváziója előtt állt ilyen alacsony szinten a nyersolaj jegyzése az árupiacokon.
Elemzők a növekvő recessziós félelmekkel magyarázták az árak mérséklődését. Az Egyesült Államokban már érzékelhető a kereslet visszaesése. Az energiaügyi hivatal adatai szerint az üzemanyag-eladások a múlt héten napi 8,5 millió hordóra estek, ami az előző év azonos időszakához képest 13 százalékos csökkenés.
A szigorú karanténszabályok miatt a világ legnagyobb kőolajimportáló országában, Kínában is visszaeshet a kereslet.
Az OPEC+ szerdai ülésén arról döntött, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét (OPEC) és Oroszországot is magában foglaló csoport napi 100 ezer hordóval növeli kitermelését. Szakértők szimbolikusnak nevezték a döntést, mivel ez a mennyiség a globális napi kereslet alig 0,1 százalékát teszi ki. Ráadásul ez volt az OPEC történetében a legkisebb mértékű kvótaemelés.
Az OPEC+ államok még így is mintegy 1,7 millió hordóval az előirányzott szint alatt tartják kibocsátásukat, ami elemzők szerint 90 dolláros szintnél adhat támaszt az áraknak.
A Reuters iparági értesülésekre hivatkozva arról számolt be, hogy a két OPEC "nagyágyú", Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek kész a kitermelés "jelentős növelésére", amennyiben a világ súlyos ellátási válsággal szembesül a télen.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »