Putyin védelmében hallgattatták el Litvinyenkót?

Egy új bizonyíték szerint Alekszandr Litvinyenko Putyin ellen akart tanúskodni, mikor merénylet áldozata lett – írja a Guardian.

A KGB és az orosz biztonsági szolgálat (FSZB) egykori tisztje 2006 novemberében José Garcia González spanyol ügyésszel találkozott volna, hogy feltárja a Vlagyimir Putyin és a maffia közötti szálakat, ám a találkozó előtt egy héttel polónium 210-es izotóppal mérgezték meg, melybe belehalt – olvasható a Guardian cikkében.

Litvinyenko spanyol biztonsági embereknek beszélt az orosz kormányzati vezetők és a maffia tagjainak kapcsolatáról egy titkos találkozón 2006 júliusában, az ügynökök Madridba visszatérve átadták az információt Fernando Andreu bírónak, aki beidézte Litvinyenkót kihallgatásra. Ezután kereste meg González az egykori FSZB-tisztet, hogy megbeszéljenek egy találkozót.

Maffia és kormányzat kéz a kézben

A spanyol ügyész a tavalyi év végén benyújtott egy vádiratot, amely olyan orosz kormányzati tisztviselők neveit tartalmazza, akik kapcsolatban állnak a spanyol szervezett bűnözés ismert alakjaival. A listán szereplők közül néhányan jelenleg is magas rangú kormányzati miniszterként tevékenykednek. A vádirat a hírhedt Tambov család és a Putyin által alapított Ozero szövetkezet milliárdos tagjai közötti üzleti szálakról is beszámol.

Az ügyész az egykori orosz alsóházi képviselőtől és saját magát a Tambov-klán tagjaként jellemző Mikhail Monasztirszkijtól is kapott bizonyítékokat, melyek szerint Putyin és köre az 1990-es évek közepén lépett kapcsolatba a maffiával Szentpéterváron, ahol a későbbi elnök polgármester-helyettes volt. Később a maffia Spanyolországba ment, míg Putyin emberei Moszkvába, ahol komoly pozíciókat kaptak. Monasztirszkijt 2007 áprilisában gázolták halálra Franciaországban, Lyon környékén, a helyi rendőrség szerint baleset történt.

Ezért volt sürgős

Hírdetés

A Litvinyenko halála ügyében lefolytatott nyomozás kiderítette, hogy az egykori FSZB-tiszt kórházi ágyán fekve mondta le madridi útját, noha akkor még azt feltételezték, hogy az út egy brit és spanyol titkosszolgálatoknak végzett munka része. Miután most kiderült, hogy Litvinyenko mint tanú utazott volna Spanyolországba, hogy átadja információit az ügyészségnek, érthető, miért volt olyan sürgős elhallgattatni őt – írja a lap. Felteszik továbbá a kérdést, hogy a Kreml miként értesült Litvinyenko utazásáról, hiszen az szigorúan titkos volt, arról csak a felesége és a legközelebbi barátai tudhattak, noha az út miértjével vélhetően még ők sem voltak tisztában.

További bizonyítékok szerint viszont a merénylet egyik fő gyanúsítottjaként számon tartott Andrej Lugojov – aki úgyszintén FSZB-tiszt volt egykor – ismerte Litvinyenko célját, sőt feltételezhetően neki kellett volna elkísérnie őt Madridba. Lugovoj a merénylet után egy interjúban el is ismerte, tudatában volt annak, hogy Litvinyenko a spanyolországi orosz maffia ellen dolgozik.

Hármasügynök?

Mindenesetre nehezen hihető, hogy Litvinyenko a brit és a spanyol felek beleegyezése nélkül megosztotta volna Lugovojjal, hogy mire készül, így a Guardian szerint Lugovoj jogosan nevezhető kettős-, sőt hármasügynöknek.

Ismert, Alekszandr Litvinyenkót, aki 2000-ben emigrált Londonba, 2006 novemberében, a szervezetébe juttatott hatalmas adag polónium 210-essel ölték meg. A mérgező anyagot az eddigi vizsgálatok szerint Litvinyenko teájába csempészték bele a londoni Millennium Hotel bárjában, ahol két volt FSZB-tiszttel, Andrej Lugovojjal és Dmitrij Kovtunnal – két egykori ügynöktársával – találkozott.

Mélyponton a diplomácia

Nagy-Britannia 2007-ben hivatalosan vádat emelt a hazájában később parlamenti képviselővé választott Lugovoj ellen, és kérte kiadatását, ám ezt Moszkva megtagadta. Ezt diplomaták kölcsönös kiutasítása követte, és a két ország kapcsolatai azóta is mélyponton vannak.

Az ügy másik fő gyanúsítottja Kovtun, aki tavaly márciusban vállalta az együttműködést a brit hatóságokkal, és a tervek szerint júliusban kellett volna videokapcsolaton keresztül vallomást tennie a londoni felsőbíróságon, ám ezt az utolsó pillanatban megtagadta.

A korábbi rendőrségi vizsgálat adatai szerint valószínűleg kétszer is megpróbálták megölni Litvinyenkót, és a második merénylet oltotta ki az életét.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »