Vlagyimir Putyin orosz elnök kész tárgyalni az ukrajnai tűzszünetről Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel – közölte a Reuters öt, a Kreml gondolkodását ismerő forrásra hivatkozva. A brit hírügynökség információi szerint ugyanakkor Putyin kizárja, hogy nagyobb területeket adjanak át Ukrajnának, és azt követeli, hogy Kijev ne csatlakozhasson a NATO-hoz.
A hírügynökségnek öt jelenlegi és volt orosz tisztségviselő azt mondta, hogy a Kreml beleegyezhet abba, hogy leállítsák a harcokat a jelenlegi frontvonalak mentén. Emellett Moszkva kész lenne tárgyalni arról, hogy pontosan hogyan osszák fel Ukrajna négy keleti régióját – mondta a Reutersnek három, névtelenséget kérő tisztségviselő.
Két tisztségviselő szerint pedig Oroszország beleegyezhet abba, hogy északon és délen visszavonuljanak katonái az elfoglalt ukrán területekről.
Az orosz irányítás alá került Krím félsziget helyzete azonban nem lehet része az esetleges tárgyalásoknak.
Volodomir Zelenszkij ukrán elnök pár nappal korábban azt nyilatkozta, biztos abban, hogy az orosz–ukrán háború hamarabb véget ér Donald Trump győzelmével. Az ukrán elnök szerint Ukrajnának is mindent meg kell tennie, hogy ez a háború diplomáciai eszközökkel jövőre véget érjen. Donald Trump tavaly kijelentette, hogy egyetlen nap alatt véget vet az orosz–ukrán háborúnak, ha újra elnöknek választják.
Egy nappal korábban Putyin jóváhagyta az orosz nukleáris doktrína megújítását, ami alapján Oroszország megfontolhatja a nukleáris fegyverek alkalmazását, ha egy atomhatalom által támogatott hagyományos rakétatámadás érné.
Ez válasz volt Joe Biden amerikai elnök kormányának állítólagos döntésére, amely szerint engedélyezi Ukrajnának, hogy amerikai nagy hatótávolságú rakétákat lőjön ki Oroszországban. Ezt a lehetőséget az ukránok állítólag már ki is használták, amikor egy orosz katonai bázisra a Brjanszki területen, az ukrán határtól 130 kilométerre fekvő Karancsev városnál.
A Reuters két forrása szerint a rakétahasználat amerikai engedélyezése bonyolíthatja és késleltetheti a megállapodás létrejöttét. A hírügynökség információi szerint Moszkva kész biztonsági garanciákat adni Ukrajnának, de azt elfogadhatatlannak tartja, hogy Kijev csatlakozzon a NATO-hoz, illetve azt is, hogy a védelmi szövetség katonái állomásozzanak Ukrajna területén. Emellett Moszkva megpróbálhatja elérni, hogy korlátozzák az ukrán hadsereg nagyságát, és azt, hogy Kijev ne akadályozza az orosz nyelv használatát.
hirado.hu
Nyitókép: Getty Images
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »