Andruskó Imre és Orosz Örs Nyitra megyei és Komárom város képviselői kedd délelőtt megtartották szokásos havi sajtótájékoztatójukat, amelyen a járást és a várost érintő fontosabb megyei és városi eseményekről, fejlesztésekről adtak hírt.
A képviselők a hétfői megyegyűlést értékelve azt hangsúlyozták, hogy az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola és a Szondy György Gimnázium összevonásával, illetve a gimnázium fenntartói jogköreit a megyéről Ipolyság városára ruházva precedens született. Orosz Örs szerint ezzel egyszerre több racionalizációs modellt sikerült megvalósítani, ráadásul a megyében először – kiemelve Zachar Pál, ipolysági polgármester, szintén a Magyar Szövetség megyei frakciójában politizáló képviselő kétéves munkáját. Andruskó Imre az ipolysági példát szintén mérvadónak tekinti, amely példaként szolgálhat más településeken is, például Érsekújvárban. Emlékeztetett,
az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium a tegnapi megyei ülésen egy év haladékot kapott az intézmény úgynevezett optimalizációja kapcsán. Andruskó szerint itt is működhet az Ipolysági modell,
azaz a gimnázium és a Czuczor Gergely Alapiskola összevonása. Erős iskolaközpont jöhetne létre több mint 500 diákkal, amely hosszú távon képes lenne biztosítani a magyar tannyelvű képzést Érsekújvárban – természetesen csak akkor, ha ezt a szülők, az intézményvezetők és a városi képviselők is így akarják, tette hozzá.
A megyén tegnap elfogadott programpontok közül kiemelte, hogy egy jelentős,
3,7 millió eurós összköltségvetésű megyei pályázatból a megyében praktizáló orvosok rendelőik felújtására több tízezer eurós támogatást nyerhetnek el, nyolc százalékos önrész mellett.
A képviselő szerint (átlagosan 30 ezres támogatással számolva) a megyében 100, de akár 120 rendelő, míg a Komáromi járásban 15-20 rendelő is megújulhat az erre szánt – kizárólag uniós forrásokból megvalósuló – projektnek köszönhetően, melynek Nyitra megye a lebonyolítója.
A megye által elfogadott 25 millió eurós, hosszú távú beruházási hitel felvételéről tegnap írtunk, ide kattintva olvasható. Ennek keretében, Andruskó konkrét számokkal részletezte, Komáromban és környékén milyen összegű beruházások várhatóak.
385 ezer euróból sor kerül a szociális intézmények korszerű tűzvédelmi rendszerének felújítására, további 187 ezer euróból az ógyallai Építőipari Szakközépiskola tornatermének felújítására, a komáromi Műszaki Szakközépiskola 293 ezer eurót kap, a szintén komáromi Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola konyhája és étkezdéje 167 ezer euróból újul meg, valamint a Komáromi Jókai Színház tetőszerkezetének felújítására 368 ezer eurót különített el a megye ebből a hitelből.
Emellett milliós költségvetéssel tovább fejlesztik az Érsekújvár-Naszvad-Martos kerékpárutat, de megújulnak a harmadosztályú utak, hetes besorolású hidak is.
Orosz Örs hangsúlyozta, az uniós források lehívásában országos szinten Nyitra megye a legeredményesebb, amely amellett, hogy komoly politikai siker, amely a Magyar Szövetség Nyitra megyei képviselőcsoportjának és konkrétan Farkas Iván frakcióvezető nevéhez kötődik, a választóknak is köszönhető, akik meg tudták másfélszerezni azon képviselők számát, akik a déli régiókat képviselik.
Így lehetett elérni az utóbbi évtizedek legnagyobb sikerét, hogy az uniós források mintegy 70 százaléka a magyarlakta területekre kerül Nyitra megyében
– fogalmazott.
Szalai Erika/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »