Pofon Putyinnak: Kína és India felfüggeszti az orosz kőolaj importját

Pofon Putyinnak: Kína és India felfüggeszti az orosz kőolaj importját

Trump szankciói nyomán a kínai állami olajipari óriáscégek szüneteltetik az orosz olajvásárlásokat. A Reuters iparági forrásai szerint az indiai finomítók, amelyek a tengeri úton szállított orosz olaj legnagyobb vásárlói, szintén jelentősen csökkenteni fogják importjukat.

A kínai állami olajcégek, a PetroChina, a Sinopec, a CNOOC és a Zhenhua Oil a szankciók miatt minimum rövid távon tartózkodnak az orosz tengeri olaj kereskedelmétől – állítják a Reuters forrásai. Kína naponta körülbelül 1,4 millió hordó orosz olajat importál tengeri úton, amelynek nagy részét független finomítók vásárolják meg, köztük a „teáskannák” néven ismert kis üzemeltetők.

A kereskedők szerint a Rosznyeft és a Lukoil olajtermékeik nagy részét közvetítőkön keresztül értékesítik Kínának, ahelyett, hogy közvetlenül a vevőkkel tárgyalnának. Több kereskedő szerint a független finomítók valószínűleg felfüggesztik a vásárlást, hogy felmérjék a szankciók hatását, de továbbra is folytatni kívánják az orosz olaj vásárlását.

Hírdetés

A hírügynökség szerint kereskedők úgy látják, India és Kína várhatóan más forrásokhoz fog fordulni, ami fel fogja hajtani a szankciók alá nem eső közel-keleti, afrikai és latin-amerikai olaj árait.

Washington Indiát is növekvő nyomás alá helyezi az ügyben, ezzel magyarázható, hogy az indiai finomítók, köztük a legnagyobb vásárló, a Reliance Industries, új tervet dolgoznak ki az orosz olajimport csökkentésére vagy leállítására. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint India 2025 első kilenc hónapjában napi 1,9 millió hordó olajat vásárolt, ami Oroszország teljes exportjának 40%-át teszi ki.

Euronews

Nyitókép: SITA


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »