Petr Pavel cseh államfő: A mai Oroszország és az ottani rezsim az ellenségünk

Petr Pavel cseh államfő: A mai Oroszország és az ottani rezsim az ellenségünk

Petr Pavel cseh államfő: A mai Oroszország és az ottani rezsim az ellenségünk Czímer Gábor2023. 03. 13., h – 16:53 Pozsony |

Petr Pavel cseh államfő Pozsonyban arról is beszélt, a V4-eket csak egyeztető fórumnak tartja, amely nem foglalkozhat kül- és biztonságpolitikai kérdésekkel. Pavel és Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök áprilisban Ukrajnába látogathat. 

A cseh államfő beiktatása utáni első külföldi útja Pozsonyba vezetett, ahol a szlovák köztársasági elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta, a Csehországot, Szlovákiát, Lengyelországot és Magyarországot magában foglaló Visegrádi Együttműködést (V4) kritikusan szemléli. „Sosem titkoltam, hogy bizonyos kételyekkel viseltetek a V4-es együttműködés hatékonyságát illetően” – válaszolta a cseh elnök arra az újságírói kérdésre, amely azt firtatta, Magyarországot ki kellene-e zárni a tömörülésből. A cseh államfő rámutatott, a közös cél, ami miatt a V4 létrejött, az európai struktúrákhoz való csatlakozás volt. „Ezt már sikerült teljesíteni” – tette hozzá. Arról is beszélt, eddig is komoly nehézséget jelentett, hogy tartalommal töltsék meg a négy állam szövetségét, ugyanakkor ellenzi, hogy csak egy tollvonással megszüntessék azt. „Én ma a V4-et egy konzultációs fórumként értelmezem. De mindezt azon ambíció nélkül, hogy a kül- vagy biztonságpolitkánkat részletesen egyeztessük” – jelentette ki a cseh államfő azzal, hogy a V4 soha nem is szolgálta az említett célokat. Itt érdemes felidézni, elsősorban az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború az a téma, amelyben nem értenek egyet a V4-es országok, a négy állam közül ugyanis Magyarország egyedüliként elutasítja Kijev katonai támogatását. Pavel szerint a tömörülést gazdasági, kereskedelmi és kulturális területen kell folytatni, és a V4-et más hasonló, informális tömörüléshez, így a Slavkovi Hármak, vagy a Bukaresti Kilencek regionális együttműködéshez hasonlította. Szerinte arra is lehetőség lenne, hogy a V4 tagállamai a balti államokkal kezdjenek egyeztetni.

Ukrajna és háború

„Tegnap telefonáltam Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Abban állapodtunk meg, hogy áprilisra tervezzük be a látogatást” – mondta Pavel a kijevi útjáról, és hozzátette, erről egyeztet majd Čaputovával is. Bízik benne, hogy találnak olyan időpontot, amely mindkettőjüknek megfelel és együtt tudják meglátogatni Zelenszkijt. A szlovák államfő hozzátette, nagyon szívesen csatlakozik a cseh kollégájához és más külföldi utakon is együtt vehetnek részt. 

Hírdetés

A szlovák köztársasági elnök a sajtótájékoztatón kiemelte, Pavellel nagyon sok közös értéket vallanak, sok tekintetbe azonos véleményen vannak, ami jó alap az együttműködésre. Čaputová megköszönte, hogy Csehország elvállalta a Szlovákiában működő többnemzetiségű NATO-harccsoport parancsnokságát és részt vesz a szlovákiai légtér védelmében. Mindkét elnök támogatja az orosz energiáról való leválást és a megújuló energiaforrásokra való átállást. „A titkosszolgálataink nyíltan beszélnek az Oroszország által terjesztett dezinformációról” – tette hozzá Čaputová azzal, hogy ez bomlasztja a cseh és a szlovákiai társadalmat is. „Oroszország lábbal tiporja a nemzetközi jogot” – jelentette ki a Moszkva által Ukrajna ellen indított háború kapcsán. 

„Nem az országainkon belüli pártok különbségei fenyegetnek minket, hanem Oroszország agresszív politikája jelenti a veszélyt” – jelentette ki az ukrajnai háborúval kapcsolatban a cseh elnök. A háború ugyanis gazdasági és szociális problémákat, így társadalmi feszültséget okoz, magyarázta. Pavel szerint világosan rá kell mutatni, hol az ellenség. „Fontos tudatosítani, hogy az ellenség nem nálunk van itthon, hanem a határainktól keletre található. Oroszország mai formájáról és az ottani rezsimről van szó” – jelentette ki a cseh elnök, és bírálta mindazokat, akik nálunk oroszbarát kijelentéseket tesznek. Arról is beszélt, ha most nem támogatjuk Ukrajnát, az olyan problémákat fog okozni az országainkban, amelyek megoldása jóval többe fog kerülni, mint a Kijevnek nyújtott segítség. 

Euroatlanti irányultság

Čaputová a szeptember 30-án esedékes szlovákiai parlamenti választás kapcsán arról beszélt, némileg érezhető a szélsőséges szereplők megerősödése. Szerinte az is lehetséges, hogy a voksolás után Szlovákia euroatlanti irányultságában és Ukrajnák való segítségnyújtásában változás következik be. Majd arról beszélt, a demokratikus erők is jelen vannak, de nagyon szétaprózódtak. Bízik benne, hogy ez utóbbi oldal a választás után képes lesz együttműködni és így megtartani az ország külpolitikai irányultságát. „Bízni akarok abban, hogy a demokratikus spektrum mozgósítja magát, és olyan kormányt lehet majd létrehozni, amely Szlovákiát a nyugati civilizáció térképén tartja” – tette hozzá. 

Szexuális kisebbségek 

A cseh államfő hétfőn a szexuális kisebbségek tagjai ellen irányuló Vár utcai terrortámadás áldozatainak emléke előtt is tisztelgett. A sajtótájékoztatón az azonosneműek bejegyzett élettársi kapcsolatáról és házasságáról elmondta, mindenkinek azonos jogok és lehetőségek járnak. Majd arról beszélt, a gyermekek örökbefogadásával kapcsolatban mindig a gyermek érdekeit kell szem előtt tartani, így számukra jobb, ha családban nőnek fel, mintha gyermekotthonban kell élniük. Pavel elutasítja a nemzetiségi, szexuális vagy vallási kisebbségek kiközösítését. Čaputová pedig sajnálatosnak tartja, hogy Szlovákiában még mindig nem létezik a bejegyzett élettársi kapcsolat intézménye, miközben a szomszédos Csehországban ez már működik. Hozzátette, az intézmény bevezetése gyakorlati kérdésekre adna választ. Rámutatott, a szexuális kisebbségek gyakran szerepelnek a politikai támadások célkeresztjében, a szóbeli támadásokat pedig a Vár utcában fizikai erőszak követte.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »