Peszkov megerősítette: Putyin beleegyezett a támadások felfüggesztésébe Trump kérésére

Peszkov megerősítette: Putyin beleegyezett a támadások felfüggesztésébe Trump kérésére

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken (január 30-án) megerősítette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök beleegyezett az ukrán városok elleni támadások felfüggesztésébe február 1-jéig. Erről a Sky News televízió számolt be.

„Megerősíthetem, hogy (Donald) Trump elnök valóban személyesen kérte Putyin elnököt, hogy egy hétre állítsa le a Kijev elleni támadásokat… azzal a céllal, hogy kedvező feltételeket teremtsenek a tárgyalásokhoz”

– amelyekkel az Egyesült Államok igyekszik véget vetni a Oroszország által 2022 februárjában kirobbantott, csaknem négy éve tartó háborúnak.

Az „extrém hideg” mint indok

A DPA ügynökség ezzel összefüggésben emlékeztetett, hogy Trump az ukrajnai „extrém hideggel” indokolta a támadások leállítására vonatkozó kérését. Ukrajnában február 1-je után újabb rendkívüli hideghullám várható.

Arra a kérdésre, hogy Putyin elfogadta-e Trump javaslatát, Peszkov így válaszolt: „Igen, természetesen. Ez Trump elnök személyes kérése volt.”

Az amerikai elnök a csütörtöki kabinetülésén kijelentette: arra kérte Putyint, hogy az orosz hadsereg tartózkodjon az olyan támadásoktól, amelyek megszakították Ukrajna áram- és hőellátását. Trump szerint „Putyin ebbe beleegyezett”. Peszkov ugyanakkor pénteken elhárította azokat a kérdéseket, amelyek arra irányultak, hogy a megállapodás minden támadásra vonatkozik-e, vagy csak az energetikai létesítmények elleni akciókra.

Hírdetés

Zelenszkij nem hajlandó Moszkvába menni

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentésére reagálva – miszerint nem találkozik Putyinnal Moszkvában – Peszkov pénteken kijelentette, hogy a kezdeményezés az ukrán elnöktől származott, és az orosz vezető csupán a moszkvai találkozó ajánlatával válaszolt rá. „Ezt nagyon fontos észben tartani” – mondta Peskov az újságíróknak.

Zelenszkij a moszkvai tárgyalási meghívásra úgy reagált, hogy bár kész a vezetői csúcstalálkozó „bármilyen formátumára”, de olyat, amelyet Moszkvában tartanak, „lehetetlennek” nevezett.

Az ukrán elnök hozzátette, hogy Putyinnal még Fehéroroszországban sem találkozna a Kremlhez fűződő szoros kapcsolatai miatt. Megjegyezte azonban, hogy meghívhatja Putyint Kijevbe: „Jöjjön el…, ha van hozzá bátorsága” – tette hozzá Zelenszkij.

Ukrán keringő: Zelenszkij elutasította Putyin meghívását, és rákontrázott

Teraz.sk

Nyitókép forrása: Maxim Shipenkov/Pool Photo via AP


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »