Pellegrini azt javasolja Ficónak, hogy a valódi problémák megoldására összpontosítson Kulcsár Péter2024. 11. 10., v – 15:37
A köztársasági elnök a kormányfő politikai berendezkedés megváltoztatásával kapcsolatos szombati nyilatkozatára reagált.
„Azt javasolnám a miniszterelnöknek, hogy ismét jobban összpontosítsa figyelmét a valódi problémák megoldására, amelyekkel Szlovákia és Európa is szembesül. Miután kevesebb ilyen gondunk lesz, nekiláthat a politikai pártok parlamenti bejutáshoz szükséges küszöbérték kérdéskörével foglalkozni” – közölte Peter Pellegrini.
Robert Fico szombaton úgy fogalmazott, elfogadhatónak tartaná, ha a parlamenti küszöb megugrásához legalább 7 százalékot kellene elérnie a pártoknak. A miniszterelnök szerint egyáltalán nem jelentene problémát, ha a jelenleginél kevesebb politikai párt működne az országban.
Pellegrini úgy gondolja, nincs szükség olyan témák felvetésére, amelyek célja, hogy eltereljék a lakosság figyelmét az ország komolyabb problémáiról. Az államfő nem tartja helyesnek azt sem, hogy a bejutási küszöböt megemeljék, egyúttal rámutatott, hogy a koalíciónak és az ellenzéknek egyaránt lennének kivetnivalóik az üggyel kapcsolatban.
Azzal viszont a köztársasági elnök egyetértett, hogy „rendet kellene tenni” a politikai pártok között, ám sokkal inkább a pártok és mozgalmak bejegyzéséhez szükséges feltételek megváltoztatásával foglalkozna. A köztársasági elnök kiemelte, hogy egy demokratikus politikai berendezkedésben a humornak és a tömörülések felvásárlásának sincs helye.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Robert Fico (Smer) miniszterelnök nem zárta ki, hogy a koalícióban tárgyalni fognak a hazai politikai berendezkedés átalakításáról. A kormányfő a szlovák közszolgálati rádió Sobotné dialógy című műsorában beszélt erről.
Fico elfogadhatónak tartaná, ha a parlamenti küszöb megugrásához legalább 7 százalékot kellene elérnie a pártoknak. A miniszterelnök szerint egyáltalán nem jelentene problémát, ha a jelenleginél kevesebb politikai párt működne az országban.
Donald Trump megválasztása kapcsán elmondta, megbízható partnernek tartja az új amerikai elnököt, és több választási ígéretével is egyetért, például az illegális bevándorlók kitoloncolásával. Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban úgy fogalmazott, a szlovák kormány mindenképpen a béke pártján áll, ezért bízik abban, hogy Trump az ígéretének megfelelően megteszi a szükséges lépéseket.
Kapcsolódó cikkünk
Ha az USA csökkenti a pénzügyi támogatást, az EU pedig azt javasolná, hogy Európa a tagállamok kárára növelje az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatást, akkor Szlovákiának „nem szabad részt vennie az ilyen játszmákban” – mondta Robert Fico miniszterelnök a budapesti informális csúcstalálkozó után.
„Ha olyan javaslatok érkeznek, hogy az EU-tagállamok rovására növeljék a pénzügyi segítséget, csak azért, mert egy nagy támogató (az USA) kiszáll a játékból, akkor Szlovákiának nem kellene részt vennie ilyen játszmában, mert a konfliktusnak nincs katonai megoldása” – mondta a miniszterelnök.
Szerinte az EU aktuális stratégiája az, hogy „Ukrajnának meg kell nyernie, Oroszországnak pedig el kell veszítenie ezt a háborút. Az EU stratégiája az is, hogy katonailag és anyagilag támogassa Ukrajnát, hogy elég erős legyen a tárgyalásokhoz”.
Emlékeztetett azonban, hogy ő egyik stratégiát sem látja működőképesnek. Ezek „szép stratégiák, de egyik sem működik”. Fico szerint egyértelmű, hogy Ukrajna katonai sikerei elmaradnak, és hogy „a szankciók nem ártottak Oroszországnak úgy, ahogy azt remélték, és Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatottsága rekordmértékű”.
Fico szerint egyelőre nem világos, hogy Donald Trump következő amerikai elnök milyen álláspontot fog képviselni Ukrajnával kapcsolatban. A miniszterelnök szerint Trump nem erővel fogja megoldani az ukrajnai konfliktust. Inkább a kompromisszumot, vagy az Ukrajnának nyújtott támogatás csökkentésének útját fogja választani, ezért szerinte az amerikai támogatás csökkentése után az unió jelenlegi stratégiája nem lesz releváns. „Nem tudom elképzelni, hogy az EU vállalja az ukrajnai háború támogatásának teljes terhét” – jelentette ki Fico.
A miniszterelnök elmondta azt is, hogy a háború befejezésében most a következő amerikai elnök, valamint Kína és Brazília érdekelt igazán, akiknek közös terveik vannak. Szerinte az EU-nak csatlakoznia kellene hozzájuk, és nyomást kellene gyakorolnia egy olyan béke eléréséért, amelyben minden fél érdekelt.
A budapesti csúcstalálkozó egyik fő témájával, az unió versenyképességével kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, hogy az EU tervei nem korlátozhatják a szociális normákat, és az autógyártásra épülő szlovák ipart. A kormányfő szerint az EU elektromobilitással kapcsolatos célkitűzései irreálisak, mivel az uniónak nincs meg az ehhez szükséges infrastruktúrája. Fico hozzátette, az európai lakosok pénzének nem lenne szabad a befektetéseken keresztül az USA-ba kerülnie, ezt a pénzt európai projektekbe kellene fektetni.
A miniszterelnök továbbá azt állította, nem foglalkozik Andrej Danko és Rudolf Huliak konfliktusával, az ügyet az SNS belső problémájának tartja. Szerinte nincs értelme koalíciós válságról beszélni.
„Milyen krízisről van szó, amikor a parlament tegnap lezárta az ülését és elfogadott mindent, amit el kellett fogadni?”
– tette fel a kérdést.
A műsorvezető rákérdezett a legfrissebb közvélemény-kutatások eredményére is, melyek alapján a Smer támogatottsága a konszolidációs csomag elfogadása után visszaesett (az Ipsos felmérés alapján a Progresszív Szlovákia meg is előzte Ficóékat). A miniszterelnök erre azt felelte, nem bízik semmilyen közvélemény-kutatásban, ahogy a médiában sem.
Kapcsolódó cikkünk
Ha október végén, november elején tartották volna a parlamenti választást, a Progresszív Szlovákia nyerte volna azt a szavazatok 22,6 százalékával. A Smer 21,9, a Hlas 12,8 százalékot szerzett volna – derül ki az Ipsos Denník N megbízásából készített felméréséből.
A Republika 7,7 százalékot, a KDH 6,9 százalékot szerzett volna. Törvényhozásba került volna még az SaS 6,2 százalékkal.
Parlamenti küszöb alatt maradt volna a Demokraták (4,4%), a Magyar Szövetség (4%), a Szlovákia mozgalom (3,6%), a Sme rodina (3%), az SNS (2,4%), a Za ľudí (1,6%), az ĽSNS (1,2%), a Kresťanská únia (0,8%) és a Národná koalícia (0,6%).
A Progresszív Szlovákiának 43, a Smernek 42, a Hlasnak pedig 25 képviselője lenne. A Republikának 15, a KDH-nak 13, míg az SaS-nek 12 szék jutna a parlamentben.
A felmérést október 27. és november 1. között végezték 1 003 válaszadó bevonásával.
(Denník N)
(TASR)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »