Peter Pellegrini szlovák államfő ma beszédet mondott a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Tanácsának párizsi ülésén. Az OECD a világ 38 legfejlettebb demokráciájának és piacgazdaságának kormányközi szervezete. Szlovákia 2000 óta tagja a szervezetnek.
A Szlovák Köztársaság elnöke beszédében számos Szlovákia számára kulcsfontosságú témával foglalkozott, mint az oktatás, a fenntartható fejlődés, az energetika és a mesterséges intelligencia, valamint tagságunk közelgő 25. évfordulója alkalmából emlékeztetett arra, miért fontos hazánk számára az OECD.
„Az OECD-tagság Szlovákia egyik legjelentősebb vívmánya. Ez egyben az egyik legjövedelmezőbb hosszú távú értéknövelt befektetésünk. Az OECD állandó információ- és támogatásforrás Szlovákia számára. Korábban az Önök tanácsai segítettek nekünk átjutni a gazdasági átalakuláson és az alapvető reformokon”
– mondta Peter Pellegrini államfő.
Hozzátette ugyanakkor, hogy részt kíván venni a szervezet szlovákiai ismertebbé tételében. „Őszinte ambícióm az, hogy komoly erőfeszítéseket tegyek annak érdekében, hogy az OECD még inkább a közfigyelem középpontjába kerüljön az egész szlovák társadalomban. Szeretném, ha polgáraink tudnák, milyen fontos, hogy ennek az egyedülálló klubnak a részesei vagyunk” – tette hozzá az elnök.
Amint azt a Szlovák Köztársaság elnöke beszédében a továbbiakban kifejtette, Tomáš Drucker oktatási miniszter részvétele a mai találkozón nem véletlen. „Nemcsak tagok és résztvevők akarunk lenni, hanem aktív közreműködők is. Nagyon örülök, hogy jövőre Szlovákia ad otthont az OECD oktatás jövőjéről szóló Globális Fórumának” – mondta a szlovák elnök.
Mai beszédében az elnök arról is szólt, hogy az AI-technológia korunk következő legnagyobb változása, amely segíthet a nagy adatokban való hatékonyabb navigálásban. „Szlovákia arra törekszik, hogy továbbra is a mesterséges intelligencia tisztességes és felelősségteljes kezelésének egyik mozgatórugója maradjon. Látjuk a benne rejlő lehetőségeket, hogy forradalmat idézzen elő az oktatásban, növelje a produktivitást, támogassa a zöld- és energiaátalakításokat, védje a környezetet, támogassa a kisvállalkozásokat, egyensúlyba hozza a regionális döntéseket és alakítsa az adózás, valamint a szociális és nyugdíjpolitika jövőjét” – mondta a köztársasági elnök.
Végül, de nem utolsósorban az elnök arról is beszélt, hogy a legjobb politikához a polgárok bizalma kell. Szlovákia éppen ezért támogatja az OECD bizalomépítő kezdeményezéseit, amikor a közbizalom csökkenése és a növekvő polarizáció akadályozhatja vagy állíthatja le a legjobb reformokat.
„Az OECD mindig is képes volt reagálni a kisebb és nagyobb országok igényeire egyaránt. Ezeknek az országoknak különböző okokból van szükségük az OECD-re, de végső soron ugyanazért a célért – a szabad piac és a demokrácia terének alkalmazkodása, javítása és bővítése érdekében” – zárta gondolatait a Szlovák Köztársaság elnöke.
Körkép.sk/Elnöki iroda/sajtóhír
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »