Már zajlik biztonságos körülmények között a levéli telepen megfertőződött állatok ártalmatlanítása – közölte az országos főállatorvos az InfoRádióban. Arról is beszámolt, jelenleg milyen védelmi intézkedések vannak érvényben, mit kell tenni a háztájiban tartott állatokkal, és hogy szűrik a vadon élő állományt.
„Nem tártunk fel újabb kitörést” – jelentette be az InfoRádióban a ragadós száj- és körömfájás-betegség ügyében az országos főállatorvos. Pásztor Szabolcs azt is közölte, hogy a kisbajcsi, majd a levéli esetet kezelik, az utóbbi helyszínen már folyamatban van az állatállomány felszámolása.
„Az ártalmatlanítás biztonságos körülmények között történik. Ez azt jelenti, hogy egyrészt az állatokat vakcinázták, ez biztosítja azt, hogy az elmúlt napok során a vírusürítés drasztikusan lecsökkent az állományban, másrészt olyan területen alakították ki az elföldeléshez a gödröt, ahol a talajvíz szintje megfelelő mélységben van ahhoz, hogy ne szennyeződhessen” – mondta a szakember.
Pásztor Szabolcs arról is tájékoztatott, hogy jelenleg több intézkedés van érvényben. Az érintett telepek tíz kilométeres körzetében az összes fogékony állatott össze kell írni, és folyamatosan mintát is vesznek tőlük. Ezenkívül Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területe, illetve Komárom-Esztergom vármegye három határ menti járása, a komáromi, a tatai, illetve az esztergomi járás korlátozott területnek minősül, ahol a fogékony állatfajok kizárólag azonnali vágásra szállíthatók belföldre, de erre a területre viszont fogékony állatfaj nem vihető be. Ezen a területen legeltetési tilalom is érvényben van, és ország egész területén a fogékony állatfajt bemutató vásárok, rendezvények megtartását április 22-ig megtiltották.
A házaknál tartott és a betegségre fogékony állatok levágását is szorgalmazza a főállatorvos, mert ezzel csökkenthető az állatállomány sűrűsége, ez pedig segíti a vírus terjedésének visszaszorítását. Ezért Pásztor Szabolcs azt javasolja, hogy
akik fogékony állatot tartanak otthon, vágják le a jószágokat,
de előtte jelezzék szándékukat, mert mintavételre van szükség ahhoz, hogy a hús biztonságosságáról meggyőződhessenek. „Ha a vizsgálat kizárja a vírus jelenlétét, akkor ezeknek az állatoknak a húsa fogyasztható, és ugyanez elmondható mindazon állatokra is, amelyek egészségesek és a vágóhidakról kerülnek ki Magyarországon” – tette hozzá.
Azt is jelezte, hogy a háztáji állatok levágása csak ajánlás, nem kötelezettség, mégis nagyon fontos intézkedésnek és felelős döntésnek nevezte az állattartók részéről.
Az országos főállatorvos arról is beszámolt, hogy a vadállomány esetében monitoring programot vezettek be, Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területén, valamint Komárom-Esztergom vármegye három határ menti járásában a vadon élő fogékony állatfajokból is mintát vesznek annak érdekében, hogy a vírus jelenlétét ki tudják zárni, ráadásul
ezt hosszabb ideig fent kell tartani, mert csak így bizonyosodhatnak meg arról, hogy a vírus nem terjedt át a vadállományba.
A járványügyi nyomozás még folyamatban van, és arról egyelőre nincs biztos információ, hogy a vírus az első magyarországi kitörés helyére, Kisbajcsra hogyan került. Pásztor Szabolcs közölte viszont, hogy a levéli, illetve a négy szlovákiai helyszín esetében viszont azt feltételezik, mivel nagyjából egy térségben vannak, hogy valószínűleg a szél vitte át a vírust az egyes állattartó telepekre.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »