Páratlanul gazdag, római kori főnemesi sírra bukkantak a csehországi Magyarbródon (Uherský Brod)

Páratlanul gazdag, római kori főnemesi sírra bukkantak a csehországi Magyarbródon (Uherský Brod)

Cseh archeológusok páratlan leletre bukkantak. A földmunkák során vélhetően egy főnemesi rangban elhunyt római kori sírt találtak. A testi maradványok mellett több bronzból készült tárgy, fegyver, csontból készült tűk és más gazdag felszerelés is előkerült. Morvaország területén ez az első ilyen, gazdagon megrakott, vélhetően a második század elejéről származó sír.

A sírra egy helyi autószalon csatornázási munkálatai során bukkantak.

„A kiásott árok betemetése közben a munkagépen ülő figyelmes munkásnak a munkagép marókara egy szokatlan tárgyban akadt el. Azonnal értesített bennünket. A terep átvizsgálása után egy római kori bronz lábas került elő,“

nyilatkozta a helyi Szláv Múzeum archeológusa, Tomáš Chrástek. A földréteg eltávolítása után egy bronz merőkanalat is találtak, mely az edényhez tartozott.

Átmenetileg felfüggesztették a munkálatokat, a megkezdett archeológiai ásatások során pedig egy gazdag főnemes sír maradványai kerültek elő.

„A lábain bronzból készült sarkantyú volt, ruházata négy bronzból készült csattal volt összefogva és bőrből készült övet is viselt, melynek a csatja is fennmaradt. A derekánál adományként egy bronzból készült kés volt elhelyezve tartóval,“

tette hozzá Chrástek.

Hírdetés

További adományokat is találtak az elhunyt fejénél levő mélyedésben.

„A sírnak ezt a részét sajnos a munkagép megsértette, igy eredeti helyén csak egy kerámiaedény darabja maradt meg, de a leletek alapján egyértelműen kijelenthető, hogy több bronzból készült edény is volt még ott,“

tette hozzá az archeológus.

A gazdag leletek alapján a szakértők arra következtetnek, hogy egy magas rangú főnemes, akár komoly funkciót betöltő regionális vezető sírjára bukkanhattak.

„Ami érdekes, hogy a sírhelynél talált tárgyak többsége a Római Birodalom területén készült. Tehát nem helyben gyártották őket, hanem úgy importálták,“

egészítette ki Chrástek. Az elhunytat elmondása szerint az időszámításunk szerinti 2. század elején temethették el.

ČTK


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »