Július 18-án fejeződik be a Pannonhalmi Főapátság klasszicista teremkönyvtárában a kötetek fertőtlenítése, és csak utána lehet felmérni a károkat, az elhárításuk akár évtizedekig is eltarthat – tájékoztatta az InfoRádiót Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát. A könyvtár várhatóan 2026 elején nyithat ki újra.
A Pannonhalmi Főapátság klasszicista teremkönyvtárában jelenleg is tart a több százezer darabos gyűjtemény megmentése. Az intézményt június 1-jén zárták le, miután észlelték, hogy kenyérbogarak pusztítják a rendkívül értékes könyveket. A csütörtöki bejáráson részt vett az InfoRádió tudósítója is, aki arról számolt be, hogy kivételes látványt nyújt a könyvtár: a polcok félig üresek, miközben a helyiség tele van 3-4 méter magas felfújt zsákokkal, amelyekben fekete műanyag ládákban sorakoznak a felbecsülhetetlen értékű könyvek. A nitrogénsátrakban legalább hat hétig kell lenniük a köteteknek, mert ennyi időre van szükség ahhoz, hogy a kifejlődött kenyérbogarak, illetve a petéből, lárvából időközben kikelő egyedek mind elpusztuljanak.

A pannonhalmi apátság könyvtára várhatóan 2026 elején nyithat ki újra.
A helyszínen tájékozódott Vincze Máté Gábor közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár is, aki az InfoRádióban elmondta: a kormány százmilliós gyorssegélyt adott az apátságnak. Emellett arról is gondoskodott, hogy a Néprajzi Múzeum szakemberei azonnal segítséget nyújtsanak. Kiemelte: készek arra, hogy miután lezárult a fertőtlenítés, az ország múzeumainak összes papírrestaurátorát Pannonhalmára küldjék. Ám nemcsak a helyreállításban, hanem még a digitalizálásban segítenek.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »



