Az Irgalmasrendi Kórház udvarán egyik ámulatból a másikba eshetnek a régészek.
Ásatások zajlanak a budai Irgalmasrendi Kórház udvarán, ennek köszönhetően egyre színesebb kép alakul ki a területről. A hőforrások és a Duna-part közelében lévő területen megtalálták a múlt század elején emelt épület elődjét, a XIX. század elején épült kórház maradványait – adta hírül a Budapesti Történeti Múzeum.
A talajfeltöltésben sok reformkori üveget találtak, de ennél régebbi dologra is figyelmesek lettek a régészek: előbújt egy középkori észak-déli útfelület, illetve egy attól a Duna felé álló régesrégi épület maradványai.
Mivel ezen a szakaszon lehetett a középkori forrásokból ismert révátkelő, illetve egy kikötő, talán ahhoz tartozhattak ezek az emlékek a szakemberek szerint, akik úgy látják, az Árpád fejedelem útja táján lehetett a Duna-part egykor.
Az előkerült út egykori nagy forgalmát mutathatja a megtalált pénzérmék és patkók mennyisége is, és beleakadtak egy kültéri kemencébe is már.
A közeli hőforrások már a XII. század óta ismertek, innen kapta a környék is a nevét (Felhévíz), a XI. században még Gézavására lehetett az elnevezés.
Az előkerült útnak bár egyelőre nincs közvetlen antik előzménye, vannak a területen egyelőre datálhatatlan falak és bizonyos római kori (II-III. század) leletanyag is.
A legmélyebb ásatási rétegek arról mesélnek:
akár ötezer évvel ezelőtt is rendszeresen megfordulhattak emberek
ezen a területen.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »