A Növekedés.hu most utánaszámolt, ha így folyatatjuk, mennyi idő kell még, hogy utolérjük az osztrák és német béreket. Spoiler: Nagyon sok!
Számításaik szerint, ha az utolérni kívánt ország bérszintjének 65-70 százalékát elérjük, akkor hibahatáron belül vagyunk. Ennyinél ugyanis már nem érezzük úgy, hogy le lennénk maradva.
Jelenleg Ausztria és Németország 2800 euró körüli átlagának még csak 35-36 százaléka közt vagyunk a hazai 1000 eurós értékkel.
Szóval ezt kéne megduplázni. Viszont ehhez még hozzá kell adni az időközben lezajló osztrák és német béremelkedést is.
Az elmúlt 10 évben euróban a magyar átlagbér megduplázódott. Egy kicsit nagyobb is volt az emelkedés. Bár ez az emelkedés már a munkára rakódó terhek csökkenése miatt is van, ami nem ismételhető meg.
Ausztriában és Németországban 2-4 százalék között nőttek a bérek. Viszont most, mikor berobbant az infláció, ott is megugrott a béremelkedés, így az elmúlt 10 évben 40 százalékkal nőttek a fizetések. A Növekedés.hu mégis csak 30 százalékos emlkedéssel számol, mivel az ilyen inflációs sokkok ritkák.
Mindez alapján 10 év múlva a magyar bér euróban megduplázódna, 2000-2100 euró lenne, az osztrák és német szint 3600 körüli.
Ha így lenne, a magyar bérszint 10 év múlva elérné a célországok 56–58 százalékát, és nagyjából 2039-ben vagy 2040-ben érnénk el a kitűzött célt. Ha ha nem minden alakul úgy, ahogy az utóbbi 10 évben, lassul például a növekedés, akkor még 15-25 éves további bérfelzárkózási időre lehet szükség. Azt az álombérszintet, amit velünk ellentétben a csehek, szlovének és észtek már elértek, 2030-ra érhetjük el.
(Címlapkép: Pixabay)
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »