ÖSSZEFOGLALÓ: Változások érintik a nyugdíjakat és a minimálbért is Balaskó Réka2025. 03. 31., h – 10:30
Több nyugdíjas örülhet nyugdíjemelésnek, míg a nyugdíjak kifizetésének időpontbeli változása mindenkit érint.
Egyes nyugdíjasok nyugdíjemelésnek örülhetnek
A Szociális Biztosító több mint 159 ezer dolgozó idős ember nyugdíját emeli meg 2025. január 1-jétől, amelyet az áprilisi kifizetési időszakban kapnak meg. Az érintettek azok a nyugdíjasok, akik 2024-ben munkaviszonyban álltak és nyugdíjbiztosítottak voltak, nekik nem kell külön kérelmezniük az emelést, az automatikusan megtörténik. A biztosító írásban értesíti az érintetteket a változásokról.
A megemelt nyugdíjat és az év elejétől járó pótlékot az áprilisi kifizetési napon folyósítják először, és ez azt jelenti, hogy a dolgozó nyugdíjasok a 2025. áprilisi nyugdíjukkal együtt kapják meg a január 1-jétől esedékes különbözetet is.
Nyugdíjak kifizetésének változása
A nyugdíjak kifizetési időpontjai 2025 áprilisában módosulnak a húsvéti ünnepek miatt. Az április 18-án esedékes nyugdíjakat egy nappal korábban, április 17-én fizetik ki, míg az április 20-án esedékes összegeket április 22-én küldik. A májusi kifizetési időpontokban is lesz változás: a május 8-án esedékes nyugdíjakat egy nappal korábban, május 7-én fizetik ki.
Azok a nyugdíjasok, akiknek a Szociális Biztosító a bankszámlájukra küldi a nyugdíjat, a szokásos kifizetési időpontokban kapják meg azt
– közölte Martin Kontúr, a Szociális Biztosító szóvivője.
Egyre többen vonulnak korkedvezményesen nyugdíjba
A korai nyugdíjazás egyre népszerűbb Szlovákiában, az első két hónapban már nyolcezren éltek ezzel a lehetőséggel. Az átlagos korkedvezményes nyugdíj 770 euró, amelyhez a 13. nyugdíjjal együtt akár 820 euró is társulhat. Az állam azonban hatalmas terheket vállal ezzel a rendszerrel, amely évente több mint félmilliárd eurós kiadást jelent.
A DATA elemzői szerint a korkedvezményes nyugdíjakat általánosan 10 százalékkal, majd további 1 százalékkal kellene csökkenteni minden egyes hónapnyi korkedvezmény esetén.
A gazdaságból hiányoznak a bérek, az egészségügyi és a társadalombiztosítási járulékok. Ehelyett a korkedvezményes nyugdíjak költségei havonta 40 millió eurót, évente pedig félmilliárd eurót tesznek ki
– mutattak rá az elemzők.
Kapcsolódó cikkünk
A Szakszervezetek Szövetsége (KOZ) szerint az árak drasztikus növekedése – különösen az élelmiszer, a lakhatás és az energia területén – sokak számára elértéktelenítette a béremeléseket.
A bérek számos ágazatban elmaradnak a reális megélhetési költségekhez képest
– emelte ki a KOZ.
A középosztály különösen megszenvedi az inflációt, amit az áfaemelés és az adóbónusz csökkentése tovább súlyosbít. Például aki 2019-ben 600 eurót keresett, annak ma már 864 euróra lenne szüksége ugyanahhoz az életszínvonalhoz, az 1000 eurós bérnél pedig ez az összeg 1378 euróra nőtt.
Bérszakadékok és lassabb növekedés az alacsonyabb bérű ágazatokban
A szakszervezetek hangsúlyozták, hogy a bérnövekedés egyenetlen:
Bár az átlag- és a reálbérek emelkednek, ez nem jelenti azt, hogy minden munkavállalónak egyformán javult a helyzet.
Kiemelten nehéz helyzetben vannak a szociális szektorban, kereskedelemben és más alacsony bérű ágazatokban dolgozók, ahol a növekedés elmarad az iparétól. Sokan továbbra is a minimálbér összegének közelében keresnek.
Minimálbér változása és ennek hatásai
A jövő évi minimálbér-emelés is hoz változásokat: az új szabály szerint a minimálbér eléri majd az átlagbér 60 százalékát, azaz 915 eurót. Ez a hétvégi és éjszakai pótlékok emelkedését is magával hozza.
A szombaton dolgozók 21 eurós, vasárnap pedig akár 42 eurós pótlékot kapnak majd
– ismertette az STVR. Az éjszakai műszakért is nő a díjazás, bár annak mértéke alacsonyabb, 17 euró körül lesz.
Míg a szakszervezetek üdvözlik az emelést, a munkaadók aggódnak a megnövekedő költségek miatt. Ján Biznár, az ipari szakszervezetek alelnöke szerint: „A foglalkoztatás jelenlegi szintjén nincs szükség törvényre, hogy a munkavállalók jól fizessenek.”
Vladimír Sirotka, a kis- és középvállalkozások szövetségének elnöke úgy látja, túl nagy a beavatkozás: „Vasárnap kétszeresébe kerül a személyzet ára.”
Az emelés véglegessége még kérdéses, ősszel újabb tárgyalások jöhetnek, amelyek további változásokat hozhatnak.
Vegyes képet mutat a munkaerőpiac
A Statisztikai Hivatal adatai szerint januárban minden megfigyelt ágazatban emelkedtek a nominális bérek, 4,2 százalék és 13,4 százalék közötti mértékben. A legnagyobb ugrás a gépjármű-értékesítésben és -javításban volt tapasztalható.
Reálértékben a növekedés szerényebb: 0,3 százaléktól 9,1 százalékig terjedt az ágazatok között. Négy területen – építőipar, szálláshely-szolgáltatás, kiskereskedelem és vendéglátás – 4,4 százalék és 5,6 százalék közötti reálnövekedést regisztráltak.
A foglalkoztatás négy ágazatban nőtt, hatban viszont visszaesett. A legnagyobb csökkenés a járműértékesítésben volt (-3,7%), míg a szálláshely-szolgáltatás területén 2,3 százalékos bővülést mértek
Minimálbért érintő változások
A minimálbér Szlovákiában folyamatosan emelkedik, és a 2025-ös évben várhatóan eléri a 915 eurót, amennyiben a szociális partnerek nem állapodnak meg másként. Ennek alapja egy új számítási mechanizmus, amely szerint a minimálbér az átlagbér 60 százalékára emelkedik.
A minimálbér növekedésével együtt az ehhez kapcsolódó juttatások, például az éjszakai és hétvégi munkáért járó pótdíjak is emelkednek. Erik Tomáš munkaügyi miniszter szerint ez a folyamat hozzájárul a bérek általános növekedéséhez az országban.
A kormány tervei szerint 2027-re a minimálbér elérheti az 1000 eurót, ami jelentős változást jelentene a munkavállalók számára. Az emelkedés hatása már most is látható: noha a minimálbér növekszik, a minimálbérért dolgozók száma csökken, ami azt mutatja, hogy a bérek összességében emelkednek Szlovákiában. Az országban jelenleg az átlagbér 1524 euróra nőtt.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »