Beszélgetéssorozatunk legutóbbi részében dr. Csendes Zoltán, a hidasi Mediklinik fül-orr-gégészét láttuk vendégül az Új Szó stúdiójában. A fő téma a horkolás és az éjszakai légzéskimaradás volt. Íme a válaszok azokra az olvasói kérdésekre, amelyek a beszélgetésből kimaradtak:
Műtéttel meg lehet szüntetni a horkolást? Hol végeznek ilyen beavatkozást, mi a lényege, és fizeti-e a biztosító?
Igen. A horkolásnak több oka van, amit műtéttel meg lehet szüntetni. Ilyen például az orrsövényferdülés, az orrpolip, a orrnyálkahártya megnagyobbodása, a garat- és torokmandula megnagyobbodása, a szájpadlás lazítása stb. Az említett műtéteket nálunk, a Mediklinik klinikán Hidason (Most pri Bratislave) rendszeresen végezzük. Sajnos az egészségbiztosítók vagy egyáltalán nem, vagy csak részben fizetik a költségeket.
Tanácstalan vagyok: amikor a férjem horkolására felriadok, nem tudom, mit tegyek: felébresszem vagy hagyjam aludni. Néha az az érzésem, hogy megfullad, mert néhány másodpercig levegőt sem vesz. Én pedig nem tudok újra elaludni, sőt még szívdobogást is kapok. Mit tegyek ilyenkor?
Egyértelmű, hogy kedves férjét alváslaboratóriumban kell kivizsgálni, mert a légzéskihagyás veszélyezteti az életét.
A nagypapám folyton elalszik, nappal is. Ilyenkor hangosan horkol. Nem a kor következménye lehet ez?
Nagyon nehéz erre válaszolni, mert nem ismerjük a papa korát és egészségi állapotát. Ezért alváslaboratóriumi kivizsgálást javasolok. Ott kiderítik, mi okozza a horkolást.
Ezt a tanácsot olvastam nemrég az interneten, amivel Dr. Csendes Zoltán fül-orr-gégész állítólag meg lehet a horkolást szüntetni: „Próbáljuk késleltetni a nyelést, s közben a legnagyobb nyomást gyakoroljuk a torkunkra.” Ön szerint ez valóban hatásos módszer?
Sajnos nem. Ha ez valóban működne, akkor a világon egyáltalán senki nem horkolna. Nem létezik olyan torna, ami a nyelvgyökér erősítését szolgálja.
Az ének állítólag edzi azokat a nyakizmokat, amelyeket ritkán használunk a mindennapi életben. Állítólag amint megerősödnek ezek az izmok, a horkolás elmúlik. Tévhit, vagy valóban igaz ez az állítás?
Ha ez igaz lenne, az énekesek között nem lenne senki, aki horkol. Sajnos, ez csak tévhit.
Azt vettem észre, hogy megfázás után a férjem erősebben horkol. Lehet valamilyen összefüggés a kettő között?
Igen, lehet, sőt van összefüggés. Minden megfázásnál, influenzánál megduzzad az orr és a torok nyálkahártyája, és ez szűkülést okoz a felső légutakban, s a horkolás felerősödik.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »