A Nyitra Megyei Önkormányzat korábban elfogadott egy határozatot az izsai Leányvár – Kelemantia – további fejlesztéséről. Újabban Izsa község önkormányzata és a Magyar Nemzeti Múzeum részvételével projektkonzorcium alakult, amelynek célja egy látogatóközpont létesítése az UNESCO világörökségi listáján szereplő római kori tábornál. A részletekről Domin István, Izsa polgármestere, a Szövetség parlamenti képviselőjelöltje tájékoztatott.
Az Interreg VI program keretében szeptember 15-ig kellett leadniuk a pályázatot, amelyet decemberben bírálnak el.
Partnerünk a Magyar Nemzeti Múzeum, amely az Eötvös Loránd Tudományegyetem szakembereivel együtt fel akarja térképezni a túlparti, Brigetio tábort. Nyitra megye a még tisztázatlan tulajdonjogi viszonyok miatt csak pártoló tagként támogathatja a tervezett fejlesztést, s Izsának 21 480 eurós támogatást ígért az építészeti tanulmány elkészítéséhez”
– fejtette ki Domin István.
Miután Izsa polgármestere Csenger Tibor megyei alelnökkel, valamint Orosz Örssel, a megyei turisztikai bizottság elnökével elkezdett hatékonyan foglalkozni a Leányvár fejlesztési lehetőségeivel, a megyei kulturális és idegenforgalmi főosztály vezetője, Dušan Káčer azt a feladatot kapta, hogy rendezze a Leányvár alatti telkeket. A kusza tulajdonjogi viszonyok ugyanis gátolják a kulturális és turisztikai beruházások megvalósítását.
– A terület kétharmada a szlovák állam tulajdonában, illetve a környezetvédelmi tárca alá tartozó Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat kezelésében van. Az egyharmada pedig Nyitra megye tulajdonát képezi, amit a megyei fenntartású Duna Menti Múzeum kezel. A pályázás szempontjából ideális lenne, ha a teljes terület átkerülne megyei tulajdonba adásvételi szerződés vagy telekcsere révén – vázolta a lehetséges megoldást Domin István.
A látogatóközpont a jelenlegi régészház helyén épülhetne fel, ami a régészek bázisa, de az új centrumban szakmai műhelyt rendeznének be számukra.
– Ez a ház a földrendezések óta már az Izsa község tulajdonában lévő területen fekszik. Ráadásul az építmény udvarán Izsa község és több tulajdonos osztozik. Velük is tárgyalok az adásvételről vagy a telekcseréről. A helyzetünket az is nehezíti, hogy a látogatóközpont beépített területe nem lehet nagyobb a régészházénál. Az ugyanis, hogy a Leányvár felkerült az UNESCO világörökségi listájára, nemcsak privilégiumokkal jár, hanem szigorú szabályokkal is. Igazodnunk kell a különböző szintű műemlékvédelmi hivatalok kötelező érvényű határozataihoz. Ez esetben például csak földszintes központ épülhet annak ellenére, hogy eredetileg emeleteset terveztünk. Azt is megszabták, hogy ezt a centrumot hogyan köthetjük majd össze az épülő EuroVelo 6 kerékpárúttal, amelyen sok turista érkezhetne a Leányvárhoz – magyarázta Izsa első embere.
– E folyamat fontos lépcsőfoka a mintegy 150 ezer euróba kerülő, építészeti tervdokumentáció elkészítése, ami először Izsa község költségvetését terheli. Ha sikeres lesz a pályázatunk, visszakapjuk a pénzt – tette hozzá Domin István.
Megjelent a Magyar7 2023/38.számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »