Országszerte egymás után vezetik be a legszigorúbb óvintézkedéseket az állattartó telepek a ragadós száj- és körömfájás megjelenése miatt, még a Győr-Moson-Sopron vármegyei fertőzési gócoktól több száz kilométerre is.
Az óvatosság nagyon is indokolt, a ragadós száj- és körömfájás ugyanis az egyik legfertőzőbb állatbetegség – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az Állatorvostudományi Egyetem rektora, Sótonyi Péter Széchenyi-díjas professzor. Ez a vírus rendkívül könnyen terjed, többek között mindenféle ragályfogó tárgyal.
„Megfogom ezt a szemüveget, és ha a kezem fertőzött, mert előtte egy ilyen telepen voltam, és ezt a szemüveget valaki átviszi egy másik telepre, ott már fertőzést okozhat. Élelmiszerrel, hússal, hústermékkel és sajnos még a széllel és a vízzel is tovaterjedhet.
Leírtak olyan eseteket, hogy 50-100 kilométerre is elvitte a szél a porhoz tapadó nyálat és így más telepeket is megfertőzött a vírus”
– idézte fel Sótonyi Péter.
Az állattenyésztők is tisztában vannak a kockázattal. Ezt mutatja, hogy a legutóbbi fertőzési góctól, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Darnózselitől 432 kilométerre lévő Sárospatakon, a Geomil Kft. 2600 szarvasmarhából álló telepén drasztikus óvintézkedéseket vezettek be. Ezekről Leskó Magdolna ügyvezető a Zemplén Televíziónak elmondta: belépni tilos, a telepre csak az ott dolgozók mehetnek be munkavállalási időben. Kivétel a tejszállító autó, de az is csak betolat egy fertőtlenítő medencén keresztül, majd kimegy.
„Közvetlenül mellettünk van a szárítóüzemünk, ahol ott vannak a raktárak, ahol meg tudunk oldani minden szükséges szállítást: takarmányadalékokat, fehérjehordozókat fogadni. Ezeket mind oda tesszük le, és a saját gépeinkkel a saját raktárakból hozzuk át. Természetesen ott is zárva van a kapu, ott is fertőtlenítő medencén keresztül jön be az autó, lespricceljük a kerekeit, vagyis mind a személyi, mind a járműfertőtlenítés megtörténik. Ennyit tudunk tenni” – mondta az ügyvezető.
Kiemelte: ha egy telepet felszámolnak, akkor utána nagyon hosszú időbe telik, amíg a szarvasmarha-állomány újraépül. Erre a kereskedelem sincs felkészülve, nem állnak ezerszám a vemhes üszők arra várva, hogy majd valaki megveszi őket, mert egy ezres állatállományú telepet újra akar indítani.
„Bő két év, mire egy borjúból tehén lesz. Elképzelhetetlen, hogy ezek a telepek hogyan fognak tudni újraindulni” – fogalmazott Leskó Magdolna.
A ragadós száj- és körömfájás a párosujjú patások állatbetegsége. A gazdasági haszonállatok közül a szarvasmarhákra, a sertésekre, a juhokra és a kecskékre, a vadállatok közül a vaddisznókra, az őzekre, a szarvasokra és a muflonokra veszélyes.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »